Rossiya Qurolli Kuchlari bo‘linmalari Ukraina Qurolli Kuchlarining Kursk viloyatidagi asosiy ta’minot yo‘llarini egalladi.
Britaniyaning The Telegraph nashri Ukrainadagi manbalar va tahlilchilarning ma’lumotlariga tayanib, Ukraina harbiylari qurshovga tushish xavfi ostida ekanligini, bunda 10 ming nafargacha askar halokatli holatda qolishi mumkinligini yozdi.
Telefon orqali intervyu bergan Ukraina Qurolli Kuchlari kichik serjanti shunday dedi:
"Rahbariyat Kursk viloyatidan qo‘shinlarni olib chiqish kerakligini o‘ylayapti, aks holda shaxsiy tarkib yo‘qotishlari yanada ortib ketishi mumkin. Qurshov xavfi haqiqatdan ham juda jiddiy."
Ukraina harbiy loyihasi Deepstate tahlilchilarining hisobotiga ko‘ra, mintaqadagi Ukraina Qurolli Kuchlarining 3/4 qismi xavf ostida. Xaritalarga ko‘ra, ularning aksariyati Rossiya Qurolli Kuchlari tomonidan deyarli to‘liq qurshovga olingan va bo‘linmalar mayda guruhlarga ajralgan.
Rossiya hududida qolayotgan Ukraina Qurolli Kuchlarining chekka qismidagi kuchlar atigi 1 km uzunlikdagi va 500 m kenglikdagi yo‘lak orqali bog‘langan, ammo bu hudud ham Rossiya FPV-dronlari tomonidan o‘qqa tutilmoqda.
Shu bilan birga, Rossiya armiyasi Sumi viloyatidagi Yunakovkadan Kursk viloyatining Sudja shahriga boradigan strategik yo‘lni egallashga harakat qilmoqda.
Ukraina Dezinformatsiyaga qarshi kurash markazi rahbari Andrey Kovalenkoning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya kuchlari ushbu yo‘lni nazoratga olish va Ukraina kuchlarini to‘liq qurshovga olish uchun faol harakat qilmoqda.
Rossiya armiyasi Kursk viloyatining Sudja shahriga hujum qilmoqda
Rossiya armiyasi Sudja shahriga bevosita hujum boshladi. Agar bu hujum muvaffaqiyatli bo‘lsa, Kursk viloyati to‘liq Rossiya nazoratiga qaytadi.
Telegram-kanal "Upravleniye Z" ma’lumotlariga ko‘ra, Ukraina Qurolli Kuchlarini chegaradan siqib chiqarish bo‘yicha harbiy operatsiya yakuniy bosqichga yetdi. Eslatib o‘tamiz, Ukraina armiyasi Sudja shahrini 2024 yil avgustida egallagan edi.
Endi esa Rossiya kuchlari uzoq tayyorgarlikdan so‘ng dushman pozitsiyalarini siqib chiqarmoqda. Shahar bo‘ylab bir nechta yo‘nalishdan hujumlar olib borilmoqda.
Shu bilan birga, Ukraina armiyasi o‘z elitaviy 95-havo-desant shturm brigadasi o‘rniga hududiy mudofaa bo‘linmalarini joylashtirmoqda. Bu esa Ukraina armiyasining zaiflashib borayotganidan dalolat beradi.
Hozirgi vaqtda Rossiya havo-desant kuchlari Sudja shahridan bir necha kilometr masofada joylashgan. Ular Mala Loknya va Russkoye Porechnoye qishloqlari hududida Ukraina mudofaasini yorib o‘tishga muvaffaq bo‘ldi.
Ukraina Rossiya hududlarini dronlar bilan o‘qqa tutmoqda
Ukraina armiyasi Rossiyaning muhim infratuzilmasiga dronlar orqali hujum qilishni davom ettirmoqda.
8 mart kuni tunda Leningrad viloyatidagi "Kirishinefteorgsintez" neftni qayta ishlash zavodi dronlar hujumiga uchradi.
