O‘zbekiston poytaxti jamoat xavfsizligini ta’minlash sohasida ilg‘or texnologiyalarni joriy etish arafasida turibdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasining qarori bilan tasdiqlangan 2025–2026 yillarga mo‘ljallangan sun’iy intellektni rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli davlat dasturi doirasida Toshkent temiryo‘l vokzallarining kirish joylarida UzFace yuzni tanish tizimi pilot loyihasi sifatida joriy etilishi rejalashtirilgan. Hujjatda sun’iy intellekt sohasida 86 ta ustuvor loyiha amalga oshirilishi belgilangan.
Ulardan 64 tasi Raqamli texnologiyalar vazirligiga qarashli tashkilotlar tomonidan, qolgan 22 tasi boshqa vazirlik va idoralar tomonidan boshqariladi. Loyihaning asosiy yo‘nalishlari quyidagilardan iborat: farmatsevtika mahsulotlariga bo‘lgan talabni tahlil qilish va prognoz qilish uchun dasturiy ta’minot yaratish; tibbiy yordam sifatini oshirish va klinik qarorlarni avtomatlashtirish maqsadida sun’iy intellekt asosida raqamli tibbiy yordamchi yaratish; aerokosmik monitoring yordamida bug‘doy va paxta hosildorligini prognoz qilish bo‘yicha pilot loyiha boshlash; quyosh panellarini joylashtirish uchun eng samarali sxema va hududlarni aniqlashda kosmik monitoringda sun’iy intellektdan foydalanish; shuningdek, Toshkent temiryo‘l vokzallarida UzFace tizimini pilot tarzda joriy etish.
Ushbu keng ko‘lamli sun’iy intellekt loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun Raqamli texnologiyalar vazirligiga 2026 yil 1 iyungacha yuqori samarali hisoblash klasteri va katta hajmdagi ma’lumotlarni saqlash hamda qayta ishlash uchun maxsus uskunalarni xarid qilish va o‘rnatish vazifasi yuklatildi. Bu uskunalar murakkab neyron tarmoqlar va sun’iy intellekt algoritmlarini ishlatish uchun zarur bo‘lgan grafik protsessorlarni o‘z ichiga oladi.

В вокзалах Ташкента будет внедрена система UzFace
Столица Узбекистана находится на пороге внедрения передовых технологий в области обеспечения общественной безопасности. Об этом сообщает Upl.uz.
В рамках обширной государственной программы по развитию искусственного интеллекта, утвержденной постановлением Кабинета Министров на 2025–2026 годы, планируется внедрение пилотного проекта системы распознавания лиц UzFace на входах в железнодорожные вокзалы Ташкента. В документе предусмотрено реализация 86 приоритетных проектов в области искусственного интеллекта.
Из них 64 проекта будут реализованы организациями, подведомственными Министерству цифровых технологий, остальные 22 проекта будут управляться другими министерствами и ведомствами. Основные направления проекта включают: разработку программного обеспечения для анализа и прогнозирования спроса на фармацевтические продукты; создание цифрового медицинского помощника на основе искусственного интеллекта с целью повышения качества медицинской помощи и автоматизации клинических решений; запуск пилотного проекта по прогнозированию урожайности пшеницы и хлопка с помощью аэрокосмического мониторинга; использование искусственного интеллекта в космическом мониторинге для определения наиболее эффективных схем и территорий для размещения солнечных панелей; а также внедрение системы UzFace на железнодорожных вокзалах Ташкента в пилотном режиме.
Для успешной реализации этих масштабных проектов в области искусственного интеллекта Министерству цифровых технологий поставлена задача до 1 июня 2026 года приобрести и установить высокопроизводительный вычислительный кластер и специализированное оборудование для хранения и обработки больших объемов данных. Это оборудование включает графические процессоры, необходимые для работы сложных нейронных сетей и алгоритмов искусственного интеллекта.