5 iyun kuni Toshkent shahri atmosferasida biroz changlanish kuzatildi, deb NOVA24 xabar berdi. IQAir ma’lumotlariga ko‘ra, soat 08:00 holatiga ko‘ra, inson salomatligi uchun xavfli bo‘lgan PM2.5 zarrachalarining miqdori 12 mkg/m³ ni tashkil etdi. Bu Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (WHO) tavsiya qilgan me’yordan 2,1 barobar yuqoridir.
Shu bilan birga, ozon va PM10 moddalari miqdori xavfli darajaga yetmagan va belgilangan chegaradan oshmagan. Havo sifati "o‘rtacha" deb baholangan.
Eslatib o‘tamiz, IQAir’ning 2024-yilgi hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston WHO havo sifati me’yorlariga javob beruvchi davlatlar ro‘yxatiga kirmagan.

Ташкентский воздух ухудшился в 2,1 раза по сравнению с нормами ВОЗ
5 июня в атмосфере города Ташкента было зафиксировано небольшое загрязнение, сообщает NOVA24. По данным IQAir, на 08:00 количество опасных для здоровья человека частиц PM2.5 составило 12 мкг/м³. Это в 2,1 раза выше рекомендованной нормы Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
При этом уровень озона и частиц PM10 не достиг опасного уровня и не превысил установленные пределы. Качество воздуха оценено как "среднее".
Напоминаем, что согласно отчету IQAir за 2024 год, Узбекистан не входит в список стран, соответствующих нормам качества воздуха ВОЗ.