Pasxa sulhi buzilgani haqida har ikki tomondan dastlabki ayblovlar
Shu bilan birga, vazirlik Rossiya qo‘shinlarining barcha guruhlari «maxsus harbiy amaliyot zonasida» 19 aprel kuni soat 18:00 dan boshlab «o‘t ochishni to‘xtatish rejimiga qat’iy rioya qilgani» va «ilgari egallangan marralar va pozitsiyalarda qolgani»ni ta’kidlagan.
19 aprel kuni soat 23:00 atrofida Xerson oblastining Rossiya tomonidan tayinlangan gubernatori (regionning faqat bir qismi Rossiya harbiylari nazoratida) Vladimir Saldo ham Ukraina qurolli kuchlarini sulh vaqtida zarbalar berishda aybladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, soat 18:00 dan boshlab (ya’ni Putin tomonidan e’lon qilingan sulh boshlanganidan beri) Aleshka, Golaya Pristani va Kaxovkada dron hujumlari qayd etilgan. «Shu bilan birga, to‘g‘ridan to‘g‘ri aytish muhim: qator hududlarda sukunat amal qilmoqda, otishmalar bo‘lmayapti», – deya qayd etdi Saldo.
Bundan tashqari, 20 aprel kuni ertalab TASS agentligi operativ xizmatlarga tayanib, Donetsk shahrida zarbalar oqibatida kamida uchta portlash sodir bo‘lgani haqida xabar berdi.
Ukraina
Volodimir Zelenskiy Putin tomonidan e’lon qilingan sulhga javoban agar Rossiya haqiqatan ham to‘liq va so‘zsiz sukunat formatiga «tayyor bo‘lsa», Ukraina «sukunatga javoban sukunat, zarbalardan himoyalanish uchun zarbalar» shaklida harakat qilishini aytdi. Bundan tashqari, u agar to‘liq sukunat chindan ham o‘rnatilsa, uni yana 30 kunga uzaytirishni taklif qildi. «Bu Rossiyaning asl niyatlarini ko‘rsatadi, chunki sarlavhalar uchun 30 soat yetarli, ammo haqiqiy ishonchni mustahkamlash choralari uchun emas», – deya qo‘shimcha qildi Zelenskiy.
BBC'ning ukrainalik manbasiga ko‘ra, Ukraina qurolli kuchlari 19 aprel kuni kechqurun, Putin e’lon qilgan Pasxa sulhi boshlanganidan bir necha daqiqa o‘tgach, Rossiya pozitsiyalariga o‘t ochishni to‘xtatish va qoidabuzarliklarni hujjatlashtirish, zarurat bo‘lganda, javoban o‘t ochish buyrug‘ini olgan (bunday buyruq olinganini CNN manbasi ham tasdiqladi).
«Biz Rossiya tomonidan Pasxa bayrami davomida to‘liq sukunat va’dasining har bir buzilishini ro‘yxatga olamiz va hamkorlarga tegishli ma’lumotlarni taqdim etishga tayyormiz. Aslida yoki Putin o‘z armiyasini to‘liq nazorat qilmaydi, yoki bu vaziyat Rossiyada urushni yakunlash uchun haqiqiy harakat maqsadi yo‘qligi va ularga faqat mediada foydali piar kerakligini isbotlaydi. Yaxshiyamki, hech bo‘lmaganda havo trevogasi bo‘lmadi», – deb yozdi Zelenskiy.
Jahondagi reaksiya
The Wall Street Journal bilan suhbatlashgan tahlilchilar qisqa muddatli o‘t ochishni to‘xtatish taklifi Putin uchun «oson diplomatik g‘alaba» bo‘lganini aytishmoqda va uni Amerika tomonining muzokaralardan chiqishiga to‘sqinlik qilishga bo‘lgan urinish deb hisoblashmoqda. «Agar bu juda qisqa muddatga bo‘lsa, hech qanday xavf tug‘dirmaydi, lekin o‘zini tinchlikni chin dildan xohlovchi inson sifatida ko‘rsatish uchun unga [Putinga] qo‘l keladi», – deydi Berlin Karnegi markazining Rossiya va Yevrosiyoni o‘rganish bo‘yicha katta ilmiy xodimi Tatyana Stanova.
Rossiya «maxfiy tayyorlangan maxsus operatsiyaning Kreml sevgan modalligida» sulh e’lon qildi, deb ta’kidlaydi Berlin Karnegi markazining Rossiya va Yevrosiyoni o‘rganish bo‘yicha katta ilmiy xodimi Aleksandr Baunov. Ushbu sulh g‘oyasi Putinning hech bir ommaviy nutqida aytilmagan va «aynan bir tomonlama bo‘lishi – Rossiyani urushning eng tinchliksevar tomoniga aylantirishi kerak edi», – deb yozadi u.
