O‘zbekistonda tibbiyot sohasini isloh qilish borasida navbatdagi jiddiy qadamlar tashlanmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida tibbiyot ta’limi, malakali kadrlar tayyorlash va akkreditatsiya masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Qabul ko‘rsatkichlari 4,5 barobarga oshgan
Yig‘ilishda ma’lum qilinishicha, so‘nggi yetti yilda tibbiyot oliygohlariga qabul 4,5 barobarga oshgan — bugungi kunda har yili 25 ming nafar yoshlar tibbiyot yo‘nalishlarida tahsilni boshlamoqda. Qizig‘i shundaki, ularning 40 foizi xususiy oliy ta’lim muassasalarida o‘qimoqda.
Bu holat kadrlar tayyorlashda raqobat va imkoniyatlar kengayganini ko‘rsatsa-da, ta’lim sifati va amaliy bilimlar hanuz yetakchi masala sifatida kun tartibida turibdi.
Baholashda shaffoflik ta’minlanadi
Prezident ta’kidlaganidek, hozirgi paytgacha bitiruv imtihonlari oliygohlar tomonidan o‘tkazilib kelingan, ammo bilim va amaliy ko‘nikmalarni xolisona baholaydigan milliy standart va mexanizmlar shakllanmagan.
Shu boisdan, endilikda tibbiyot oliygohlari va texnikum bitiruvchilarining zamonaviy diagnostika va davolash usullarini o‘zlashtirishi alohida va shaffof tizim asosida baholanadi.
Tibbiyotni baholash milliy markazi tashkil etiladi
Ushbu yangilangan tizimni joriy etish maqsadida maxsus Tibbiyot sohasini baholash milliy markazi tashkil etiladi. Bu markaz xalqaro tan olingan tashkilotlar bilan hamkorlikda ish olib boradi, ta’lim va amaliyot o‘rtasida mustahkam bog‘lanishni ta’minlaydi.
Bundan tashqari, barcha davlat va xususiy klinikalar akkreditatsiyadan o‘tkaziladi — bu ularning ta’lim va xizmat ko‘rsatish salohiyatini aniq belgilash imkonini beradi.
Malaka oshirish va yagona standartlar ishlab chiqiladi
Shu bilan birga, vrach va hamshiralarning malakasini muntazam oshirish oliygohlar, ixtisoslashgan markazlar va viloyat tibbiyot muassasalari orqali amalga oshiriladi. Buning uchun mutasaddilarga yagona malaka talablari va standartlarini ishlab chiqish topshirildi.
Zamin.uz tahririyati ushbu yangilanishlarni mamlakatimizda tibbiyot sohasini zamonaviy talablar asosida rivojlantirishga yo‘naltirilgan muhim qadam sifatida baholaydi. Bu — nafaqat soha mutasaddilari, balki har bir bemor uchun ham ishonchli sifat kafolati bo‘lib xizmat qiladi.

Революция в медицинском образовании: внедрение квалификации, аккредитации и прозрачной системы оценки
Туб бурилиш в медицинском образовании: внедрение системы квалификации, аккредитации и прозрачной оценки
В Узбекистане предпринимаются очередные серьезные шаги по реформированию сферы медицины. На видеоселекторном заседании под председательством президента Шавката Мирзиёева были подробно обсуждены вопросы медицинского образования, подготовки квалифицированных кадров и аккредитации.
Показатели приема увеличились в 4,5 раза
На заседании было сообщено, что за последние семь лет количество студентов, принятых в медицинские вузы, увеличилось в 4,5 раза — сегодня ежегодно 25 тысяч молодых людей начинают обучение по медицинским специальностям. Интересно, что 40 процентов из них учатся в частных высших учебных заведениях.
Хотя эта ситуация свидетельствует о расширении конкуренции и возможностей в подготовке кадров, качество образования и практические знания по-прежнему остаются главными вопросами повестки дня.
Обеспечивается прозрачность оценки
Как отметил президент, до настоящего времени выпускные экзамены проводились вузами, однако не были сформированы национальные стандарты и механизмы, объективно оценивающие знания и практические навыки.
По этой причине теперь освоение выпускниками медицинских вузов и техникумов современных методов диагностики и лечения будет оцениваться на основе отдельной и прозрачной системы.
Создается Национальный центр оценки медицины
С целью внедрения этой обновленной системы будет создан специальный Национальный центр оценки в сфере медицины. Этот центр будет работать в сотрудничестве с международно признанными организациями, обеспечивая прочную связь между образованием и практикой.
Кроме того, все государственные и частные клиники будут проходить аккредитацию — это позволит четко определить их потенциал в области образования и обслуживания.
Будут разработаны единые стандарты повышения квалификации
В то же время повышение квалификации врачей и медсестер будет осуществляться через вузы, специализированные центры и областные медицинские учреждения. Для этого ответственным лицам было поручено разработать единые требования и стандарты квалификации.
Редакция Zamin.uz оценивает эти обновления как важный шаг, направленный на развитие сферы медицины в нашей стране на основе современных требований. Это будет служить надежной гарантией качества не только для специалистов в этой области, но и для каждого пациента.