Hudud gubernatori Aleksandr Drozdenkoning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya havo mudofaa tizimi zavodga yaqinlashgan birinchi dronni urib tushirdi, ikkinchi dron esa zavod hududi ustida yo‘q qilindi.
Dron parchalari rezervuar tashqi qismiga zarar yetkazgan, ammo hech kim jabrlanmagan.
"Kirishineft zavodiga dron hujumi qaytarildi. Qurbonlar yo‘q," — dedi Drozdenko.
Ukraina dronlari Rossiyaning turli viloyatlariga hujum qildi
Rostov viloyati: 8 mart kuni tunda Rossiya PVO tizimi Millerovo va Chertkovskiy tumanlarida Ukraina dronlarini urib tushirdi.
Bryansk viloyati: 6 ta reaktiv dron Starodub shahriga hujum qildi. Mahalliy gubernator Aleksandr Bogomazning so‘zlariga ko‘ra, bir ayol yaralangan.
Mahalliy korxonalardan birida yong‘in kelib chiqdi, yaqin atrofdagi uylar aholisini evakuatsiya qilishga to‘g‘ri keldi.
Rossiya Mudofaa vazirligining xabariga ko‘ra, 8 mart kechasi Ukraina armiyasining 43 ta droni urib tushirilgan. Jumladan:
21 ta dron — Krasnodar o‘lkasida,
9 ta dron — Bryansk viloyatida,
4 ta dron — Rostov viloyatida,
2 ta dron — Belgorod viloyatida,
1 ta dron — Kursk viloyatida.
Bundan tashqari, Azov dengizi ustida 6 ta dron yo‘q qilingan.
Ukraina Rossiyaning gaz platformalariga yangi turdagi dron-katerlar bilan hujum qilmoqda
Ukraina Qurolli Kuchlari Rossiya gaz qazib olish inshootlariga "Katran-Venom" nomli yangi turdagi dron-katerlar yordamida hujum qildi.
Sobiq harbiy uchuvchi Ilya Tumanovning so‘zlariga ko‘ra, ushbu jang to‘g‘ridan to‘g‘ri onlayn efir vaqtida sodir bo‘lgan. Rossiya harbiy-dengiz kuchlari obyektni faol himoya qilgan.
Tumanovning ma’lumotiga ko‘ra, "Katran-Venom" uzunligi 9 metr bo‘lib, u bir necha kichik dron yoki ikkita torpedo olib yurish imkoniyatiga ega. U Starlink orqali boshqariladi va Rossiya harbiy infratuzilmasi uchun jiddiy tahdid tug‘dirishi mumkin.
Rossiya armiyasi Odessa hududiga raketa zarbasi berdi
7 mart kuni kechqurun Rossiya Qurolli Kuchlari Odessa viloyatidagi energetika infratuzilmasi obyektlariga zarba berdi.
Oblast harbiy ma’muriyati rahbari Oleg Kiperning so‘zlariga ko‘ra, zarbalar natijasida yirik sanoat obyektida yong‘in kelib chiqqan va AZS stansiyasi shikastlangan.
Ukraina Energetika vazirligi xabariga ko‘ra, mart oyi boshidan buyon Rossiya Qurolli Kuchlari Ukraina energiya tizimiga hujumlarni kuchaytirgan.
9 mart 2025 yil holatiga ko‘ra Ukraina urush xaritasi
Hozirda Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi to‘qnashuvlar qizg‘in tus olgan. Kursk va Odessa hududlarida jangovar harakatlar kuchayib bormoqda.

10 тысяч солдат украинских вооруженных сил оказались в окружении
Подразделения российских вооруженных сил захватили основные пути снабжения украинских вооруженных сил в Курской области.
Британская газета The Telegraph, ссылаясь на источники и аналитиков в Украине, сообщила, что украинские военные находятся под угрозой окружения, при этом до 10 тысяч солдат могут оказаться в критическом положении.
В телефонном интервью маленький сержант украинских вооруженных сил сказал:
"Руководство думает о необходимости вывода войск из Курской области, иначе потери личного состава могут значительно возрасти. Угроза окружения действительно очень серьезна."