Baunovning hisoblashicha, AQSH tomonining muzokaralar jarayonidan chiqish haqidagi tahdidlaridan so‘ng Putin «hali Trampsiz qolish yoki undan o‘z manfaatlari yo‘lida foydalanishga urinishlarni davom ettirish haqida aniq qaror qabul qilmagan» va sulh unga «masalani hal qilishni kechiktirish» imkonini beradi.
Yevropada Putinning Pasxa sulhi haqidagi bayonotiga «ehtiyotkorlik bilan» munosabat bildirildi, deb yozadi Reuters. «Avval biz [Rossiya] agressiyasining amalda to‘xtatilishini va uzoq muddatli o‘t ochishni to‘xtatish uchun aniq harakatlarni ko‘rishimiz kerak», – dedi Yevrokomissiya vakili Anita Hipper va Rossiya «chindan ham xohlasa» istalgan vaqtda urushni to‘xtatishi mumkinligini qo‘shimcha qildi.

Первоначальные обвинения с обеих сторон о нарушении Пасхального перемирия
Российская сторона 20 апреля после обеда объявила о первоначальных обвинениях в нарушении Пасхального перемирия, объявленных 19 апреля. Министерство обороны России сообщило, что украинские вооруженные силы пытались атаковать в районах Сухая Балка и Богатир Донецкой области. Кроме того, российское военное ведомство подчеркнуло, что украинские военные обстреляли позиции ВС РФ 444 раза и нанесли удары с помощью дронов 900 раз, в результате чего «среди мирного населения есть погибшие и раненые».
В то же время министерство отметило, что все группы российских войск «строго соблюдали режим прекращения огня» с 18:00 19 апреля в «зоне специальной военной операции» и «остались на ранее занятых рубежах и позициях».
19 апреля около 23:00 назначенный Россией губернатор Херсонской области (только часть региона находится под контролем российских войск) Владимир Сальдо также обвинил украинские вооруженные силы в нанесении ударов во время перемирия. По его словам, с 18:00 (то есть с момента начала объявленного Путиным перемирия) зафиксированы атаки дронов в Аleshka, Голая Пристань и Каховка. «При этом важно сказать прямо: в ряде районов царит спокойствие, стрельбы нет», – отметил Сальдо.
Кроме того, 20 апреля утром агентство ТАСС, ссылаясь на оперативные службы, сообщило о как минимум трех взрывах в Донецке в результате ударов.
Украина
Владимир Зеленский заявил, что в ответ на объявленное Путиным перемирие, если Россия действительно готова к полному и безусловному режиму тишины, Украина будет действовать в форме «тишины в ответ на тишину, удары для защиты от ударов». Кроме того, он предложил продлить полное перемирие еще на 30 дней, если оно действительно будет установлено. «Это покажет истинные намерения России, потому что 30 часов достаточно для заголовков, но не для реальных мер по укреплению доверия», – добавил Зеленский.
По данным украинского источника BBC, украинские вооруженные силы получили приказ прекратить огонь по позициям России и документировать нарушения, а при необходимости открывать ответный огонь сразу после начала Пасхального перемирия, объявленного Путиным, 19 апреля вечером (такой приказ подтвердил и источник CNN).
«Мы будем фиксировать каждое нарушение обещания полного прекращения огня со стороны России во время Пасхальных праздников и готовы предоставить соответствующую информацию партнерам. Либо Путин не контролирует свою армию, либо эта ситуация доказывает, что у России нет реальной цели завершить войну и им нужно только выгодное пиар в медиа. К счастью, по крайней мере, тревог в воздухе не было», – написал Зеленский.
Реакция в мире
Аналитики, беседовавшие с The Wall Street Journal, утверждают, что предложение о краткосрочном прекращении огня стало для Путина «легкой дипломатической победой» и рассматривают это как попытку предотвратить выход американской стороны из переговоров. «Если это будет на очень короткий срок, это не создаст никаких рисков, но это поможет ему [Путину] представить себя человеком, искренне желающим мира», – говорит старший научный сотрудник Центра Карнеги в Берлине Татьяна Станова.
Берлинский Центр Карнеги отмечает, что Россия объявила о перемирии «в любимом Кремлем модусе секретно подготовленной специальной операции». Эта идея перемирия не была озвучена ни в одном публичном выступлении Путина и «должна была сделать Россию самой миролюбивой стороной в конфликте», – пишет он.
По расчетам Баунова, после угроз американской стороны выйти из переговорного процесса Путин «еще не принял четкого решения о том, оставаться ли без Трампа или продолжать попытки использовать его в своих интересах», и перемирие дает ему возможность «отложить решение вопроса».
В Европе на заявление Путина о Пасхальном перемирии отреагировали «осторожно», сообщает Reuters. «Сначала мы должны увидеть фактическое прекращение агрессии [России] и конкретные действия для долгосрочного прекращения огня», – сказала представитель Европейской комиссии Анита Хиппер, добавив, что Россия может остановить войну в любое время, если действительно этого захочет.