O‘zbekistonda turizm infratuzilmasini yanada rivojlantirish, ichki va tashqi sayyohlar oqimini oshirish maqsadida davlat tomonidan yana bir muhim qadam qo‘yildi — modulli mehmonxonalarni qurishga ajratiladigan subsidiyalar miqdori sezilarli darajada ko‘paytirildi. Bu prezidentning “2025–2026 yillarda sayyohlar oqimini keskin ko‘paytirish va turistik xizmatlar ko‘lamini jadal kengaytirish orqali turizmning iqtisodiyotdagi o‘rni va ahamiyatini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonida belgilandi.
Modulli mehmonxonalarga 1 martalik subsidiyalar:
2027 yil 1 yanvargacha kamida 10 ta moduldan iborat mehmonxonalarga quyidagi miqdorlarda davlat tomonidan yordam ko‘rsatiladi:
- I toifa uchun – har bir joyga 10 mln so‘m;
- II toifa uchun – har bir joyga 7 mln so‘m;
- III toifa uchun – har bir joyga 5 mln so‘m.
Eslatib o‘tamiz, avvalgi hujjatga ko‘ra, 2026 yil 1 noyabrgacha barcha toifalar uchun yagona tartibda har bir joyga 1 mln so‘m subsidiya ajratilishi belgilangan edi. Yangi farmonda bu me’yorlar sezilarli darajada kengaytirildi.
Tibbiy turizmga ham jiddiy e’tibor
2028 yil 1 yanvargacha tibbiy turizm klasterlari xodimlarining malaka oshirish xarajatlari bir qismini davlat qoplab beradi.
2030 yilgacha ushbu klasterlar xizmatlari xalqaro turizm va tibbiyot ko‘rgazmalarida faol targ‘ib qilinadi.
Yangi platformalar va g‘oliblar uchun sayohat
2025 yildan boshlab barcha davlat elektron tizimlari Milliy turizm yagona platformasi doirasida birlashtiriladi.
Samarqand shahrida “Ipak yo‘lida turizm” nomli tematik ofis ochiladi.
Yoshlar o‘rtasidagi sport musobaqalari g‘oliblari “O‘zbekiston bo‘ylab sayohat” yo‘llanmalari bilan rag‘batlantiriladi.
Ushbu farmon O‘zbekistonda turizmni keng qamrovli islohotlar yo‘liga olib chiqishda muhim rol o‘ynaydi. Mehmonxona infratuzilmasini kuchaytirish, tibbiy turizmni ommalashtirish va yoshlar sayohatini rag‘batlantirish orqali mamlakat sayyohlar uchun yanada jozibador markazga aylanishi mumkin.

Субсидии на модульные гостиницы увеличены: началась новая стадия в туризме
В Узбекистане был сделан еще один важный шаг со стороны государства для дальнейшего развития туристической инфраструктуры и увеличения потока внутренних и внешних туристов — сумма субсидий на строительство модульных гостиниц была значительно увеличена. Это было определено в указе президента о мерах по резкому увеличению потока туристов и быстрому расширению объема туристических услуг в 2025–2026 годах, с целью повышения роли и значения туризма в экономике.
Одноразовые субсидии для модульных гостиниц:
До 1 января 2027 года государственная помощь будет предоставляться гостиницам, состоящим как минимум из 10 модулей, в следующих размерах:
- Для I категории – 10 млн сумов за каждое место;
- Для II категории – 7 млн сумов за каждое место;
- Для III категории – 5 млн сумов за каждое место.
Напоминаем, что согласно предыдущему документу, до 1 ноября 2026 года для всех категорий было предусмотрено выделение единой субсидии в размере 1 млн сумов за каждое место. В новом указе эти нормы были значительно расширены.
Серьезное внимание медицинскому туризму
До 1 января 2028 года государство частично покроет расходы на повышение квалификации сотрудников кластеров медицинского туризма.
До 2030 года услуги этих кластеров будут активно продвигаться на международных выставках туризма и медицины.
Новые платформы и путешествия для победителей
С 2025 года все государственные электронные системы будут объединены в рамках Национальной единой платформы туризма.
В городе Самарканд будет открыт тематический офис под названием «Туризм по Шелковому пути».
Победители спортивных соревнований среди молодежи будут поощрены путевками «Путешествие по Узбекистану».
Этот указ сыграет важную роль в выведении туризма в Узбекистане на путь комплексных реформ. Укрепление гостиничной инфраструктуры, популяризация медицинского туризма и поощрение молодежных путешествий могут сделать страну более привлекательным центром для туристов.