Mubin Mirzayev o‘zini o‘zi band qilish turlari qisqarishiga izoh berdi
O‘zini o‘zi band qiluvchilar ro‘yxatidan o‘chiriladigan 34 xil faoliyat turi qaysi asoslarga ko‘ra tanlab olindi, nega novvoyga mumkin-u, sartaroshga mumkinmas? Kun.uz'ning bu savoliga javoban, Soliq qo‘mitasi raisi o‘rinbosari barchaga teng sharoit yaratish zarurligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ro‘yxatni qayta ko‘rib chiqishda bu ish bilan shaxsning yakka o‘zi shug‘ullana oladimi-yo‘qmi, degan mezondan kelib chiqilgan.
2026 yil 1 yanvardan boshlab o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan faoliyat turlari 104 tadan 72 taga qisqaradi. Sartaroshlik, foto-video xizmatlari, avtomobil ta’mirlash, dehqon bozorlarida savdo qilish, shirinlik va salat tayyorlab sotish, gid-tarjimonlik, rieltorlik, kopirayterlik, repetitorlik kabi 34 toifadagi faoliyat turlari ro‘yxatdan chiqariladi.
Xo‘sh, bu 34 toifa qaysi asoslarga ko‘ra tanlab olindi? Kelasi yildan boshlab o‘zini o‘zi band qilish nega misol uchun, novvoyga mumkin bo‘ladi-yu, sartaroshga mumkin bo‘lmaydi?
Kun.uz muxbiri AOKAdagi matbuot anjumanida Soliq qo‘mitasi mas’ullariga shu savol bilan yuzlandi.
“O‘zini o‘zi band qilganlar bo‘yicha keng ro‘yxatni shakllantirgandik. Bu respublikada faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar faoliyatini to‘liq legallashtirish maqsadida qilingan edi. Biz bu natijaga erishdik. Ya’ni 4 mln nafardan ortiq fuqaro o‘zini o‘zi band qilib, Soliq mobil ilovasida ro‘yxatdan o‘tgan holda faoliyat ko‘rsatishni boshladi. Bu quvonarli raqam”, dedi Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ikkinchi masala – tadbirkorlar uchun teng sharoitlar yaratib berish. Ularning “noqonuniy yo‘lga kirmasligini ta’minlash maqsadida” ro‘yxat qisqartirilyapti.
“Bizning maqsadimiz, birinchi navbatda soliq tushumlari emas. Eng asosiy ustuvor vazifa – bir xil toifadagi tadbirkor uchun teng sharoit yaratib berish. Ya’ni tadbirkorlar rivojlanishi kerak. Rivojlanishga to‘sqinlik qilindimi, uni to‘g‘rilashimiz lozim. Tadbirkorlar noto‘g‘ri yo‘lga kirmasligi uchun shu ish qilinyapti.
Faraz qilaylik, bitta savdo do‘koni bor, u yakka tadbirkor sifatida ro‘yxatdan o‘tyapti. Yonidagi do‘kon egasi esa o‘zini o‘zi band qilgan. Bittasi soliq to‘laydi, bittasi to‘lamaydi. Ikkalasiga 2 xil sharoit bo‘lgandan keyin, raqobat muhitini buzadi, ishlash imkoniyatini bermaydi. Biz shuning ro‘yxatini shakllantirdik, o‘zini o‘zi band qilganlar shu ishni bir o‘zi qilishi mumkin, unga 2-3 nafar odam shartmas. Bu ro‘yxat xufiyona iqtisodiyot bo‘yicha muhokamada turibdi”, – deydi Mirzayev.
Soliq mulozimi repetitor bir o‘zi ishlasa, o‘zini o‘zi band qilishi mumkinligini ta’kidlab, do‘konda esa bir kishining savdo qilishi imkonsiz ekanini aytdi va bu tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish bo‘lishiga urg‘u berdi. Ammo aynan repetitorlikka o‘xshash yakka tartibda shug‘ullanish mumkin bo‘lgan ko‘plab faoliyat turlari ro‘yxatdan chiqarilayotganiga izoh bermadi.
QQS to‘lovchiga aylanish chegarasi oshirilmaydi
2019 yil 1 yanvardan boshlab, yillik aylanmasi 1 mlrd so‘mdan oshgan yuridik shaxslar qo‘shilgan qiymat solig‘ini to‘lab kelmoqda. Oradan 6 yil o‘tgan bo‘lsa-da, bu miqdor inflyatsiyaga indeksatsiya qilinmadi. Mubin Mirzayevga ko‘ra, o‘sha paytda yuqori miqdor olingan va buni o‘rta muddatda o‘zgartirmaslik rejalashtirilgan.
“2019 yilda soliq konsepsiyasi ishlanayotganida yuqori chegara qo‘ygandik. Bizda 100 mln, 300 mln, 500 mln va 1 mlrd so‘mlik variantlar bor edi. Ko‘p tadbirkorlarni qiynamaslik uchun 1 mlrd so‘mlik chegarani qo‘ygandik va uni kamida 5-6 yil o‘zgartirmaslikni rejalashtirgandik. O‘sha paytdagi kurs bilan 1 mlrd so‘m 125 ming dollar edi. Boshqa mamlakatlarda bunaqa katta chegara yo‘q edi, 30 ming dollar, 50 ming dollar, 60 ming dollar edi ularda”, deydi qo‘mita raisining birinchi o‘rinbosari.

