Xalq tabobati bilan shug‘ullanish uchun litsenziya kimlarga va qay tartibda beriladi?
SSV matbuot xizmati ushbu savolga Sog‘liqni saqlash vazirligi bo‘lim boshlig‘i Shahobiddin Gulyamovdan javob oldi.
— Xalq tabobati ixtisosligi bo‘yicha tibbiy faoliyatga litsenziya berish Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 21 fevraldagi 80-sonli qarori bilan tasdiqlangan «Maxsus elektron tizim orqali ayrim faoliyat turlarini litsenziyalash tartibi to‘g‘risida»gi yagona Nizom talablari asosida amalga oshiriladi, — deydi Sh.Gulyamov.
— Ushbu litsenziya Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan faqat yuridik shaxslar uchun beriladi.
Buning uchun yuridik shaxs o‘z elektron raqamli imzosi (ERI) yordamida «Litsenziya» axborot tizimi (license.gov.uz) orqali elektron shaklda ariza yuboradi.
Ariza 30 kun muddatda ko‘rib chiqilib, uning uchun to‘lanadigan yig‘im bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravarini tashkil etadi. Shuningdek, litsenziya berilgani uchun bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravari miqdorida davlat boji to‘lanadi.
Tibbiy faoliyatga litsenziya olish uchun quyidagilar talab etiladi:
• vrach mutaxassis — oliy tibbiy ma’lumotga, xalq tabobati ixtisosligi bo‘yicha amaldagi malaka toifasiga hamda so‘nggi besh yil ichida malaka oshirgani to‘g‘risidagi hujjatga ega bo‘lishi (tibbiy ma’lumoti bo‘lmagan mutaxassislar uchun Respublika xalq tabobati ilmiy-amaliy markazi tomonidan xalq tabobati bo‘yicha o‘quv kursini tugatgani bo‘yicha berilgan guvohnoma) ega bo‘lishi;
• tibbiyot xodimida — sterilizatsiya uskunasida ishlash bo‘yicha o‘quvdan o‘tganini tasdiqlovchi hujjat (agar sterilizatsiya talab etilsa);
• mulk huquqi yoki boshqa ashyoviy huquq bilan tegishli bo‘lgan, sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlariga mos litsenziyalangan faoliyat turini amalga oshirishga mo‘ljallangan xonalar;
• mulk huquqi yoki boshqa ashyoviy huquq bilan tegishli bo‘lgan, belgilangan metrologik va texnika xavfsizligi me’yorlariga mos uskunalar hamda boshqa texnika vositalari.
Amaldagi qonunchilikka muvofiq, tibbiy ma’lumotga ega bo‘lmagan shaxslar ham xalq tabobati bo‘yicha tibbiy faoliyat yuritishi mumkin.
Buning uchun ular Respublika xalq tabobati ilmiy-amaliy markazida tegishli o‘quv kursini tamomlab, maxsus guvohnoma olishi hamda yuridik shaxs tashkil etib, xalq tabobati ixtisosligi bo‘yicha tibbiy faoliyatga litsenziya olishi talab etiladi.
Shuningdek, litsenziya olmoqchi bo‘lgan yuridik shaxsda mavjud bo‘lishi talab etiladigan tibbiy asbob-uskunalar ro‘yxati Adliya vazirligida 2017 yil 28 iyulda 2905-son bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan talablarning 54 prim-1 va prim-2-bandlari bilan belgilangan.
Ushbu faoliyatga litsenziya olishda Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi, Favqulodda vaziyatlar hamda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirliklarining hududiy boshqarmalari bilan kelishish talab etiladi.
Ma’lumot uchun, hozirgi kunga qadar 131 ta yuridik shaxs Sog‘liqni saqlash vazirligidan xalq tabobati ixtisosligi bo‘yicha tibbiy faoliyatga litsenziya olgan.

Кому и в каком порядке выдается лицензия на занятие народной медициной?
Пресс-служба ССВ получила ответ на этот вопрос от начальника отдела Министерства здравоохранения Шахобиддина Гулямова.
— Лицензирование медицинской деятельности по специальности народной медицины осуществляется на основании требований единого Положения «О порядке лицензирования отдельных видов деятельности через специальную электронную систему», утвержденного постановлением Кабинета Министров от 21 февраля 2022 года № 80, — говорит Ш. Гулямов.
— Эта лицензия выдается Министерством здравоохранения только юридическим лицам.
Для этого юридическое лицо подает электронное заявление через информационную систему «Лицензия» (license.gov.uz) с использованием своей электронной цифровой подписи (ЭЦП).
Заявление рассматривается в течение 30 дней, и сбор за него составляет 2-кратный размер базовой расчетной суммы. Кроме того, за выдачу лицензии уплачивается государственная пошлина в размере 5-кратного размера базовой расчетной суммы.
Для получения лицензии на медицинскую деятельность требуются следующие документы:
• врач-специалист — наличие высшего медицинского образования, действующей квалификационной категории по специальности народной медицины и документа о повышении квалификации за последние пять лет (для специалистов без медицинского образования — сертификат, выданный Республиканским научно-практическим центром народной медицины о завершении учебного курса по народной медицине);
• для медицинского работника — документ, подтверждающий прохождение обучения по работе с оборудованием для стерилизации (если требуется стерилизация);
• помещения, предназначенные для осуществления лицензируемой деятельности, соответствующие санитарным правилам, нормам и гигиеническим нормативам, находящиеся в собственности или другом вещном праве;
• оборудование и другие технические средства, соответствующие установленным метрологическим и техническим требованиям безопасности, находящиеся в собственности или другом вещном праве.
Согласно действующему законодательству, лица без медицинского образования также могут осуществлять медицинскую деятельность в области народной медицины.
Для этого им необходимо пройти соответствующий учебный курс в Республиканском научно-практическом центре народной медицины, получить специальный сертификат и создать юридическое лицо для получения лицензии на медицинскую деятельность по специальности народной медицины.
Кроме того, список медицинского оборудования, которое должно быть у юридического лица, желающего получить лицензию, установлен пунктами 54 прим-1 и прим-2 требований, зарегистрированных в Министерстве юстиции 28 июля 2017 года под номером 2905.
При получении лицензии на эту деятельность требуется согласование с территориальными управлениями Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, Министерства по чрезвычайным ситуациям, а также Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Для справки, на сегодняшний день 131 юридическое лицо получило лицензию на медицинскую деятельность в области народной медицины от Министерства здравоохранения.