Yevropa Ittifoqi Rossiyani yaqin kelajakda xavfsizlik uchun asosiy tahdid deb e’lon qildi
Yevropa Ittifoqi Rossiyani Yevropa xavfsizligi uchun yaqin kelajakdagi eng jiddiy tahdid sifatida ko‘rishini ma’lum qildi. Bryusselda e’lon qilingan Yevropa mudofaasining 2030 yilgacha bo‘lgan muddatga operativ tayyorgarligi to‘g‘risidagi Oq kitobda Rossiyaning tajovuzkor yadroviy siyosat yuritayotgani va Belarusda yadroviy qurol joylashtirishi ayniqsa xavfli vaziyat sifatida qayd etilgan.
Hujjatda Moskva «tizimli beqarorlik tarmog‘i»ni yaratishda ayblanib, avtoritar davlatlar bilan yaqin hamkorlik qilib, Yevropa Ittifoqining qo‘shni hududlarida— G‘arbiy Bolqon, Gurjiston, Moldova va Armaniston kabi davlatlarda doimiy ravishda qarama-qarshilik va beqarorlikni qo‘zg‘atib kelayotgani qayd etilgan. Bundan tashqari, Rossiyaning Afrika qit’asidagi ta’siri ham barqarorlikni buzuvchi faktor sifatida ta’riflangan.
Shuningdek, Bryussel Ukrainadagi vaziyatga alohida e’tibor qaratgan. Yevropa Ittifoqi fikricha, agar Rossiya Ukrainada o‘z maqsadlariga erishadigan bo‘lsa, uning hududiy ambitsiyalari bundan ham kengroq qamrovga ega bo‘ladi.
Yana bir muhim jihat – 2025 yilga borib Rossiyaning mudofaa xarajatlari xarid qobiliyati pariteti bo‘yicha Yevropa Ittifoqiga a’zo mamlakatlarning umumiy mudofaa xarajatlaridan yuqori bo‘lishi taxmin qilinmoqda. Bu esa Yevropaning mudofaa siyosatida jiddiy o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi mumkin.
Shu munosabat bilan Yevropa Ittifoqi o‘zining mudofaa strategiyasida Rossiyaga nisbatan jiddiy e’tibor qaratish va xavfsizlik choralarini yanada kuchaytirishga qaror qilgan.

Европейский Союз объявил Россию основным угрозой безопасности в ближайшем будущем
Европейский Союз сообщил, что рассматривает Россию как наиболее серьезную угрозу для безопасности Европы в ближайшем будущем. В опубликованной в Брюсселе Белой книге о оперативной готовности европейской обороны до 2030 года отмечается, что Россия проводит агрессивную ядерную политику и размещает ядерное оружие в Беларуси, что представляет собой особенно опасную ситуацию.
В документе говорится, что Москва обвиняется в создании «системной сети нестабильности», активно сотрудничая с авторитарными государствами и постоянно провоцируя конфликты и нестабильность в соседних регионах Европейского Союза — таких как Западные Балканы, Грузия, Молдова и Армения. Кроме того, влияние России на африканском континенте также описано как фактор, подрывающий стабильность.
Также Брюссель уделил особое внимание ситуации в Украине. По мнению Европейского Союза, если Россия достигнет своих целей в Украине, ее территориальные амбиции будут иметь еще более широкий охват.
Еще один важный аспект — к 2025 году предполагается, что расходы России на оборону по паритету покупательной способности превысят общие расходы на оборону стран-членов Европейского Союза. Это может привести к серьезным изменениям в оборонной политике Европы.
В связи с этим Европейский Союз решил уделить серьезное внимание России в своей оборонной стратегии и усилить меры безопасности.