Rossiyada yollanma askar bo‘lgan o‘zbek sudlandi
Qashqadaryo viloyatining sud organlari 59 yoshli viloyat fuqarosi haqida jinoyat ishini ko‘rib chiqishni yakunladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
U qurolli to‘qnashuvda yollanma askar sifatida ishtirok etganlikda ayblangan. Sud hukmiga ko‘ra, ushbu shaxs O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 154-1-moddasi bo‘yicha aybdor deb topildi.
Sud jarayoni hujjatlaridan ma’lum bo‘lishicha, ayblanuvchi ish qidirish maqsadida Rossiya Federatsiyasiga ketgan. Biroq, 2021 yil avgust oyida u Rossiya sudining qarori bilan qo‘shni turar joyda yashovchi odamni o‘ldirishda aybdor deb topilib, 9 yilga qamoq jazosiga hukm qilingan.
Jazoni o‘tayotgan paytda, 2022 yil sentabr oyida u xususiy harbiy kompaniya “Vagner” vakillarining taklifini qabul qilgan. Shartnoma shartlariga ko‘ra, unga oyma-oy pul mukofoti, Rossiya fuqaroligini olish imkoniyati va qolgan jazodan kechirish taklif qilingan.
U ushbu harbiy tuzilmaning tarkibida Ukrainada 2023 yil mart oyigacha yarim yil davomida jang harakatlarida qatnashgan. Shartnoma shartlarini bajargach, u kechirimga uchrab, demobilizatsiya qilingan.
2025 yil mart oyigacha Rossiya poytaxtida mehnat faoliyatini davom ettirib, so‘ng O‘zbekistonga qaytgan. Vataniga kelgach, u o‘z ixtiyori bilan huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilgan.
O‘zining aybini tasdiqlovchi hujjatlar to‘plamini taqdim etgan. Ushbu materiallar jinoyat ishi asosini tashkil etdi.
Sud majlisida ayblanuvchi o‘z aybini to‘liq tan olib, sodir etgan amali uchun pushaymonligini bildirdi va suddan yengillik so‘radi. Sud ish yuzasidan barcha holatlarni, shu jumladan ixtiyoriy ravishda kelganini va samimiy tan olishini hisobga olib, unga uch yarim yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinladi.
Mazkur holat O‘zbekiston sud amaliyotida yangi emas. Oldinroq Toshkentda 25 yoshli shahar fuqarosi ham xuddi shunday ayblov bilan sudlangan va ozodlikni cheklash jazosiga hukm qilingan.
Ushbu sud qarorlari O‘zbekiston huquq-tartibot tizimining xorijiy qurolli tuzilmalar safida xizmat qilgan fuqarolarga nisbatan qat’iy pozitsiyasini ko‘rsatadi. O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 154-1-moddasida yollanma askarlikka 7 dan 12 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi belgilangan.
Shu bilan birga, ixtiyoriy ravishda jinoyatni tan olish va jinoyatni fosh etishga faol yordam berish sud tomonidan yengillik sabablari sifatida e’tirof etilishi mumkin. Bu esa sud hukmiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi mazkur ishda yaqqol ko‘rinib turibdi.

В России осужден узбек, который служил наемником
Судебные органы Кашкадарьинской области завершили рассмотрение уголовного дела в отношении 59-летнего гражданина области. Об этом сообщает Upl.uz.
Он обвинялся в участии в вооружённом столкновении в качестве наёмника. Согласно приговору суда, этот человек был признан виновным по статье 154-1 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Из материалов судебного процесса стало известно, что обвиняемый уехал в Российскую Федерацию в поисках работы. Однако в августе 2021 года он был признан виновным в убийстве человека, проживающего в соседнем жилье, по решению российского суда и приговорён к 9 годам лишения свободы.
Отбывая наказание, в сентябре 2022 года он принял предложение представителей частной военной компании "Вагнер". Согласно условиям контракта, ему предлагали ежемесячное денежное вознаграждение, возможность получения гражданства России и помилование от оставшегося наказания.
Он участвовал в боевых действиях в составе этой военной структуры в Украине до марта 2023 года в течение полугода. Выполнив условия контракта, он был помилован и демобилизован.
До марта 2025 года он продолжал трудовую деятельность в столице России, а затем вернулся в Узбекистан. По возвращении на родину он добровольно обратился в правоохранительные органы.
Он представил пакет документов, подтверждающих его вину. Эти материалы составили основу уголовного дела.
На судебном заседании обвиняемый полностью признал свою вину и выразил сожаление о содеянном, попросив суд о смягчении наказания. Суд, учитывая все обстоятельства дела, в том числе его добровольное явление и искреннее признание, назначил ему наказание в виде ограничения свободы на три с половиной года.
Данный случай не является новым в судебной практике Узбекистана. Ранее в Ташкенте 25-летний гражданин города также был осуждён по аналогичному обвинению и приговорён к ограничению свободы.
Эти судебные решения демонстрируют твёрдую позицию правоохранительной системы Узбекистана в отношении граждан, служивших в иностранных вооружённых формированиях. В статье 154-1 Уголовного кодекса Узбекистана предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от 7 до 12 лет за наёмничество.
В то же время добровольное признание вины и активное содействие в раскрытии преступления могут быть признаны судом смягчающими обстоятельствами. Это, как видно из данного дела, может существенно повлиять на приговор суда.