O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining 2025 yil aprel oyida o‘tkazgan so‘rovlari natijasida aholi inflyatsiya kutilmalari 14,2% darajasida saqlanib qolgan, deb Kursiv xabar berdi. Bu ko‘rsatkich 2024 yil dekabrdan beri eng past darajani tashkil etmoqda.
Respondentlar yoqilg‘i, transport va kommunal xizmatlar narxlarining sezilarli oshishini kutmoqda. Biroq, valyuta kursining katta o‘sishiga ishonuvchilar soni kamaygan.
Eng yuqori inflyatsiya kutilmalari Toshkent shahri (17,1%), Farg‘ona (16,1%) va Namangan (15,5%) viloyatlarida qayd etilgan. Eng past ko‘rsatkichlar Qashqadaryo (12%), Navoiy (12,3%) va Jizzax (12,9%) viloyatlarida kuzatilgan.
Daromadi 15 million so‘m va undan yuqori bo‘lgan fuqarolar inflyatsiyani o‘rtacha 18,5% deb baholagan. 10–15 million so‘m daromadlilar 17%, 7 million so‘m atrofidagi daromadlilar 16% inflyatsiyani kutmoqda. Eng past kutilmalar 2 million so‘m yoki undan kam daromadlilar orasida (12,6%) qayd etilgan.
Tadbirkorlar esa inflyatsiyani 12,8% deb baholagan (martda 13% edi). Ular kommunal xizmatlar, yoqilg‘i va soliq yuklamasi oshishidan xavotirda.

Высокодоходное население оценивает инфляцию высоко
По результатам опросов, проведенных Центральным банком Республики Узбекистан в апреле 2025 года, ожидания населения по инфляции остаются на уровне 14,2%, сообщает Kursiv. Этот показатель составляет самый низкий уровень с декабря 2024 года.
Респонденты ожидают значительного роста цен на топливо, транспорт и коммунальные услуги. Однако число тех, кто верит в значительный рост валютного курса, уменьшилось.
Наивысшие ожидания по инфляции зафиксированы в городе Ташкент (17,1%), Ферганской (16,1%) и Наманганской (15,5%) областях. Наименьшие показатели наблюдаются в Кашкадарьинской (12%), Навоийской (12,3%) и Джизакской (12,9%) областях.
Граждане с доходом 15 миллионов сум и выше оценили инфляцию в среднем в 18,5%. Люди с доходом от 10 до 15 миллионов сум ожидают 17%, а те, кто зарабатывает около 7 миллионов сум, ожидают 16% инфляции. Наименьшие ожидания зафиксированы среди людей с доходом 2 миллиона сум или менее (12,6%).
Предприниматели оценили инфляцию в 12,8% (в марте она составляла 13%). Они обеспокоены ростом коммунальных услуг, цен на топливо и налоговой нагрузки.