“Rossiya bilan urush?”: Qozog‘iston Mudofaa vazirligi shov-shuvlarga aniqlik kiritdi
So‘nggi kunlarda ayrim xorijiy ommaviy axborot vositalarida Qozog‘iston Rossiya bilan chegara hududlariga harbiy kuchlarini joylashtirayotgani va mojaro ehtimoliga tayyorgarlik ko‘rayotgani haqida xabarlar tarqaldi. Ushbu xabarlarga Qozog‘iston Mudofaa vazirligi rasmiy munosabat bildirdi, deya ma’lum qildi «Stopfake.kz».
Ayrim nashrlar, xususan, RTVI va «Xartiya 97%» portallari Qozog‘iston Rossiya bilan chegara hududlarida hududiy mudofaa brigadalarining katta guruhini joylashtirishni boshlagani va bu harakat go‘yoki ikki davlat o‘rtasida mojaro chiqishi ehtimoli bilan bog‘liq ekani haqida xabar tarqatgan edi.
Tarqalgan xabarlar
Qozog‘iston Mudofaa vazirligining ta’kidlashicha, hozirda ishlab chiqilayotgan «Hududiy mudofaa to‘g‘risida»gi qonun loyihasi mamlakatning ichki xavfsizligini kuchaytirish maqsadini ko‘zlaydi. Bu qonun milliy xavfsizlik tizimini zamonaviy talablarga moslashtirish, aholi, muhim infratuzilma obyektlari va davlatning hududiy yaxlitligini har qanday favqulodda vaziyatda himoya qilishni maqsad qiladi.
Vazirlikning qayd etishicha, hududiy mudofaa kuchlarini shakllantirish jarayoni tashqi xavflarga javoban emas, balki mamlakat hududlarining logistika, demografiya va geografik xususiyatlari asosida rejalashtirilgan holda amalga oshirilmoqda.
Qozog‘iston Mudofaa vazirligi ishlab chiqilgan qonun loyihasi hech bir davlatga qarshi qaratilmaganini, uni harbiy tahdid sifatida talqin qilish noto‘g‘ri ekanini alohida urg‘ulagan.
Shuningdek, 24 aprel kuni Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev mamlakat Xavfsizlik kengashining yig‘ilishida Rossiya Federatsiyasi Qozog‘istonning eng yaqin strategik sherigi va ishonchli ittifoqchisi ekanini yana bir bor tasdiqladi. Davlat rahbari, shuningdek, mamlakatda millatlararo totuvlikni buzishga qaratilgan har qanday fitna va provokatsiyalarga keskin chora ko‘rish zarurligini ta’kidladi.
“Rossiya Qozog‘istonning asosiy strategik hamkori va ishonchli ittifoqdoshi bo‘lib qolmoqda. Millatlararo totuvlikka putur yetkazishga qaratilgan har qanday ig‘vo va provokatsiyalarga qarshi qat’iy chora ko‘riladi.”
Bu bayonot orqali rasmiy Nur-Sulton har qanday noto‘g‘ri talqinlarga yo‘l qo‘ymasligini ko‘rsatdi.
Hududiy mudofaa tizimi — har qanday mamlakat uchun zarur ichki xavfsizlik kafolati. Uni tashqi urush sifatida talqin qilish — noto‘g‘ri tushuncha, yoki shunchaki manipulyatsiya bo‘lishi mumkin. Qozog‘iston rasmiylari vaziyatga ochiq va aniq bayonot berdi — hech qanday mamlakatga qarshi tayyorgarlik yo‘q, asosiy maqsad — ichki barqarorlik.
Eslatib o‘tamiz, Qozog‘iston va Rossiya o‘rtasidagi do‘stona va ittifoqchilik munosabatlari uzoq yillik tarixga ega. Ikki davlat Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi, MDH, Shanxay hamkorlik tashkiloti kabi xalqaro tuzilmalar doirasida yaqin hamkorlik qilib keladi.
Yigirma sakkizinchi fevral kuni kuchayib ketgan va Amerika Qo'shma Shtatlari, Isroil hamda Eron ishtirok etgan urush bir kechada boshlanmagan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Tahlilchilar
Dunyo Bugun, 21:21
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushini tugatish bo'yicha AQSh bilan olib borilayotgan muzokaralarning yangi bosqichi 21 mart kuni bo'lib

“Война с Россией?”: Министерство обороны Казахстана прояснило слухи
В последние дни в некоторых зарубежных средствах массовой информации появились сообщения о том, что Казахстан размещает свои военные силы на границе с Россией и готовится к возможному конфликту. На эти сообщения Министерство обороны Казахстана официально отреагировало, как сообщает «Stopfake.kz».
Некоторые издания, в частности, RTVI и портал «Хартия 97%», распространили информацию о том, что Казахстан начал размещать крупную группу территориальных оборонительных бригад на границе с Россией, и это действие якобы связано с вероятностью конфликта между двумя государствами.
Распространенные сообщения
По словам Министерства обороны Казахстана, разрабатываемый в настоящее время проект закона «О территориальной обороне» направлен на укрепление внутренней безопасности страны. Этот закон призван адаптировать систему национальной безопасности к современным требованиям, защитить население, важные объекты инфраструктуры и территориальную целостность государства в любых чрезвычайных ситуациях.
Министерство отмечает, что процесс формирования сил территориальной обороны осуществляется не в ответ на внешние угрозы, а планируется на основе логистики, демографии и географических особенностей территории страны.
Министерство обороны Казахстана особо подчеркнуло, что разработанный проект закона не направлен против какого-либо государства, и его интерпретация как военной угрозы является неверной.
Также 24 апреля президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев на заседании Совета безопасности страны еще раз подтвердил, что Российская Федерация является ближайшим стратегическим партнером и надежным союзником Казахстана. Глава государства также подчеркнул необходимость жестких мер против любых заговоров и провокаций, направленных на подрыв межнационального согласия в стране.
“Россия остается основным стратегическим партнером и надежным союзником Казахстана. Будут приняты решительные меры против любых провокаций, направленных на подрыв межнационального согласия.”
Этим заявлением официальный Нур-Султан показал, что не допускает никаких неверных интерпретаций.
Система территориальной обороны — это необходимая гарантия внутренней безопасности для любой страны. Интерпретация ее как внешней войны может быть неверным пониманием или просто манипуляцией. Официальные лица Казахстана дали открытое и четкое заявление — подготовки против какого-либо государства нет, основной целью является внутренняя стабильность.
Напоминаем, что дружеские и союзнические отношения между Казахстаном и Россией имеют долгую историю. Две страны тесно сотрудничают в рамках международных структур, таких как Евразийский экономический союз, СНГ, Шанхайская организация сотрудничества.
Мир Сегодня, 23:01
Мир Сегодня, 22:34
Обострившийся 28 февраля конфликт с участием Соединенных Штатов Америки, Израиля и Ирана не начался за одну ночь. Об этом сообщает Zamin.uz. По мнению аналитиков, нынешние боевые действия являются
Мир Сегодня, 21:21
Президент Украины Владимир Зеленский объявил, что новый этап переговоров с США по вопросу завершения войны России против Украины состоится 21 марта. Об этом сообщает Zamin.uz. В своем вечернем
Мир Сегодня, 20:30
Иранская ПВО нанесла удар по американскому истребителю F-35
Государственные СМИ Ирана, ссылаясь на данные Корпуса стражей исламской революции, сообщают, что 19 марта американский истребитель F-35 мог выполнять миссию над воздушным пространством Ирана. Об