Xitoy va Yevropa Ukrainani muhokama qildi
Xitoy tashqi ishlar vaziri Van I bilan Yevropa Ittifoqining bosh diplomati Bryusselda uchrashdi. Ushbu uchrashuv xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida bo‘ldi.
Van I Pekinning Rossiyaning Ukrainadagi mag‘lubiyatini qabul qilmasligini ochiq aytdi. CNN xabariga ko‘ra, bu so‘zlar global siyosiy muvozanatda yangi burilish sifatida baholandi.
Van I ta’kidlaganidek, agar Rossiya urushda mag‘lub bo‘lsa, AQShning e’tibori to‘liq Xitoyga qaratilishi muqarrar. Bu bayonot Xitoyning rasmiy betaraflik siyosatiga zid bo‘lsa-da, Pekinning geosiyosiy manfaatlarini ustuvor deb ko‘rsatadi.
Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar vaziri Kaya Kallasning fikricha, Van Ining bu nuqtai nazari Xitoyning Ukrainadagi urushni davom ettirishga moyilligini bildiradi. To‘rt soat davom etgan muzokaralarda kiberxavfsizlik, noyob minerallar, savdo muvozanati, Tayvan va Yaqin Sharq masalalari ham muhokama qilindi.
Biroq, Ukraina va Rossiya masalasi eng ko‘p e’tibor qaratilgan mavzu bo‘ldi. Yevropa Ittifoqi va AQSh Xitoyning bu pozitsiyasidan xavotirda.
Pekin rasmiylari xalqaro bosimlarga qaramay, o‘z qarashlarini saqlab qolmoqda. Xitoy tashqi ishlar vazirligi vakili Mao Ning Ukraina masalasida Pekinning pozitsiyasi betaraf va izchil ekanini, muzokara va tinchlikni birinchi o‘ringa qo‘yishini bildirdi.
U mojaroning hech kimga foyda keltirmasligini va xalqaro hamjamiyat bilan konstruktiv hamkorlikni davom ettirishini ta’kidladi. Shuningdek, Xitoy rahbariyati Rossiya bilan strategik hamkorlikni cheklovlarsiz davom ettirmoqda.
Ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy va iqtisodiy aloqalar tobora mustahkamlanmoqda. Pekin Rossiyaga harbiy yordam ko‘rsatmoqda degan ayblovlarni rad etsa-da, Ukraina tomoni Xitoyning ayrim kompaniyalariga sanksiyalar qo‘ydi.
Ayniqsa, dron komponentlari yetkazib berish va raketa ishlab chiqarishga ko‘maklashish borasida jiddiy da’volar mavjud. Hozirgi geosiyosiy vaziyatda Xitoyning qat’iy va manfaatdor pozitsiyasi Ukraina mojarosining xalqaro yechimlarida muhim rol o‘ynashi mumkin.
Yevropa va AQShning xavotirlarining asosida Pekinning dunyodagi ikkinchi iqtisodiy kuch sifatida yanada mustaqil va ta’sirchan pozitsiyaga chiqishi yotadi. Har bir yangi diplomatik muzokara va geosiyosiy bayonot global muvozanat va xavfsizlik tizimida o‘z aksini topmoqda.
Ukraina atrofidagi mojaro va Xitoy-Rossiya munosabatlari esa kelajakda xalqaro siyosatning eng dolzarb masalalari bo‘lib qolishi aniq.

Китай и Европа обсудили Украину
Министр иностранных дел Китая Ван И встретился с главным дипломатом Европейского Союза в Брюсселе. Эта встреча была в центре внимания международного сообщества.
Ван И открыто заявил, что Пекин не примет поражение России в Украине. По данным CNN, эти слова были оценены как новый поворот в глобальном политическом балансе.
Как отметил Ван И, если Россия потерпит поражение в войне, внимание США неизбежно будет полностью сосредоточено на Китае. Это заявление, хотя и противоречит официальной нейтральной политике Китая, подчеркивает геополитические интересы Пекина.
По мнению министра иностранных дел Европейского Союза Каи Каллас, эта точка зрения Ван И указывает на склонность Китая продолжать войну в Украине. В ходе четырехчасовых переговоров также обсуждались вопросы кибербезопасности, редких минералов, торгового баланса, Тайваня и Ближнего Востока.
Однако вопрос Украины и России стал наиболее обсуждаемой темой. Европейский Союз и США обеспокоены этой позицией Китая.
Официальные лица Пекина, несмотря на международное давление, сохраняют свои взгляды. Представитель Министерства иностранных дел Китая Мао Нин заявила, что позиция Пекина по вопросу Украины является нейтральной и последовательной, и что приоритетом являются переговоры и мир.
Она подчеркнула, что конфликт не принесет никому пользы и что необходимо продолжать конструктивное сотрудничество с международным сообществом. Также руководство Китая продолжает стратегическое сотрудничество с Россией без ограничений.
Политические и экономические связи между двумя государствами продолжают укрепляться. Хотя Пекин отвергает обвинения в том, что он предоставляет военную помощь России, украинская сторона ввела санкции против некоторых китайских компаний.
В частности, существуют серьезные обвинения в поставках компонентов для дронов и помощи в производстве ракет. В текущей геополитической ситуации твердая и заинтересованная позиция Китая может сыграть важную роль в международных решениях по конфликту в Украине.
Основой беспокойства Европы и США лежит выход Пекина на более независимую и влиятельную позицию как второй экономической силы в мире. Каждые новые дипломатические переговоры и геополитические заявления находят свое отражение в глобальном балансе и системе безопасности.
Конфликт вокруг Украины и отношения Китая с Россией, безусловно, останутся наиболее актуальными вопросами международной политики в будущем.