O‘zbekistonda ekologik ta’lim uchun yangi konsepsiya qabul qilindi
O‘zbekistonda 2030 yilgacha aholi o‘rtasida ekologik madaniyatni oshirish bo‘yicha muhim konsepsiya tasdiqlandi. Prezident qaroriga ko‘ra, mamlakatda atrof-muhitga nisbatan munosabatni tubdan yaxshilash va ekologik ongni shakllantirishga qaratilgan keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Hujjatda 2030 yilgacha quyidagi natijalarga erishish ko‘zda tutilgan:
• 3,3 million nafar maktabgacha ta’lim muassasalaridagi bolalarda ekologik madaniyat asoslarini shakllantirish;
• 4,2 million nafar maktab o‘quvchilarida ekologik bilim va tarbiyani mustahkamlash.
Konsepsiya bosqichma-bosqich, 2027 yildan boshlab har ikki yilda Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlanadigan “yo‘l xaritalari” orqali amalga oshiriladi.
Shuningdek, davlat tashkilotlari xodimlari uchun bepul o‘quv kurslari tashkil etilib, ularning ekologik savodxonligi oshiriladi.
Bu jarayonda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi asosiy muvofiqlashtiruvchi organ sifatida belgilandi.

В Узбекистане принята новая концепция экологического образования
В Узбекистане утверждена важная концепция по повышению экологической культуры среди населения до 2030 года. Согласно указу президента, в стране будут реализованы масштабные мероприятия, направленные на коренное улучшение отношения к окружающей среде и формирование экологического сознания.
В документе предусмотрено достижение следующих результатов к 2030 году:
• Формирование основ экологической культуры у 3,3 миллиона детей в учреждениях дошкольного образования;
• Укрепление экологических знаний и воспитания у 4,2 миллиона школьников.
Концепция будет реализована поэтапно, начиная с 2027 года, через "дорожные карты", которые будут утверждаться Кабинетом Министров каждые два года.
Также будут организованы бесплатные учебные курсы для сотрудников государственных организаций, чтобы повысить их экологическую грамотность.
В этом процессе Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата было определено в качестве основного координирующего органа.
Редакция Zamin.uz будет следить за тем, как новая инициатива будет реализована. Как вы оцениваете это решение?