пасмурно ветер 1 м/с, СВ
Bugungi uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev soha uchun yangi tashabbuslarni ilgari surdi. Jumladan, kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish bo‘yicha xorijiy ekspertlar bilan katta dastur ishlab chiqildi. Bunga 2025 yilda barcha manbalar hisobidan 10 milliard dollar ajratiladi.
«Bu yil kichik va o‘rta biznesga 120 trillion so‘m resurs beriladi. Buncha katta mablag‘ ilgari hech qachon bo‘lmagan», – dedi davlat rahbari.
Xususan, aholini tadbirkorlikka jalb qilish uchun 22 trillion so‘mlik imtiyozli resurs ajratiladi. Shundan 2,5 trillion so‘m yoshlarga, yana shunchasi ayollar tadbirkorligi loyihalari uchun yo‘naltiriladi.
Ayol tadbirkorlarga kredit stavkasi boshqalarga nisbatan 2 foiz arzon bo‘ladi.
«Uy-ro‘zg‘or va farzand tarbiyasidan ortib, tadbirkorlik bilan odamlarni ishli, daromadli qilayotgan ayollarimizga har qancha rahmat aytsak, arziydi», – dedi Prezident.
Bu yildan kichik biznesga 300 million so‘mgacha kredit berish boshlandi. Endilikda bir yilda yiriklashib, kichik yoki o‘rta korxonaga aylangan tadbirkorlarga shuni 150 million so‘mi garovsiz beriladi. Xuddi shunday, oilaviy tadbirkorlik bo‘yicha ham 50 million so‘mgacha garovsiz kredit beriladi.
Mutasaddilarga oldingi kreditidan kechikkan qarzi bo‘lmagan tadbirkorlarga yangi imtiyozli kredit olish imkonini yaratish topshirildi.
Yuqoridagi tashabbuslardan kutilayotgan natijalar, ya’ni 2025 yil uchun sohadagi asosiy maqsad va vazifalar quyidagilar ekani ta’kidlandi:
• kichik va o‘rta biznesning iqtisodiyotdagi ulushini 55 foizga ko‘tarib, 70 milliard dollarlik qo‘shilgan qiymat yaratish;
• yangi bozorlarga kirib borishda transport, sertifikat va standart masalalariga ko‘maklashib, kichik biznes eksportini o‘tgan yilgi 9 milliarddan 12 milliard dollarga olib chiqish;
• ichimlik suvi, kanalizatsiya, yo‘l, qurilish, kommunal xo‘jalik, yetkazib berish, utilizatsiya, migratsiya, madaniyat va ijtimoiy xizmatlarda kichik biznes ulushini 2-3 karra oshirish;

Президент: Малому и среднему бизнесу в этом году будет выделено 120 трлн сум ресурсов
На сегодняшней встрече Президент Шавкат Мирзиёев представил новые инициативы для отрасли. В частности, была разработана большая программа по развитию малого и среднего бизнеса с зарубежными экспертами. На это в 2025 году будет выделено 10 миллиардов долларов из всех источников.
«В этом году малому и среднему бизнесу будет выделено 120 триллионов сум ресурсов. Такого большого финансирования никогда не было», – сказал глава государства.
В частности, для привлечения населения к предпринимательству будет выделено 22 триллиона сум в виде льготных ресурсов. Из них 2,5 триллиона сум будет направлено на проекты женского предпринимательства, столько же – на молодежь.
Процентная ставка по кредитам для женщин-предпринимателей будет на 2 процента ниже, чем для остальных.
«Сколько бы мы ни говорили спасибо нашим женщинам, которые, помимо домашних дел и воспитания детей, делают людей занятыми и обеспеченными предпринимательством, этого всегда будет мало», – сказал Президент.
С этого года начато предоставление кредитов малому бизнесу до 300 миллионов сум. Теперь за один год, став крупным или средним предприятием, предприниматели смогут получить 150 миллионов сум без залога. Аналогично, по семейному предпринимательству также будут предоставляться кредиты до 50 миллионов сум без залога.
Ответственным было поручено создать возможность для предпринимателей, у которых нет задолженности по предыдущему кредиту, получить новый льготный кредит.
Были подчеркнуты ожидаемые результаты вышеуказанных инициатив, а именно основные цели и задачи в отрасли на 2025 год:
• повысить долю малого и среднего бизнеса в экономике до 55 процентов, создавая добавленную стоимость в 70 миллиардов долларов;
• помочь малому бизнесу выйти на новые рынки, решая вопросы транспорта, сертификации и стандартов, увеличив экспорт малого бизнеса с 9 миллиардов до 12 миллиардов долларов по сравнению с прошлым годом;
• увеличить долю малого бизнеса в таких сферах, как питьевая вода, канализация, дороги, строительство, коммунальное хозяйство, поставки, утилизация, миграция, культура и социальные услуги в 2-3 раза;