Isroilda “Qatargeyt” janjali: Bosh vazir maslahatchisi hibsga olindi
Isroilda “Qatargeyt” ishi bo‘yicha tergov doirasida ikki gumonlanuvchi hibsga olindi. Ular Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuning idorasi va Qatar vakillari o‘rtasidagi ehtimoliy aloqalar yuzasidan so‘roq qilinishi kerak. Bu haqda Isroil politsiyasi dushanba kuni bayonot berganini KAN agentligi xabar qildi.
Hibsga olinganlar kimlar?
Politsiya rasmiylarining ma’lumotlariga ko‘ra, hibsga olingan shaxslarning ismlari oshkor etilmagan. Biroq Isroilning 12-kanali tarqatgan xabarga ko‘ra, huquq-tartibot organlari Netanyahuning katta maslahatchisi Yonatan Urix va sobiq matbuot kotibi Eli Feldshteynni hibsga olgan.
Telekanal manbalariga ko‘ra, tergovchilar hibsga olinganlardan pulning manbasi, ular Qatar uchun ishlagan yoki ishlamagani haqida aniqlik kiritishni talab qilmoqda. Bu holat Isroil hukumatida katta siyosiy mojaroni keltirib chiqarishi mumkin.
Tergovni kim olib bormoqda?
Bu ish bo‘yicha tekshiruvni Isroil politsiyasining “Laxav 433” jinoyatchilikka qarshi kurashish bo‘yicha milliy bo‘linmasi va Umumiy xavfsizlik xizmati (SHABAK) olib bormoqda. Ilgari SHABAK Isroil bosh vaziri idorasi xodimlari va Qatar amaldorlari o‘rtasidagi ehtimoliy aloqalarni tekshirish bilan shug‘ullangan edi.
Qatarning ishtiroki qanday?
Times of Israel nashrining ma’lumotiga ko‘ra, Isroil bosh prokurori Gali Baharav-Miara avvalroq Isroil mudofaa kuchlarining maxfiy hujjatlarini oshkor qilishda ayblangan Eli Feldshteyn Qatar yollagan xalqaro firma orqali ushbu davlat uchun ishlagani haqida ma’lumotlar topilganidan so‘ng, tekshiruvni boshlash haqida qaror chiqargan.
Nashrga ko‘ra, Feldshteyn Qatar tomonidan moliyalashtirilgan kampaniyada ishtirok etgan va isroillik jurnalistlarni Qatar tarafdori materiallar bilan ta’minlagan.
Jahon chempionati va Netanyahu yordamchilari
Shuningdek, 2022 yilgi jahon chempionati arafasida Netanyahuning yordamchilari Yonatan Urix va Isroil Aynxorn Qatarda jamoatchilik bilan aloqalarni yo‘lga qo‘ygani haqida xabarlar tarqalgan.
Sud tergov tafsilotlarini oshkor etishni taqiqladi
Isroil sudi mazkur tergov tafsilotlarini ommaga oshkor etishni taqiqlagan. Hozircha Netanyahu va uning idorasi mazkur holat bo‘yicha rasmiy izoh bermagan. Ammo ushbu mojaro Isroil siyosiy hayotida katta shov-shuvga sabab bo‘lishi kutilmoqda.