Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston-Fransiya investitsiya kengashini ta’sis etishni taklif qildi
Parij shahriga tashrif davomida Shavkat Mirziyoyev Fransiya ishbilarmon doiralarining yetakchi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar beradi Prezident matbuot xizmati.
Tadbirda Fransiyaning tashqi savdo va xorijdagi fransuz fuqarolari ishlari bo‘yicha vazir-delegati Loran Sen-Marten, Fransiya taraqqiyot agentligi bosh direktori Remi Riu, MEDEF International rahbari — Orano Mining kompaniyasi boshqaruvi raisi Klod Imoven, shuningdek, ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari, investitsiya va bank-moliya institutlarining 60 dan ortiq rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
Fransiya biznesi tomonidan SUEZ, Veolia, Total, EDF, Voltalia, Orano, Meridiam, Saint-Gobain, Imerys, Natixis, Societe Generale, BPI France, Airbus, MND, Eiffage, Schneider Electric, Total Energies, Alstom, Technip Energies, Egis, ADP Group, Ellipse Projects, Assystem, ATR va boshqa kompaniyalar qatnashdi.
Davlat rahbari o‘z nutqida Fransiya prezidenti Emmanuel Makron bilan o‘tgan samarali muzokaralarni yuksak baholab, ishbilarmonlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash va qo‘shma kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratilganini ta’kidladi.
Uchrashuvning asosiy natijasi sifatida O‘zbekiston-Fransiya munosabatlarini strategik sheriklik darajasiga ko‘tarish haqida tarixiy qaror qabul qilindi. Ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishda ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari muhim o‘rin tutayotgani qayd etildi.
Fransiya ishbilarmon doiralari vakillariga Yangi O‘zbekistondagi ortga qaytmas iqtisodiy islohotlar strategiyasini qo‘llab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik bildirildi.
O‘zbekiston prezidenti Fransiya bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladi. Fransiya kompaniyalari bilan 2027 yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan innovatsion va sanoat kooperatsiyasi dasturi bunga xizmat qiladi. Unga umumiy qiymati 6,5 milliard yevro bo‘lgan aniq yo‘nalish va loyihalar kiritilgan.
Davlat rahbari muhim mineral resurslarning istiqbolli konlarini o‘zlashtirish va ularni chuqur qayta ishlash, qurilish materiallari, kimyo va farmatsevtika tarmoqlari, elektrotexnika sanoati, qishloq xo‘jaligida zamonaviy ishlab chiqarishlarni tashkil etish va boshqalarni O‘zbekiston-Fransiya ishbilarmonlik hamkorligini yanada rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlari sifatida ko‘rsatib o‘tdi.
Energetikada energiya ishlab chiqarish va saqlash quvvatlarini kengaytirish, O‘zbekiston hududlarida suv xo‘jaligi, kommunal, turizm, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish hamkorlikni rivojlantirishda katta salohiyatga ega.
«Ikki mamlakat kompaniyalari ishtirokidagi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirish maqsadida doimiy faoliyat yuritadigan O‘zbekiston-Fransiya investitsiya kengashini ta’sis etishni taklif qilaman. Biz tomondan unga O‘zbekiston bosh vaziri rahbarlik qiladi. Birinchi uchrashuvni iyun oyida Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida o‘tkazishimiz mumkin. Barchangizni tashkil etilayotgan kengashning to‘la huquqli a’zosi sifatida bo‘lajak tadbirda faol ishtirok etishga taklif etaman», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘z navbatida, Fransiya ishbilarmon doiralari vakillari hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq taklif va rejalarini bayon qildi. Prezident ishbilarmon doiralar vakillariga muvaffaqiyatlar tilab, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga O‘zbekiston hukumati tomonidan tasdiqlanadigan “yo‘l xaritalari” asosida erishilgan kelishuvlar ijrosi ustidan nazoratni ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Шавкат Мирзиёев предложил учредить Узбекско-Французский инвестиционный совет
Во время визита в Париж Шавкат Мирзиёев провел встречу с ведущими представителями французских деловых кругов, сообщает пресс-служба Президента.
В мероприятии приняли участие делегат министра внешней торговли и дел французских граждан за границей Лоран Сен-Мартен, генеральный директор Агентства развития Франции Реми Риу, председатель MEDEF International — председатель правления компании Orano Mining Клод Имован, а также более 60 руководителей и представителей ведущих компаний двух стран, инвестиционных и банковских учреждений.
Французский бизнес был представлен такими компаниями, как SUEZ, Veolia, Total, EDF, Voltalia, Orano, Meridiam, Saint-Gobain, Imerys, Natixis, Societe Generale, BPI France, Airbus, MND, Eiffage, Schneider Electric, Total Energies, Alstom, Technip Energies, Egis, ADP Group, Ellipse Projects, Assystem, ATR и другими.
Фото: Пресс-служба Президента
Глава государства в своем выступлении высоко оценил эффективные переговоры с президентом Франции Эммануэлем Макроном, отметив особое внимание на поддержке деловых инициатив и реализации совместных кооперационных проектов.
Основным результатом встречи стало историческое решение о повышении узбекско-французских отношений до уровня стратегического партнерства. Подчеркнуто, что ведущие компании двух стран занимают важное место в расширении многостороннего сотрудничества.
Представителям французских деловых кругов была выражена благодарность за поддержку стратегии необратимых экономических реформ в Новом Узбекистане.
Президент Узбекистана подчеркнул важность дальнейшего расширения торгово-экономических связей с Францией. Для этого предусмотрена программа инновационного и промышленного сотрудничества с французскими компаниями, рассчитанная до 2027 года. В нее включены конкретные направления и проекты общей стоимостью 6,5 миллиарда евро.
Глава государства указал на перспективные направления дальнейшего развития узбекско-французского делового сотрудничества, такие как освоение перспективных месторождений важных минеральных ресурсов и их глубокая переработка, организация современных производств в строительных материалах, химической и фармацевтической отраслях, электронике, сельском хозяйстве и других.
В энергетике расширение мощностей по производству и хранению энергии, модернизация водного хозяйства, коммунальной, туристической и транспортной инфраструктуры в регионах Узбекистана имеет большой потенциал для развития сотрудничества.
«Предлагаю учредить Узбекско-французский инвестиционный совет, который будет постоянно действовать с целью поддержки и ускорения проектов с участием компаний двух стран. С нашей стороны его возглавит премьер-министр Узбекистана. Первую встречу мы можем провести в июне в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума. Приглашаю вас активно участвовать в предстоящем мероприятии в качестве полноправного члена создаваемого совета», — сказал Шавкат Мирзиёев.
В свою очередь, представители французских деловых кругов изложили конкретные предложения и планы по расширению сотрудничества. Президент пожелал успехов представителям деловых кругов и дал поручения руководителям соответствующих министерств и ведомств обеспечить контроль за выполнением достигнутых соглашений на основе «дорожных карт», утверждаемых правительством Узбекистана.