Hibsga olinganda majburiy tibbiy ko‘rik joriy qilindi
O‘zbekiston Respublikasida qiynoqlarni oldini olish va hibsga olingan shaxslarning huquqlarini ta’minlash maqsadida muhim o‘zgarishlar joriy qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2025 yil 26 iyunda qabul qilingan ZRU-1072-sonli qonunga muvofiq, Jinoyat ishlari bo‘yicha hibsga olish tartibi to‘g‘risidagi qonunga sezilarli qo‘shimchalar kiritildi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Yangi qo‘shimchaga ko‘ra, hibsga olingan shaxslar tergov izolyatoriga joylashtirilishidan oldin, izolyatorda majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi. Ko‘rik ikki soat ichida, ya’ni shaxs izolyatorga keltirilganidan so‘ng imkon qadar tez bajarilishi lozim.
Bu tartib jismoniy shikastlanishlarni o‘z vaqtida aniqlash uchun muhim ahamiyatga ega. Shuningdek, tibbiy ko‘rik vaqtida advokatning ishtirok etishi mumkinligi belgilandi.
Agar hibsga olingan shaxs rozilik bildirsa, uning advokati ko‘rik jarayonida qatnashish huquqiga ega bo‘ladi. Bu esa jarayonning oshkoraligi va ishonchliligini oshiradi.
Majburiy tibbiy ko‘rik yakunida belgilangan shakldagi tibbiy ma’lumotnoma rasmiylashtiriladi. Agar ko‘rik paytida shaxsning tanasida jarohat, shikast yoki yara aniqlansa, ular qonunda belgilangan tartibda qayd etiladi, hibsga olinganga ma’lum qilinadi va bu haqda ma’lumot darhol prokurorga yuboriladi.
Ushbu chora-tadbirlar inson huquqlarini himoya qilish va qiynoqlarga yo‘l qo‘ymaslikda muhim qadam hisoblanadi.

При задержании был введен обязательный медицинский осмотр
В Республике Узбекистан введены важные изменения с целью предотвращения пыток и обеспечения прав задержанных лиц. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно закону № ЗРУ-1072, принятому 26 июня 2025 года, в закон о порядке задержания по уголовным делам внесены значительные дополнения. Об этом сообщила пресс-служба Министерства юстиции Республики Узбекистан.
Согласно новому дополнению, задержанные лица перед помещением в следственный изолятор должны пройти обязательный медицинский осмотр. Осмотр должен быть проведен в течение двух часов, то есть как можно быстрее после того, как лицо доставлено в изолятор.
Эта процедура имеет важное значение для своевременного выявления физических повреждений. Также было установлено, что адвокат может участвовать в процессе медицинского осмотра.
Если задержанное лицо дает согласие, его адвокат имеет право участвовать в процессе осмотра. Это повышает прозрачность и надежность процесса.
По итогам обязательного медицинского осмотра оформляется медицинская справка установленной формы. Если во время осмотра на теле лица обнаруживаются травмы, повреждения или раны, они фиксируются в установленном законом порядке, сообщаются задержанному и информация об этом немедленно направляется прокурору.