Мубин Мирзаев объяснил сокращение видов самозанятости
С какого основания были выбраны 34 вида деятельности, которые будут исключены из списка самозанятых, почему пекарю можно, а парикмахеру нельзя? В ответ на этот вопрос Kun.uz заместитель председателя Государственной налоговой службы сказал, что необходимо создать равные условия для всех. По его словам, при пересмотре списка исходили из критерия, может ли человек заниматься этой работой самостоятельно или нет.
С 1 января 2026 года количество видов деятельности, которыми могут заниматься самозанятые, сократится с 104 до 72. Из списка будут исключены 34 категории деятельности, такие как парикмахерские услуги, фото-видео услуги, ремонт автомобилей, торговля на рынках, приготовление и продажа сладостей и салатов, гид-переводчик, риелтор, копирайтер, репетитор и другие.
Так на каком основании были выбраны эти 34 категории? Почему с следующего года самозанятость, например, для пекаря будет возможна, а для парикмахера нет?
Журналист Kun.uz задал этот вопрос представителям Государственной налоговой службы на пресс-конференции в АОК.
“Мы формировали широкий список для самозанятых. Это было сделано с целью полной легализации деятельности предпринимателей, работающих в республике. Мы достигли этой цели. То есть более 4 миллионов граждан начали свою деятельность, зарегистрировавшись в мобильном приложении налоговой службы. Это радостная цифра”, - сказал первый заместитель председателя Государственной налоговой службы Мубин Мирзаев.
По его словам, второй вопрос - создание равных условий для предпринимателей. С целью “обеспечения их недопущения к незаконной деятельности” список сокращается.
“Наша цель, прежде всего, не налоговые поступления. Основная приоритетная задача - создать равные условия для предпринимателей одной категории. То есть предприниматели должны развиваться. Если развитие затруднено, мы должны это исправить. Это делается для того, чтобы предприниматели не шли по неправильному пути.
Предположим, есть один магазин, который регистрируется как индивидуальный предприниматель. А владелец соседнего магазина является самозанятым. Один платит налоги, другой - нет. Если для обоих будут созданы разные условия, это нарушит конкурентную среду и не даст возможности работать. Мы сформировали этот список, самозанятые могут заниматься этим делом самостоятельно, им не нужно 2-3 человека. Этот список находится на обсуждении в теневой экономике”, - говорит Мирзаев.
Налоговый инспектор подчеркнул, что репетитор может заниматься самостоятельно, но в магазине одному человеку невозможно торговать, и это подчеркивает, что это должно быть предпринимательской деятельностью. Однако он не объяснил, почему из списка исключаются многие виды деятельности, которые могут быть осуществлены индивидуально, подобно репетиторству.
Порог для перехода на уплату НДС не будет повышен
С 1 января 2019 года юридические лица с годовым оборотом свыше 1 миллиарда сумов уплачивают налог на добавленную стоимость. Хотя прошло 6 лет, эта сумма не была проиндексирована на инфляцию. По словам Мубина Мирзаева, тогда была установлена высокая сумма, и планировалось не изменять ее в среднесрочной перспективе.
“В 2019 году, когда разрабатывалась налоговая концепция, мы установили высокий порог. У нас были варианты 100 миллионов, 300 миллионов, 500 миллионов и 1 миллиард сумов. Чтобы не мучить многих предпринимателей, мы установили порог в 1 миллиард сумов и планировали не изменять его как минимум 5-6 лет. По курсу того времени 1 миллиард сумов составлял 125 тысяч долларов. В других странах такого высокого порога не было, у них были 30 тысяч долларов, 50 тысяч долларов, 60 тысяч долларов”, - говорит первый заместитель председателя комитета.
Мубин Мирзаев добавил, что в настоящее время нет планов по пересмотру этого порога.
Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые валютные курсы, которые будут действовать с 25 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz. В связи с важными изменениями на международном
Экономика Сегодня, 16:46
Золотые резервы Узбекистана достигли рекордного уровня
По состоянию на 1 марта 2026 года стоимость золотых резервов Узбекистана достигла 67,7 миллиарда долларов. Об этом сообщил Zamin.uz. Этот показатель значительно вырос по сравнению с 55,1 миллиарда
Экономика Сегодня, 13:58
Курс доллара в марте подорожает на 7–8 сум: разница курсов банков
В Республике Узбекистан ожидается повышение курса американского доллара на 7-8 сумов 25 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz. Это изменение происходит в зависимости от баланса спроса и
Центральный банк Узбекистана 24 марта объявил цены на продажу измерительных золотых слитков. Об этом сообщает Zamin.uz. Сообщается, что цена за 1 грамм золота снизилась на 154 800 сум по сравнению с
Экономика Сегодня, 10:52
Обострение в Иране подняло цены на мировых рынках
После обострения ситуации на территории Ирана между Соединенными Штатами Америки и Израилем цены на различные товары на мировых рынках стремительно растут. Об этом сообщает Zamin.uz. Эксперты в