O‘zbekistonda sharbat ishlab chiqarish 41,3 ming tonnaga yetdi
O‘zbekistonda mevali sharbatlar ishlab chiqarish hajmi 41,3 ming tonnaga yetdi, deb Upl.uz xabar berdi. Bu ma’lumotni Milliy statistika qo‘mitasi matbuot xizmati e’lon qilgan.
2025-yilning yanvar–may oylarida yirik korxonalar tomonidan 41 303,5 tonna mevali sharbat ishlab chiqarilgan. Bu 2024-yilning shu davriga nisbatan 4 955,2 tonnaga yoki 13,6% ga ko‘pdir.
So‘nggi yillarda mevali sharbat ishlab chiqarish dinamikasi quyidagicha:
. 2023-yil — 35 095,1 tonna
. 2024-yil — 36 348,3 tonna
. 2025-yil — 41 303,5 tonna
Ta’kidlanishicha, so‘nggi yillarda O‘zbekiston bozorida ham mahalliy, ham xorijiy ishlab chiqaruvchilarning sharbat turlari kengaygan. Biroq mahalliy ishlab chiqaruvchilar import mahsulotlarga jiddiy raqobatchi bo‘lib qolmoqda.

В Узбекистане производство соков достигло 41,3 тысячи тонн
Производство фруктовых соков в Узбекистане достигло 41,3 тысячи тонн, сообщает Upl.uz. Эта информация была опубликована пресс-службой Государственного комитета по статистике.
В январе–мае 2025 года крупными предприятиями было произведено 41 303,5 тонны фруктового сока. Это на 4 955,2 тонны или 13,6% больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
Динамика производства фруктового сока в последние годы выглядит следующим образом:
. 2023 год — 35 095,1 тонны
. 2024 год — 36 348,3 тонны
. 2025 год — 41 303,5 тонны
Отмечается, что в последние годы на узбекском рынке расширился ассортимент соков как местных, так и зарубежных производителей. Однако местные производители остаются серьезными конкурентами для импортной продукции.