Tramp Putinning Ukrainaga hujumlarini oqlamoqda: “Har kim shu ishni qilgan bo‘lardi”
7 mart kuni Oval kabinetda bo‘lib o‘tgan chiqishi davomida Trampdan Putinning Ukrainaga hujumlari haqida so‘raldi. AQSH prezidenti bu holatni tabiiy deb baholadi:
“Menimcha, u har qanday boshqa odam qilgan ishni qilayapti. U buni to‘xtatish va muammoni hal qilishni xohlayapti, deb o‘ylayman. U avvalgidan ham qattiqroq zarbalar berayotgan bo‘lishi mumkin. Va, aniqki, uning o‘rnida bo‘lgan har qanday kishi hozir aynan shunday yo‘l tutgan bo‘lardi”, — dedi Tramp.
AQSH Ukrainadan chiqib ketishi mumkin
Tramp ma’muriyati 4 mart kuni Ukrainaga harbiy yordamni to‘xtatdi, keyinroq esa Kiyevga razvedka ma’lumotlarini taqdim etishni bas qildi. Bu holat Kiyevga Rossiya hududidagi harbiy nishonlarga zarba berish uchun kerakli ma’lumotlarni olish imkoniyatini chekladi.
“Men ular (Ukraina) bitim tuzishni xohlayotganini bilishim kerak. Agar Kiyev urushni hal etishni istamasa, biz u yerdan chiqib ketamiz”, — dedi Tramp.
“Rossiya bilan ishlash Ukrainaga qaraganda oson”
Tramp Rossiya prezidenti Vladimir Putinga ishonayotganini va u bilan ish olib borish Ukrainaga qaraganda osonroq ekanini ta’kidladi.
“Bizda Rossiya bilan hammasi yaxshi, deb o‘ylayman, ammo ayni vaqtda ular go‘yo la’natlanganlardek Ukrainani bombardimon qilishyapti. Ukraina bilan esa ishlash ancha qiyin”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Tramp: “Moskva muzokaraga kelmasa, qattiq sanksiyalar qo‘llaymiz”
Shu bilan birga, Tramp Rossiyani ogohlantirib, Putin Ukraina bilan muzokara o‘tkazishdan bosh tortsa, Moskvaga nisbatan keng ko‘lamli iqtisodiy sanksiyalar joriy etilishini ma’lum qildi.
“Rossiya hozir jang maydonida Ukrainani ezib tashlayotganini inobatga olgan holda, men Rossiyaga nisbatan keng qamrovli bank sanksiyalari va bojxona to‘lovlarini joriy etishni jiddiy ko‘rib chiqyapman. Bu choralar o‘t ochishni to‘xtatish va yakuniy tinchlik kelishuviga erishilgunga qadar davom etadi”, — dedi Tramp.
Rossiya hujumlarini kuchaytirdi
AQSH Ukrainaga yordamni to‘xtatganidan so‘ng Rossiya armiyasi Kiyev va boshqa shaharlarni qattiq bombardimon qildi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, 7 martga o‘tar kechasi Rossiya 70 ga yaqin raketa va qariyb 200 ta dron uchirgan. Hujumlar asosan energetika infratuzilmasi va fuqarolik obyektlariga qaratilgan.
Donald Trampning Putinni oqlashga uringani va Ukrainani tanqid qilgani jahon hamjamiyatida turli muammolarni keltirib chiqarishi mumkin. Shu bilan birga, Vashingtonning Kiyevga yordamni to‘xtatishi Rossiya uchun katta strategik imkoniyatlar ochib bermoqda. Ukraina esa g‘arb hamkorlaridan hali ham aniq qo‘llab-quvvatlashni kutayapti. Kelgusi kunlarda Kiyev va Moskva o‘rtasidagi vaziyat qanday kechishi ko‘p jihatdan AQSHning keyingi qarorlariga bog‘liq bo‘ladi.

Трамп оправдывает нападения Путина на Украину: “Каждый бы так поступил”
Президент США Дональд Трамп сделал заявление, оправдывающее действия Владимира Путина в Украине. По его мнению, президент России делает то, что сделал бы любой другой человек, так как он хочет разрешить ситуацию.
Трамп: “Путин, естественно, наносит более жесткие удары”
7 марта, во время выступления в Овальном кабинете, Трампа спросили о нападениях Путина на Украину. Президент США оценил эту ситуацию как естественную:
“Я думаю, что он делает то, что сделал бы любой другой человек. Я думаю, он хочет остановить это и решить проблему. Возможно, он наносит удары даже более жестко, чем раньше. И, очевидно, любой, кто был бы на его месте, сейчас поступал бы именно так”, — сказал Трамп.
США могут покинуть Украину
Администрация Трампа 4 марта приостановила военную помощь Украине, а позже прекратила предоставление разведывательных данных Киеву. Это ограничило возможности Киева получать необходимую информацию для ударов по военным целям на территории России.
“Мне нужно знать, что они (Украина) хотят заключить соглашение. Если Киев не хочет разрешать войну, мы уедем оттуда”, — сказал Трамп.
“Работать с Россией легче, чем с Украиной”
Трамп отметил, что доверяет президенту России Владимиру Путину и что работать с ним легче, чем с Украиной.
“Я думаю, что у нас все хорошо с Россией, но в то же время они, как будто проклятые, бомбят Украину. А работать с Украиной гораздо сложнее”, — добавил он.
Трамп: “Если Москва не придет к переговорам, мы введем жесткие санкции”
При этом Трамп предупредил Россию, что если Путин откажется от переговоров с Украиной, будут введены широкомасштабные экономические санкции против Москвы.
“Учитывая, что Россия сейчас раздавливает Украину на поле боя, я серьезно рассматриваю возможность введения комплексных банковских санкций и таможенных пошлин против России. Эти меры будут действовать до тех пор, пока не будет прекращен огонь и достигнуто окончательное мирное соглашение”, — сказал Трамп.
Россия усилила атаки
После того как США приостановили помощь Украине, российская армия жестко обстреляла Киев и другие города.
По словам президента Украины Владимира Зеленского, в ночь с 7 марта Россия запустила около 70 ракет и почти 200 дронов. Атаки в основном были направлены на энергетическую инфраструктуру и гражданские объекты.
Попытка Дональда Трампа оправдать Путина и критиковать Украину может вызвать различные проблемы в мировом сообществе. В то же время приостановка помощи Вашингтоном Киеву открывает большие стратегические возможности для России. Украина по-прежнему ожидает четкой поддержки от западных партнеров. В ближайшие дни, как будет развиваться ситуация между Киевом и Москвой, во многом будет зависеть от следующих решений США.