Eron terma jamoasi Kosta-Rikani besh gol bilan mag‘lub etdi
AQSHning 45-prezidenti Donald Tramp Oq uyda faqatgina ikki muddat faoliyat yuritish niyati borligini ma’lum qildi. U bu haqda NBC telekanali jurnalistlari bilan bo‘lgan intervyuda aytib o‘tdi.
So‘nggi paytlarda ommaviy axborot vositalarida va ijtimoiy tarmoqlarda Trampning uchinchi muddatga nomzod bo‘lishi mumkinligi haqida turli taxminlar paydo bo‘lgan edi. Ayniqsa, aprel oyida prezident bilan bog‘liq bo‘lgan Trump Organization kompaniyasi "Trump 2028" yozuvi tushirilgan maxsus qizil kepkalarni sotuvga chiqarganidan keyin ushbu mish-mishlar yanada kuchaygandi.
Biroq prezident o‘zining uchinchi muddatga nomzod bo‘lish ehtimolini rad qildi. «Men sakkiz yil prezident bo‘laman, ikki muddat xizmat qilaman. Men uchun bu doimo juda muhim bo‘lgan. Ko‘p odamlar uchinchi muddatga nomzod bo‘lishimni so‘rashmoqda, bu iltimoslarning soni ilgari hech qachon bunchalik ko‘p bo‘lmagan. Ammo men bilamanki, bu qonunan mumkin emas va men buni qilmayman», — dedi Tramp.
Tramp o‘z suhbatida prezidentlikdagi qolgan muddatini «to‘rt ajoyib yil» deb atab, uning yakunida hokimiyatni munosib shaxsga, ayniqsa «buyuk respublikachi»ga topshirish rejasi borligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, "Make America Great Again" («Amerikani yana buyuk qilamiz») nomli siyosiy harakatning kelajagi haqida savolga javob berar ekan, Tramp harakatni davom ettirishi mumkin bo‘lgan ko‘plab iqtidorli nomzodlar mavjudligini bildirdi. U AQSH davlat kotibi Marko Rubio va mamlakat vitse-prezidenti Jey Di Vens kabi yetakchi siyosiy shaxslarni ehtimoliy vorislar sifatida nomladi.
«Hozir shu yerda o‘tirgan holimda, bu harakatni boshqarishi mumkin bo‘lgan 10, 15 yoki hatto 20 kishi haqida gapirishim mumkin», deya ta’rif berdi Tramp. U aniq nomlarni oshkor etishdan o‘zini tiyib, kelajakda prezidentlik uchun respublikachilarning yangi avlodi paydo bo‘lishiga ishora qildi.
Ma’lumot o‘rnida, AQSH konstitutsiyasining 22-tuzatishiga binoan, bir shaxs ikki martadan ortiq prezident bo‘lib saylanishi mumkin emas. Uchinchi muddatga saylanish uchun Konstitutsiyaning ushbu moddasiga o‘zgartish kiritish kerak, bu esa siyosiy jihatdan o‘ta murakkab hisoblanadi.
Shunday qilib, Trampning ushbu bayonoti bilan u prezidentlikka nomzodlik qo‘yish haqidagi barcha savollarga aniqlik kiritdi va uning tarafdorlari uchun ham aniq signal yubordi. Bu bilan siyosatchi 2028 yilgi saylovlardagi o‘z ehtimoliy ishtirokini chekladi va kelajakdagi siyosiy manzarani yangicha shakllanishiga zamin yaratdi.
Amerika Qo'shma Shtatlari kosmik agentligi NASA o'zining Artemis-II missiyasi bo'yicha muhim qaror qabul qilganini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Tarixiy sayohat 1

Дональд Трамп объявил о своем окончательном решении по поводу президентского срока
45-й президент США Дональд Трамп сообщил, что у него есть намерение работать в Овальном кабинете только два срока. Об этом он заявил в интервью журналистам телеканала NBC.
В последнее время в СМИ и социальных сетях появлялись различные предположения о том, что Трамп может выдвинуть свою кандидатуру на третий срок. Особенно эти слухи усилились после того, как в апреле компания Trump Organization, связанная с президентом, начала продажу специальных красных кепок с надписью "Trump 2028".
Однако президент опроверг вероятность своей кандидатуры на третий срок. «Я буду президентом восемь лет, я отслужу два срока. Это всегда было для меня очень важно. Многие люди спрашивают, собираюсь ли я баллотироваться на третий срок, количество этих просьб никогда не было таким большим. Но я знаю, что это незаконно, и я этого не сделаю», — сказал Трамп.
В своем интервью Трамп назвал оставшиеся годы президентства «четырьмя великолепными годами» и подчеркнул, что в конце он планирует передать власть достойному человеку, особенно «великому республиканцу».
В то же время, отвечая на вопрос о будущем политического движения "Make America Great Again" («Сделаем Америку великой снова»), Трамп заявил, что существует множество талантливых кандидатов, которые могут продолжить движение. Он назвал таких ведущих политических деятелей, как государственный секретарь США Марко Рубио и вице-президент страны Джей Ди Вэнс, потенциальными преемниками.
«Сейчас, сидя здесь, я могу говорить о 10, 15 или даже 20 людях, которые могут возглавить это движение», — описал Трамп. Он воздержался от раскрытия конкретных имен, намекнув на появление нового поколения республиканцев для будущих президентских выборов.
Для справки, согласно 22-й поправке к Конституции США, одно лицо не может быть избрано президентом более чем на два срока. Для того чтобы быть избранным на третий срок, необходимо внести изменения в эту статью Конституции, что является политически крайне сложным.
Таким образом, своим заявлением Трамп прояснил все вопросы о своей кандидатуре на президентство и отправил четкий сигнал своим сторонникам. Это ограничивает его потенциальное участие в выборах 2028 года и создает основу для нового формирования политического ландшафта в будущем.