O‘zbekiston va Qozog‘iston sayg‘oqlarni birgalikda saqlaydi
O‘zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda Qozog‘iston Ekologiya va tabiiy resurslar vazirligi sayg‘oqlarni saqlab qolish bo‘yicha davlatlararo hamkorlikni tizimli ravishda rivojlantirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hamkorlik noyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan sayg‘oqlarni asrashga qaratilgan. Yaqin kelajakda O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida sayg‘oqlarni muhofaza qilish bo‘yicha anglashuv memorandumi imzolanishi rejalashtirilmoqda.
Bu hujjat sayg‘oqlar sonini tiklash uchun kompleks dasturlarni amalga oshirishga asos bo‘ladi. Memorandum doirasida bir qator qo‘shma tadbirlar rejalashtirilgan.
Ular orasida sayg‘oqlarning an’anaviy ko‘chish yo‘nalishlarida erkin harakatlanishi va xavfsizligini ta’minlash maqsadida chegara bo‘ylab muhofaza etiluvchi hududlar hamda migratsion koridorlar tashkil etish, tabiiy yaylovlar, suv havzalari va ekotizimlarni tiklash, sayg‘oqlarni tabiatga qayta ko‘chirish dasturini ishlab chiqish kiradi. Shuningdek, ilmiy tadqiqotlar, monitoring va tajriba almashish yo‘lga qo‘yiladi.
Bu doirada qo‘shma ekspeditsiyalar, reydlar o‘tkazish, mutaxassislarni tayyorlash va populyatsiya bo‘yicha ma’lumotlarni almashish rejalashtirilgan. Hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari transchegaraviy ekotizimlarda sayg‘oqlar soni, sog‘ligi va migratsiyasini kuzatish, yashash muhitini tiklash, arealning parchalanishini oldini olish, ilmiy, texnik va genetik ma’lumotlar almashish, sun’iy yo‘ldosh kuzatuvlari va veterinariya nazoratini joriy etishdan iborat.
Brakonerlikka qarshi kurashish, tabiatni muhofaza qilish choralarini kuchaytirish hamda aholi o‘rtasida tushuntirish-targ‘ibot ishlarini olib borish ham muhim vazifalardan biridir. Shu bilan birga, hisob usullarini muvofiqlashtirish, yagona ma’lumotlar bazasini yaratish va tabiatni muhofaza qilish dasturlarini amalga oshirish uchun xalqaro hamkorlarni jalb etish ham rejalashtirilgan.
Bu chora-tadbirlar sayg‘oqlarni saqlab qolish va ularning tabiiy muhitini tiklashda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.

Узбекистан и Казахстан совместно сохраняют сайгаки
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана и Министерство экологии и природных ресурсов Казахстана систематически развивают межгосударственное сотрудничество по сохранению сайгаков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это сотрудничество направлено на сохранение уникальных и находящихся под угрозой исчезновения сайгаков. В ближайшем будущем планируется подписать меморандум о взаимопонимании по охране сайгаков между Узбекистаном и Казахстаном.
Этот документ станет основой для реализации комплексных программ по восстановлению численности сайгаков. В рамках меморандума запланировано ряд совместных мероприятий.
Среди них создание охраняемых территорий вдоль границы и миграционных коридоров для обеспечения свободного передвижения и безопасности сайгаков, восстановление естественных пастбищ, водоемов и экосистем, разработка программы по повторному переселению сайгаков в природу. Также будут организованы научные исследования, мониторинг и обмен опытом.
В этом направлении запланированы совместные экспедиции, рейды, подготовка специалистов и обмен данными по популяции. Основные направления сотрудничества включают мониторинг численности, здоровья и миграции сайгаков в трансграничных экосистемах, восстановление их среды обитания, предотвращение фрагментации ареала, обмен научными, техническими и генетическими данными, внедрение спутникового наблюдения и ветеринарного контроля.
Борьба с браконьерством, усиление мер по охране природы, а также проведение разъяснительных и агитационных работ среди населения также являются важными задачами. Кроме того, планируется согласование методов учета, создание единой базы данных и привлечение международных партнеров для реализации программ по охране природы.
Эти меры будут иметь важное значение для сохранения сайгаков и восстановления их естественной среды обитания.