O‘zbekiston yashil iqtisodiyotga o‘tishda natijalar va muammolar
O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari mamlakatda 2030 yilgacha yashil iqtisodiyotga o‘tish strategiyasining amalga oshirilishi bo‘yicha vazirlarga so‘rov yubordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Parlament yig‘ilishida ta’kidlanishicha, energetika sohasidagi islohotlar natijasida issiqxona gazlari chiqindilari 6,3 million tonnaga kamaygan. Ushbu qisqarishning bir qismi, ya’ni 500 ming tonnasi xalqaro uglerod bozorida sotilib, O‘zbekistonga 7,5 million dollar miqdorida grant mablag‘larini jalb qilgan.
Bundan tashqari, mamlakatda 6,3 million kVt/soat elektr energiyasi, 82 ming kub metr suv va 1 050 tonnadan ortiq xomashyo tejashga erishilgan. 140 ta yirik sanoat va tsement zavodlarida zamonaviy havo va gaz tozalash filtrlari o‘rnatilgan.
2024 yil bahor va kuz fasllarida ushbu zavodlar hududida “yashil kamarlar” tashkil etilib, 11,8 million daraxt va butalar ekilgan. Shuningdek, davlat o‘rmon fondining foydalanilmayotgan 7 ming gektar maydoni o‘zlashtirilib, mamlakatda o‘rmonlash darajasini oshirish bo‘yicha ishlar olib borilgan.
Shu bilan birga, deputatlar atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha yechilmagan muammolar mavjudligini qayd etdi. Xususan, havo ifloslanishi, chiqindilarni qayta ishlash, ekologik nazoratni kuchaytirish va energiya tejovchi texnologiyalarni keng joriy etish masalalarida tizimli yondashuv zarurligi ta’kidlandi.
Ushbu masalalar fuqarolar tomonidan deputatlar bilan uchrashuvlarda ko‘p bora ko‘tarilgan. Endilikda vazirlar atrof-muhitni himoya qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berishlari lozim.
Xususan, korxonalar tomonidan chiqarilayotgan zararli moddalar chiqindilarini kamaytirish, ekologik sertifikatlash tizimini joriy etish, texnologik jarayonlarni tartibga solish va kichik biznes subyektlarini ekologik standartlarga o‘tishda qo‘llab-quvvatlash masalalari bo‘yicha tushuntirishlar kutilmoqda.

Узбекистан: результаты и проблемы перехода к зеленой экономике
Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана направили запрос министрам по реализации стратегии перехода страны к зеленой экономике до 2030 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
На парламентском заседании было отмечено, что в результате реформ в энергетической сфере выбросы парниковых газов сократились на 6,3 миллиона тонн. Часть этого сокращения, а именно 500 тысяч тонн, была продана на международном углеродном рынке, что позволило привлечь в Узбекистан грантовые средства в размере 7,5 миллиона долларов.
Кроме того, в стране удалось сэкономить 6,3 миллиона кВт/ч электроэнергии, 82 тысячи кубометров воды и более 1 050 тонн сырья. В 140 крупных промышленных и цементных заводах установлены современные фильтры очистки воздуха и газа.
Весной и осенью 2024 года на территории этих заводов были организованы «зеленые пояса», где высажено 11,8 миллиона деревьев и кустарников. Также освоено 7 тысяч гектаров неиспользуемых земель государственного лесного фонда, проводятся работы по увеличению лесистости страны.
Вместе с тем депутаты отметили наличие нерешенных проблем в области охраны окружающей среды. В частности, подчеркнута необходимость системного подхода к вопросам загрязнения воздуха, переработки отходов, усиления экологического контроля и широкого внедрения энергосберегающих технологий.
Эти вопросы неоднократно поднимались гражданами на встречах с депутатами. Теперь министры должны предоставить подробную информацию о проводимых мероприятиях по охране окружающей среды.
В частности, ожидаются разъяснения по вопросам сокращения выбросов вредных веществ предприятиями, внедрения системы экологической сертификации, регулирования технологических процессов и поддержки субъектов малого бизнеса в переходе на экологические стандарты.