Согласно отчету аналитиков украинского военного проекта Deepstate, 3/4 украинских вооруженных сил в регионе находятся под угрозой. По картам, большинство из них практически полностью окружены российскими вооруженными силами, и подразделения разбиты на мелкие группы.
Оставшиеся на российской территории украинские вооруженные силы связаны лишь узким коридором длиной 1 км и шириной 500 м, однако эта территория также подвергается обстрелам со стороны российских FPV-дронов.
В то же время российская армия пытается захватить стратегическую дорогу от Юнаковки в Курскую область к городу Суджа.
По словам Андрея Коваленко, главы Центра противодействия дезинформации Украины, российские силы активно действуют для контроля над этой дорогой и полного окружения украинских сил.
Российская армия атакует город Суджа в Курской области
Российская армия начала прямую атаку на город Суджа. Если эта атака будет успешной, Курская область полностью вернется под контроль России.
По данным телеграм-канала "Управление З", военная операция по вытеснению украинских вооруженных сил с границы достигла финальной стадии. Напоминаем, что украинская армия захватила город Суджа в августе 2024 года.
Теперь российские силы после длительной подготовки начинают вытеснять противника с позиций. Атаки проводятся с нескольких направлений по городу.
В то же время украинская армия размещает территориальные оборонительные подразделения вместо своей элитной 95-й воздушно-десантной штурмовой бригады. Это свидетельствует о нарастающей слабости украинской армии.
В настоящее время российские воздушно-десантные силы находятся в нескольких километрах от города Суджа. Им удалось прорваться через украинскую оборону в районе сел Малые Локня и Русское Поречное.
Украина обстреливает российские территории дронами
Украинская армия продолжает атаковать важную инфраструктуру России с помощью дронов.
В ночь на 8 марта нефтеперерабатывающий завод "Киришинефторгсинтез" в Ленинградской области подвергся атаке дронов.
По словам губернатора региона Александра Дрозденко, российская система ПВО сбила первый дрон, который приближался к заводу, второй дрон был уничтожен над территорией завода.
Осколки дронов повредили внешнюю часть резервуара, однако никто не пострадал.
"Атака дронов на завод Киришинефт была отражена. Пострадавших нет," — сказал Дрозденко.
Дроны Украины атаковали различные регионы России
Ростовская область: в ночь на 8 марта российская ПВО сбила украинские дроны в Миллерово и Чертовицком районе.
Брянская область: 6 реактивных дронов атаковали город Стародуб. По словам местного губернатора Александра Богомаза, одна женщина была ранена.
В одном из местных предприятий произошел пожар, и пришлось эвакуировать жителей близлежащих домов.
По данным Министерства обороны России, в ночь на 8 марта было сбито 43 дрона украинской армии. В том числе:
21 дрон — в Краснодарском крае,
9 дронов — в Брянской области,
4 дрона — в Ростовской области,
2 дрона — в Белгородской области,
1 дрон — в Курской области.
Кроме того, над Азовским морем было уничтожено 6 дронов.
Украина атакует российские газовые платформы новыми дрон-катерами
Украинские вооруженные силы атаковали российские газодобывающие объекты с помощью новых дрон-катеров под названием "Катран-Веном".
По словам бывшего военного летчика Ильи Туманова, это сражение произошло в прямом эфире. Российские военно-морские силы активно защищали объект.
По данным Туманова, "Катран-Веном" имеет длину 9 метров и способен нести несколько мелких дронов или две торпеды. Он управляется через Starlink и может представлять серьезную угрозу для российской военной инфраструктуры.
Российская армия нанесла ракетный удар по Одесской области
Вечером 7 марта российские вооруженные силы нанесли удар по объектам энергетической инфраструктуры в Одесской области.
По словам главы областной военной администрации Олега Кипера, в результате ударов возник пожар на крупном промышленном объекте, а АЗС была повреждена.
Министерство энергетики Украины сообщает, что с начала марта российские вооруженные силы усилили атаки на энергетическую систему Украины.
По состоянию на 9 марта 2025 года карта войны в Украине
В настоящее время столкновения между Россией и Украиной приобрели ожесточенный характер. Боевые действия усиливаются в Курской и Одесской областях.