Ayollarga zo‘ravonlikka qarshi yangi psixokorreksiya joriy etildi
O‘zbekistonda ayollarga nisbatan zo‘ravonlik va kamsitishga qarshi himoya tizimida muhim o‘zgarishlar joriy etilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasining yangi qaroriga ko‘ra, zo‘ravonlik qilgan shaxslar endilikda maxsus psixokorreksiya dasturlaridan o‘tishga majbur bo‘ladi. Ushbu dasturlar takroriy jinoyatlarning oldini olish, huquqbuzarlarning shaxsiy muammolarini bartaraf etish va ularni jamiyat talablariga samarali moslashtirishga qaratilgan.
Hujjatda psixokorreksiya atamasi shaxsning rivojlanishidagi kamchiliklarni yo‘qotish va insonning psixofiziologik xususiyatlari bilan jamiyat normalari o‘rtasidagi nomuvofiqlikni bartaraf etishga qaratilgan kompleks tadbirlar sifatida ta’riflanadi. Bu ish psixologik-pedagogik usullar orqali amalga oshiriladi.
Zo‘ravonlik qilgan shaxslar uchun tuzilgan koreksiya dasturi bir oy davom etadi va unda odatiy xulq-atvor qoidalarini singdirish maqsad qilingan. Endilikda himoya orderlari berilganda ushbu dasturdan o‘tish majburiyligi ko‘rsatiladi.
Koreksiya rejasi order rasmiylashtirilganidan keyin ikki ish kuni ichida ishlab chiqilishi lozim. Psixologlar zo‘ravonlik qilgan shaxslar bilan maxsus psixokorreksiya metodlari asosida faol ishlaydi, bu esa qayta zo‘ravonlik sodir etilish xavfini kamaytirishga xizmat qiladi.
Koreksiya dasturlari quyidagi tashkilotlarda amalga oshiriladi: mahallalarda oilaviy qadriyatlarni mustahkamlash bo‘yicha komissiyalar oilaviy nizolarni hal qiladi; ta’lim muassasalari o‘quv jarayonlari va o‘quv muhitidagi nizolarga e’tibor qaratadi; sog‘liqni saqlash muassasalari ishtirokchilarning ruhiy holatini nazorat qiladi; bandlik organlari vaqtinchalik ishsizlik, kasbiy ta’lim va ijtimoiy faoliyatni oshirishga yordam beradi; yoshlar ishlari bo‘limlari esa yoshlar bilan tarbiyaviy ish olib boradi, ularni bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish va ish bilan ta’minlash orqali nizolarning oldini oladi. Shuningdek, qaror yangi muhim lavozimni joriy etadi — tuman (shahar) hokimi o‘rinbosari — oilalar va ayollar ishlari bo‘yicha rahbar.
U o‘z vakolatlari doirasida davlat organlari va tashkilotlari tomonidan zo‘ravonlik qilgan shaxsga nisbatan amalga oshirilishi lozim bo‘lgan tadbirlar bajarilmagan taqdirda, qonunbuzarliklar yuzasidan mas’ul rahbarlarga majburiy taqdimotlar kiritadi hamda ayollarning huquq va qonuniy manfaatlarini ta’minlash sohasidagi muammolarni bartaraf etishga yo‘naltirilgan chora-tadbirlarni amalga oshiradi.

Женщинам против насилия внедрена новая психокоррекция
В Узбекистане внедряются важные изменения в систему защиты от насилия и унижения женщин. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно новому решению Кабинета Министров, лица, совершившие насилие, теперь будут обязаны проходить специальные программы психокоррекции. Эти программы направлены на предотвращение рецидивов преступлений, устранение личных проблем правонарушителей и эффективную адаптацию их к требованиям общества.
В документе термин психокоррекция определяется как комплекс мероприятий, направленных на устранение недостатков в развитии личности и несовпадения психофизиологических характеристик человека с нормами общества. Эта работа осуществляется с помощью психологических и педагогических методов.
Коррекционная программа для лиц, совершивших насилие, длится один месяц и направлена на усвоение норм поведения. Теперь при выдаче охранных ордеров будет указана обязательность прохождения этой программы.
План коррекции должен быть разработан в течение двух рабочих дней после оформления ордера. Психологи активно работают с лицами, совершившими насилие, на основе специальных методов психокоррекции, что способствует снижению риска повторного насилия.
Коррекционные программы реализуются в следующих организациях: в населенных пунктах комиссии по укреплению семейных ценностей решают семейные конфликты; образовательные учреждения обращают внимание на конфликты в учебном процессе и учебной среде; учреждения здравоохранения контролируют психоэмоциональное состояние участников; органы занятости помогают в повышении временной безработицы, профессионального обучения и социальной активности; отделы по делам молодежи проводят воспитательную работу с молодежью, предотвращая конфликты через организацию их досуга и трудоустройство. Также решение вводит новую важную должность — заместитель главы района (города) по делам семей и женщин.
В рамках своих полномочий он будет вносить обязательные представления к ответственным руководителям в случае невыполнения мероприятий, которые должны быть осуществлены государственными органами и организациями в отношении лица, совершившего насилие, а также реализовывать меры, направленные на устранение проблем в области обеспечения прав и законных интересов женщин.