Markaziy bank boshqaruvi 20 martdagi yig‘ilishida asosiy stavkani 14 foiz darajasida belgilash haqida qaror qabul qildi. Bu haqda Markaziy bank matbuot xizmati xabar berdi.
Inflyatsion xavflar va bank qarori
Markaziy bank o‘z qarorini inflyatsion bosimlarning yuqori darajada saqlanishi, ichki talabning ortib borishi hamda inflyatsion kutilmalarning kuchayishi bilan izohladi. Bankning ta’kidlashicha, pul-kredit sharoitlarini qat’iylashtirish inflyatsiyani jilovlash hamda uni 5 foizlik target darajasiga tushirishga qaratilgan.
2025 yil boshidan inflyatsiya darajasi biroz ortib, fevral oyi yakuniga ko‘ra 10,1 foizni tashkil etdi. Bu ayrim tovar va xizmatlar, jumladan, yoqilg‘i, kommunal xizmatlar, transport, ta’lim va tibbiy xizmatlar tariflarining oshishi bilan bog‘liq.
Inflyatsiyaga ta’sir etuvchi omillar
So‘nggi oylarda yalpi talabning o‘sishi, transchegaraviy pul o‘tkazmalari va kreditlarning faollashishi inflyatsiyaga qo‘shimcha bosim o‘tkazmoqda. Bu jarayonlar chakana savdo aylanmasi hamda pullik xizmatlardan tushumlar o‘sishida ham namoyon bo‘lmoqda.
Yil boshidan asosiy savdo hamkorlar valyutalarining mustahkamlanishi ta’sirida real samarali almashuv kursi pasayish tendensiyasini ko‘rsatmoqda. Shu sababli, bank pul-kredit siyosati qat’iyligini oshirishni maqbul chora deb baholadi.
Kelgusi choraklarda iqtisodiy prognozlar
Markaziy bankning hisob-kitoblariga ko‘ra, ushbu choralar inflyatsion jarayonlarni bosqichma-bosqich sekinlashtirib, 2024 yil yakuniga qadar umumiy inflyatsiyani 7-8 foizgacha pasaytirishga zamin yaratadi.
Biroq, agar kelgusi choraklarda yalpi talab va narxlarga bosim kutilganidan ham kuchaysa, pul-kredit siyosati yana qayta ko‘rib chiqilishi mumkin.
Asosiy stavka tarixiga nazar
2024 yil 25 iyulda asosiy stavka 0,5 foizga pasaytirilib, 13,5 foiz darajasida belgilangan edi. Bu yetti yil ichida birinchi marta stavka 14 foizdan pastga tushishi bo‘lgan. Shu paytdan buyon stavka o‘zgarmagandi, ammo mart oyidagi qaror bilan 14 foizga qayta ko‘tarildi.
Markaziy bank bu qarorni uzoq muddatli barqarorlik va inflyatsiya xavflarini bartaraf etish maqsadida qabul qilganini ta’kidladi.

Центральный банк повысил ставку в ответ на экономические риски
Центральный банк на заседании 20 марта принял решение установить основную ставку на уровне 14 процентов. Об этом сообщила пресс-служба Центрального банка.
Инфляционные риски и решение банка
Центральный банк объяснил свое решение высоким уровнем инфляционного давления, ростом внутреннего спроса и усилением инфляционных ожиданий. По словам банка, ужесточение денежно-кредитных условий направлено на сдерживание инфляции и снижение ее до целевого уровня в 5 процентов.
С начала 2025 года уровень инфляции немного увеличился и по итогам февраля составил 10,1 процента. Это связано с ростом цен на некоторые товары и услуги, включая топливо, коммунальные услуги, транспорт, образование и медицинские услуги.
Факторы, влияющие на инфляцию
В последние месяцы рост совокупного спроса, активизация трансграничных денежных переводов и кредитов оказывают дополнительное давление на инфляцию. Эти процессы также проявляются в росте оборота розничной торговли и доходов от платных услуг.
С начала года укрепление валют основных торговых партнеров демонстрирует тенденцию к снижению реального эффективного обменного курса. Поэтому банк оценил увеличение жесткости денежно-кредитной политики как целесообразную меру.
Экономические прогнозы на будущие кварталы
По расчетам Центрального банка, эти меры постепенно замедлят инфляционные процессы и создадут условия для снижения общей инфляции до 7-8 процентов к концу 2024 года.
Однако, если в будущих кварталах совокупный спрос и давление на цены окажутся сильнее ожидаемого, денежно-кредитная политика может быть пересмотрена.
Взгляд на историю основной ставки
25 июля 2024 года основная ставка была снижена на 0,5 процента и установлена на уровне 13,5 процента. Это было первым снижением ставки ниже 14 процентов за семь лет. С тех пор ставка не изменялась, но решением в марте она была вновь повышена до 14 процентов.
Центральный банк подчеркнул, что это решение было принято с целью обеспечения долгосрочной стабильности и устранения инфляционных рисков.