Qozog'iston, Rossiya va O'zbekistondagi o'rtacha maoshlar taqqoslandi
Iqtisodiyot 00:29, 29-03-2025 4
Ekspertlar Qozog'iston fuqarolarining maoshlari Rossiya, O'zbekiston va Germaniya kabi davlatlar aholisiining o'rtacha daromadlari bilan qanchalik farq qilishini tahlil qildilar, deb xabar beradi Ulysmedia.kz.
Numbeo ma'lumotlariga ko'ra, Qozog'istonda soliqlardan keyingi o'rtacha oylik maosh 289,5 ming tenge ($574,7) tashkil etadi. Qo'shni davlatlar bilan solishtirilganda, Rossiyada maoshlar yuqoriroq — 334,7 ming tenge ($665,2), Xitoyda esa 469,2 ming tenge ($931,4). O'zbekistonda fuqarolar oyiga o'rtacha 237,9 ming tenge ($472,6) maosh olishadi, Qirg'izistonda esa bu ko'rsatkich 196,7 ming tenge ($390,5) tashkil etadi.
Boshqa davlatlarni ko'rib chiqsak, masalan, Germaniyada o'rtacha oylik maosh 1,5 mln tengega ($3 000) yetadi, Avstraliyada — 1,7 mln tenge ($3 500), AQShda esa — 2,1 mln tenge ($4 300).