Turkiyada hibsga olingan astrolog Erdo‘g‘ondan uzr so‘radi
Turkiyada prezidentni haqorat qilganlik aybi bilan hibsga olingan astrolog Hilol Sarach davlat rahbari Rajab Toyyib Erdo‘g‘ondan uzr so‘radi. U o‘zining X (sobiq Twitter) sahifasida tegishli post qoldirdi.
Astrolog Erdo‘g‘on va Bahchelidan uzr so‘rab, siyosatchilarni hurmat qilishini qayd etdi. U bolalari bilan uchrashish uchun ulardan yordam so‘radi. Sarach bilan bog‘liq voqea 6 fevral kuni yuz bergan edi. O‘shanda u ijtimoiy tarmoqlarda milliy harakat partiyasi yetakchisi Davlat Bahchelida o‘pka bilan bog‘liq jiddiy muammolar borligini aytib, unga shifokorlarga murojaat qilishni tavsiya qilgan.
"Rostini aytsam, u saylovgacha yashamaydi. Saylovlar shundoq ham muddatidan oldin bo‘lib o‘tadi. Aytgancha, gap aynan kim haqida ketayotganini yozishga jur’atli emasman, lekin o‘ylaymanki, siz buni tushunish uchun yetarlicha aqllisiz", degan u.
Oradan ikki kun o‘tib, u prezident Erdo‘g‘on va Bahcheliga haqorat qilish ayblovi bilan hibsga olingan.
Turkiyada 2027 yil noyabr oyida muddatidan oldin prezidentlik saylovlari bo‘lib o‘tishi kutilmoqda
Adolat va taraqqiyot partiyasi saylovlarda yana Erdo‘g‘on nomzodini ilgari suradi. Turkiya prezidenti 23 fevral kuni hukmron partiya rahbari lavozimiga qayta saylandi. U partiya qurultoyida so‘zlagan nutqida unga bildirilgan ishonch uchun minnatdorlik bildirdi.
8 mart kuni Istanbul meri Ekrem Imomo‘g‘li mamlakat prezidenti lavozimi uchun rasman kurashga kirishdi. Respublika xalq partiyasidan nomzod prezidentlik kampaniyasini Izmirga ramziy tashrif bilan boshladi. Istanbul meri rasmiylar tomonidan unga bosim o‘tkazilayotgani haqida ham to‘xtaldi. U o‘z nutqida unga qarshi jinoiy ishlarni eslatib o‘tdi, jumladan:
- haqorat qilish to‘g‘risidagi ish;
- prokurorga tahdid qilish;
- qalbaki diplom ishi.
Shuningdek, u yaqinda rasmiylar uning atrofidagi 10 dan ortiq kishining mol-mulkini musodara qilganini aytdi.
- "2014 yildan buyon mening yagona “jinoyatim” — saylovlarda yengib bo‘lmaydigan Ekrem Imamog‘lu bo‘lishdir. Sen buni to‘rt marta boshdan kechirding, oldinda esa seni beshinchi va so‘nggi mag‘lubiyat kutmoqda. Qanchalik urinmagin, saylov kuni muqarrardir", deya u prezident Erdo‘g‘onga murojaat qilgan.

Астролог, задержанный в Турции, извинился у Эрдогана
Астролог Хилол Сарач, арестованный в Турции по обвинению в оскорблении президента, извинился перед главой государства Реджепом Тайипом Эрдоганом. Он оставил соответствующий пост на своей странице в X (бывший Twitter).
Астролог, извиняясь перед Эрдоганом и Бахчели, отметил, что уважает политиков. Он попросил у них помощи, чтобы встретиться с детьми. Инцидент с Сарач произошел 6 февраля. Тогда он в социальных сетях заявил, что у лидера Национального движения Давлета Бахчели есть серьезные проблемы с легкими и посоветовал ему обратиться к врачам.
«Честно говоря, он не доживет до выборов. Выборы все равно состоятся досрочно. Кстати, я не осмеливаюсь написать, о ком именно идет речь, но думаю, что вы достаточно умны, чтобы это понять», — сказал он.
Через два дня его арестовали по обвинению в оскорблении президента Эрдогана и Бахчели.
В Турции ожидаются досрочные президентские выборы в ноябре 2027 года
Партия справедливости и развития снова выдвинет кандидатуру Эрдогана на выборах. Президент Турции 23 февраля был переизбран на пост главы правящей партии. В своей речи на партийном съезде он выразил благодарность за оказанное доверие.
8 марта мэр Стамбула Экрем Имамоглу официально вступил в борьбу за пост президента страны. Кандидат от Народной республиканской партии начал свою президентскую кампанию с символического визита в Измир. Мэр Стамбула также остановился на том, что на него оказывается давление со стороны официальных лиц. В своей речи он упомянул о против него возбужденных уголовных делах, в том числе:
- дело об оскорблении;
- угроза прокурору;
- дело о подделке диплома.
Он также сообщил, что недавно официальные лица конфисковали имущество более 10 человек вокруг него.
- «С 2014 года моим единственным “преступлением” является то, что я непобедимый Экрем Имамоглу на выборах. Ты пережил это четыре раза, а впереди тебя ждет пятое и последнее поражение. Как бы ты ни старался, день выборов неизбежен», — обратился он к президенту Эрдогану.