San-Siro stadioniga Yevro-2032 o‘yinlari berilmasligi mumkin
Milan va Inter jamoalarining mashhur San-Siro stadioni qiyin davrni boshdan kechirmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Stadion 2027 yilda Chempionlar Ligasi finalini o'tkazish huquqidan mahrum bo‘ldi. Endi esa 2032 yilda Yevropa chempionati o‘yinlarini qabul qilish huquqi ham berilmasligi mumkinligi haqida gap ketmoqda.
Muammo stadionning eskirgan konstruksiyasi va jihozlarida yotadi. Stadion UEFAning ayrim majburiy standartlariga javob bermaydi.
Vaqt cheklangan bo‘lib, 2026 yil oktabr oyigacha Italiya tomonidan aniq stadionlar ro‘yxati taqdim etilishi lozim. Shu bilan birga, Italiyadagi barcha stadionlar orasida faqat Turin shahridagi Juventus jamoasining Allianz Stadioni UEFA talablariga to‘liq javob beradi.
Boshqa stadionlar esa talablar darajasiga yetkazilishi uchun qo‘shimcha ishlarni amalga oshirishi zarur. Bu holat Italiya futboli uchun jiddiy sinov bo‘lib, stadionlarni zamonaviylashtirish va UEFA standartlariga moslashtirish muhimligi yanada oshdi.

Стадион Сан-Сиро может не получить право на проведение игр Евро-2032
Знаменитый стадион Сан-Сиро, принадлежащий Милану и Интеру, переживает трудные времена. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Стадион был лишен права проводить финал Лиги чемпионов в 2027 году. Теперь также обсуждается возможность, что ему не будет предоставлено право принимать игры чемпионата Европы в 2032 году.
Проблема заключается в устаревшей конструкции и оборудовании стадиона. Стадион не соответствует некоторым обязательным стандартам УЕФА.
Время ограничено, и до октября 2026 года Италия должна представить четкий список стадионов. При этом среди всех стадионов Италии только стадион Allianz в Турине, принадлежащий команде Ювентус, полностью соответствует требованиям УЕФА.
Другие стадионы должны провести дополнительные работы, чтобы достичь необходимого уровня требований. Эта ситуация является серьезным испытанием для итальянского футбола, и важность модернизации стадионов и приведения их в соответствие со стандартами УЕФА возросла.