Valyuta bozorida keskin burilish: dollar va yevro tushib ketdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2025 yilning 5 iyunidan boshlab xorijiy valyutalarning o‘zbek so‘miga nisbatan yangi kurslarini rasman e’lon qildi. Unga ko‘ra, ayniqsa AQSH dollari va yevro kurslarida sezilarli pasayish kuzatildi.
Markaziy bank ma’lumotiga ko‘ra, bugundan boshlab bir AQSH dollarining qiymati 25,54 so‘mga arzonlab, 12 831,81 so‘mni tashkil etdi. O‘tgan uch kun davomida doimiy ravishda oshgan dollar kursi bunday keskin o‘zgarishi bozor kuzatuvchilari uchun ham kutilmagan hol bo‘ldi.
Shu bilan birga, yevro ham sezilarli darajada tushib ketdi. Bir kun ichida uning narxi 66,36 so‘mga kamayib, endi 14 606,45 so‘mdan sotilmoqda. Mazkur pasayish O‘zbekistonda Yevropa valyutasiga bo‘lgan talabning o‘zgarishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligi aytilmoqda.
Biroq Rossiya rubli narxi kichik ko‘rsatkichda o‘sishni qayd etdi. Jumladan, rubl 0,30 so‘mga qimmatlashib, yangi kurs bo‘yicha 163,75 so‘mga teng bo‘ldi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Rossiya bilan savdo-iqtisodiy munosabatlarning rivojlanishi ushbu o‘sishga sabab bo‘lgan.
Boshqa valyutalarga nazar tashlasak, Buyuk Britaniyaning funt sterlingi 6,29 so‘mga pasayib, 17 370,42 so‘m, Xitoy yuani 3,68 so‘mga arzonlashib, 1785,07 so‘m, Yaponiya yenasi 0,96 so‘mga tushib, 89,05 so‘m bo‘ldi. Qozog‘iston tengesi esa kichik o‘sish bilan, 25,12 so‘mdan sotilmoqda.
Umuman olganda, bugungi kun valyuta bozoridagi o‘zgarishlar aholi va tadbirkorlar uchun ayniqsa muhim ahamiyatga ega. Chunki bu holat mamlakatda tashqi savdo, import va eksport operatsiyalarining istiqboliga hamda bozorlardagi narxlarga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Hozircha kuzatuvchilar kelgusi kunlarda valyuta bozoridagi vaziyat qanday rivojlanishini diqqat bilan kuzatishda davom etmoqda. Valyuta kurslaridagi o‘zgarishlar bo‘yicha yangiliklarni biz bilan kuzatib boring!

Резкий поворот на валютном рынке: доллар и евро упали
Центральный банк Республики Узбекистан с 5 июня 2025 года официально объявил новые курсы иностранных валют по отношению к узбекскому суму. Согласно этому, особенно наблюдается значительное снижение курсов доллара США и евро.
По данным Центрального банка, с сегодняшнего дня стоимость одного доллара США снизилась на 25,54 сума и составила 12 831,81 сума. Постоянно растущий курс доллара за последние три дня стал неожиданным событием для наблюдателей рынка.
В то же время евро также значительно упал. За один день его цена уменьшилась на 66,36 сума и теперь продается по 14 606,45 сума. Указывается, что это снижение может быть связано с изменением спроса на европейскую валюту в Узбекистане.
Однако цена российского рубля зафиксировала небольшое увеличение. В частности, рубль подорожал на 0,30 сума и по новому курсу составляет 163,75 сума. Эксперты отмечают, что развитие торгово-экономических отношений с Россией стало причиной этого роста.
Если взглянуть на другие валюты, то фунт стерлингов Великобритании упал на 6,29 сума и составляет 17 370,42 сума, китайский юань подешевел на 3,68 сума и составляет 1785,07 сума, японская иена снизилась на 0,96 сума и составляет 89,05 сума. Казахстанский тенге, в свою очередь, продается с небольшим увеличением по 25,12 сума.
В целом, изменения на валютном рынке сегодня имеют особенно важное значение для населения и предпринимателей. Поскольку эта ситуация может существенно повлиять на перспективы внешней торговли, импортных и экспортных операций, а также на цены на рынках.
Пока наблюдатели продолжают внимательно следить за тем, как будет развиваться ситуация на валютном рынке в ближайшие дни. Следите за новостями о изменениях валютных курсов вместе с нами!