Nikolayev: Umyarovga qarshi penalti bo‘lmadi
Sobiq hakam Aleksey Nikolayev "Spartak" va "Dinamo" (Maxachqala) o‘rtasidagi o‘yinda bosh hakam Vasiliy Kazartsevning "qizil-oq" jamoa foydasiga penalti tayinlamaslik haqidagi qarorini qo‘llab-quvvatladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uchrashuvda ikkita bahsli vaziyat yuzaga kelgan edi. Avvaliga Maxachqala himoyachisi o‘z jarima maydonida qo‘l bilan to‘pga tegdi, keyin esa "Spartak" yarim himoyachisi Nail Umyarov kurash chog‘ida yiqildi.
Nikolayevning fikricha, Umyarovga qarshi qo‘l qo‘yilmagan, qo‘l bilan o‘ynash esa bahsli holat hisoblanadi. Ba’zilar "Spartak" o‘yinchisi "Dinamo" himoyachisini surib yubordi, boshqalar esa bu oddiy to‘p uchun kurash deb hisoblaydi.
Shuningdek, sobiq hakam to‘pning uchish trayektoriyasi Umyarov holatida avval Maxachqala futbolchisining to‘pga tegishini tasdiqlaydi, dedi. Yakunda "Spartak" 1:0 hisobida g‘alaba qozondi, Kazartsev esa "Dinamo" darvozasiga urilgan to‘rtta golni bekor qilgani bilan esda qoldi.

Николаев: Против Умярова не было пенальти
Бывший судья Алексей Николаев поддержал решение главного арбитра Василия Казартцева не назначать пенальти в пользу "Спартака" в матче против "Динамо" (Махачкала). Об этом сообщает Euro-football.ru.
В матче возникло две спорные ситуации. Сначала защитник Махачкалы рукой коснулся мяча в своей штрафной, затем полузащитник "Спартака" Наиль Умяров упал в борьбе.
По мнению Николаева, против Умярова не было нарушения, а игра рукой является спорной ситуацией. Некоторые считают, что игрок "Спартака" толкнул защитника "Динамо", другие же считают это обычной борьбой за мяч.
Также бывший судья отметил, что траектория полета мяча в ситуации с Умяровым подтверждает, что сначала мяч коснулся игрока Махачкалы, сказал он. В итоге "Спартак" одержал победу со счетом 1:0, а Казартцев запомнился тем, что отменил четыре гола, забитых в ворота "Динамо".