Prezident YEI vakili va "Gazprom neft" raisini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13 may kuni Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stipraysni qabul qildi.
YEI maxsus vakili Yevrokengash Prezidenti Antoniu Koshta va Yevrokomissiya Prezidenti Ursula fon der Lyayenning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Joriy yil aprel oyida Samarqand shahrida o‘tgan "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammitida qabul qilingan qarorlarni amalga oshirish doirasida ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Investitsiyaviy va moliyaviy-texnik hamkorlik bo‘yicha umumiy qiymati 12 milliard yevrolik aniq loyihalarni tez fursatda tayyorlash va ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi, shuningdek, bo‘lajak tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.
Shavkat Mirziyoyev 13 may kuni "O‘zbekiston neft va gazi" xalqaro forumi doirasida Toshkent shahrida bo‘lib turgan Rossiyaning "Gazprom neft" kompaniyasi boshqaruvi raisi Aleksandr Dyukovni qabul qildi.
Rossiyaning yoqilg‘i-energetika sohasidagi yetakchi kompaniyasi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Neft mahsulotlarini yetkazib berish, qazib olinishi qiyin bo‘lgan konlarni o‘zlashtirish va sohani raqamlashtirish borasidagi sheriklikni rivojlantirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.

Президент принял представителя ЕС и председателя "Газпром нефти"
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 мая принял специального представителя Европейского Союза по Центральной Азии Эдуарда Степрайса.
Специальный представитель ЕИ передал приветствия и наилучшие пожелания от президента Европейского совета Антониу Кошты и президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен.
В рамках реализации решений, принятых на первом саммите "Центральная Азия - Европейский Союз", который прошел в апреле текущего года в городе Самарканде, были обсуждены вопросы расширения двустороннего и регионального сотрудничества.
Особое внимание было уделено быстрому подготовлению и продвижению конкретных проектов общей стоимостью 12 миллиардов евро в области инвестиционного и финансово-технического сотрудничества.
Обсуждены актуальные вопросы региональной повестки дня, а также рассмотрен план предстоящих мероприятий.
Шавкат Мирзиёев 13 мая в рамках международного форума "Узбекистан нефти и газа" принял в Ташкенте председателя правления российской компании "Газпром нефть" Александра Дюкова.
Обсуждены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества с ведущей компанией России в области топливно-энергетического сектора.
Рассмотрены возможности развития партнерства в области поставок нефтепродуктов, освоения трудноизвлекаемых месторождений и цифровизации отрасли.