Qonun (O‘RQ-1043-son, 04.03.2025 y.) bilan “Kredit axboroti almashinuvi to‘g‘risida”gi qonunga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Qonunga ko‘ra, kredit bitimi tuzishi taqiqlangan shaxslar reyestri bu —kredit bitimi tuzishi taqiqlangan jismoniy shaxslar to‘g‘risidagi axborotni o‘z ichiga olgan va kredit byurolari tomonidan yuritiladigan yagona ma’lumotlar bazasidir.
Markaziy bank bunday shaxslarning o‘zaro muvofiqlashtirilgan reyestrini kredit byurolari tomonidan yuritilish tartibini belgilaydi.
Shuningdek, kredit byurosi ustav fondi (ustav kapitali) ning eng kam miqdori 2 milliard so‘mni tashkil etishi kerakligi belgilandi.
Kredit byurolariga nisbatan Markaziy bank quyidagi qoidabuzarliklar sodir etilganligi uchun choralar va sanksiyalarni qo‘llaydi:
?kredit axboroti almashinuvi to‘g‘risidagi va kredit byurolari faoliyatini tartibga soluvchi qonunchilik talablariga rioya etmaganlik;
?kredit byurolari xizmatlari iste’molchilarining huquqlarini buzganlik;
?litsenziya qalbaki hujjatlardan foydalangan holda olinganligi fakti aniqlanganligi.
Markaziy bank mazkur qoidabuzarliklarni bartaraf etish uchun majburiy ko‘rsatmalar yuborish hamda BHMning 5 ming baravarigacha miqdorda jarima qo‘llashga haqli.
Bundan tashqari, jismoniy shaxs o‘zining ishtirokisiz yoki xabarisiz kredit bitimi rasmiylashtirilishining oldini olish uchun o‘zi bilan kredit bitimini tuzishni kredit byurosiga ariza kiritish orqali taqiqlashi mumkin.

Оформление кредита без участия лица будет предотвращено
Законом (О‘RQ-1043-сон, 04.03.2025 г.) внесены изменения и дополнения в закон «О обмене кредитной информацией».
Согласно закону, реестр лиц, которым запрещено заключение кредитного договора, — это единая база данных, содержащая информацию о физических лицах, которым запрещено заключение кредитного договора, и ведется кредитными бюро.
Центральный банк устанавливает порядок ведения согласованного реестра таких лиц кредитными бюро.
Также установлено, что минимальный размер уставного фонда (уставного капитала) кредитного бюро должен составлять 2 миллиарда сумов.
Центральный банк применяет меры и санкции к кредитным бюро за следующие нарушения:
?несоблюдение требований законодательства, регулирующего обмен кредитной информацией и деятельность кредитных бюро;
?нарушение прав потребителей услуг кредитных бюро;
?факт получения лицензии с использованием поддельных документов.
Центральный банк имеет право направлять обязательные указания для устранения данных нарушений, а также применять штрафы в размере до 5 тысяч минимальных расчетных показателей.
Кроме того, физическое лицо может запретить оформление кредитного договора без его участия или ведома, подав заявление в кредитное бюро о запрете заключения кредитного договора.