Ulug‘bek Bakayev: "Durang adolatli natija bo‘lar edi, ammo futbol faqat 90 daqiqa o‘ynalmaydi"
Superliga-2025 dastlabki uchrashuvi OKMK - "Buxoro" (2:1) bahsidan so‘ng buxoroliklar bosh murabbiyi Ulug‘bek Bakayev uchrashuvdan keyingi matbuot anjumanida ishtirok etdi.
"Barcha futbol ixlosmandlarini Superliga starti bilan tabriklayman va barchaga omad tilayman. Biz bugun kuchli jamoaga qarshi o‘ynadik. OKMKni Mirjalol Qo‘shoqovich ko‘p vaqtdan buyon boshqarib kelmoqda. Uchrashuvga yaxshi tayyorgarlik ko‘rgandik. Umuman olganda, yaxshi o‘yin bo‘ldi. Jamoa munosib o‘yin namoyish etdi. Ishtiyoq va kurashuvchanlik bo‘yicha e’tirozlar yo‘q. Zaxiradan maydonga tushgan futbolchilarimiz o‘yinga qo‘shilib keta olmagandek. O‘yin so‘nggida o‘tkazib yuborgan golimiz esa juda alamli bo‘ldi. Yigitlarga o‘yin uchun rahmat aytaman. Raqibimizni g‘alaba bilan tabriklayman" - dedi Ulug‘bek Bakayev bugungi uchrashuv haqida.
- "Buxoro" jamoasi bugun ancha kurashuvchan va yaxshi o‘yin namoyish etdi. Bugungi uchrashuvning natijasi qanchalik adolatli bo‘ldi deb o‘ylaysiz? "Buxoro" bugun mag‘lub bo‘lishga loyiqmidi?
- Fikrimcha, OKMK g‘alabaga loyiq o‘yin namoyish etmadi. Durang adolatli natija bo‘lar edi, ammo futbol faqat 90 daqiqa o‘ynalmaydi, qo‘shib berilgan daqiqalarda ham o‘yin davom etadi. Jamoam yomon o‘ynamadi, gol urishimiz va o‘tkazib yuborishimiz ham mumkin edi. Biz durangga munosib edik, biroq so‘nggi 3-4 daqiqani unutib qo‘ydik va shu sababli mag‘lub bo‘ldik. Futbolchilarimga e’tirozim yo‘q. Birinchi tur bahsi har doim qiyin kechadi, buyog‘iga chempionat taqvimiga kirishib olishimiz kerak.
- Ikkinchi bo‘limda zaxiradan maydonga tushgan Asilbek Qayumovning o‘yiniga qanday baho berasiz? Qayumov deyarli har bir vaziyatda to‘pni yo‘qotdi...
- Hozirgina shu haqda aytib o‘tgandim, faqatgina futbolchining ism-sharifini aytmagan holda. O‘zingiz buni sezibsiz. U to‘pni qabul qilib olgan barcha vaziyatlarda to‘pni yo‘qotdi. Bunga nima sabab bo‘ldi, bilmayman, balki o‘yinga kirishib keta olmagandir yoki maydonga tushishdan oldin yetarlicha qizib olmagandir. Bu haqda bir nima deyish qiyin. U yaxshi o‘yin o‘tkaza olmadi va ushbu muammoni hal etish haqida bosh qotirish kerak. Fikringizga qo‘shilaman.
- Jamoangiz tezkor gol o‘tkazib yubordi. Nima deb o‘ylaysiz, o‘tkazib yuborilgan tezkor gol jamoangizning o‘yinga tayyorlagan rejasini qanchalik o‘zgartirib yubordi?
- Jamoam Superliga bahslariga tayyor deb o‘ylayman. Ruhiy va jismoniy holatimiz ancha yaxshi. Tarkibimiz ham o‘rtachadan baland degan bo‘lardim. Gol o‘tkazib yuborganimizdan so‘ng tezda hisobni tenglashtira oldik. Bir nima deyish qiyin. O‘ylaymanki, o‘yin durangga qarab ketayotgan edi. To‘g‘risi, mening fikrimcha o‘sha vaziyatda fol bor edi. Har bir jamoaning o‘z fikri bor, albatta. OKMK bu vaziyatda fol yo‘q deydi, biz esa aksincha. Hakamlar ishini baholaydigan organlar ushbu vaziyatni ko‘rib chiqishadi va yakuniy qaror chiqarishadi.
- "Buxoro"ning joriy mavsumdagi maqsadlari qanday? Yig‘ilgan tarkibdan qanchalik qoniqyapsiz?
- Ancha yaxshi jamoani yig‘a oldik. Biz "to‘rt" baholi tarkib yig‘dik. OKMK ham ancha jiddiy raqib edi. Ular har mavsumda medallar uchun kurashadi. Chempionat ancha qiziqarli va kurashlarga boy kechadi deb o‘ylayman. So‘nggi daqiqadagi gollar va bunday o‘yinlar soni ko‘p bo‘ladi deya taxmin qilishim mumkin.

Улугбек Бакаев: "Ничья была бы справедливым результатом, но футбол играется не только 90 минут"
Суперлига-2025, после первого матча ОКМК - "Бухара" (2:1), главный тренер бухарцев Улугбек Бакаев принял участие в пресс-конференции после матча.
"Поздравляю всех любителей футбола с началом Суперлиги и желаю всем удачи. Сегодня мы играли против сильной команды. ОКМК уже долгое время возглавляет Мирджалол Кошокович. Мы хорошо подготовились к матчу. В целом, игра была хорошей. Команда показала достойную игру. По желанию и борьбе нет никаких претензий. Наши игроки, вышедшие на замену, не смогли включиться в игру. Пропущенный нами гол в конце матча был очень обидным. Благодарю ребят за игру. Поздравляю соперника с победой" - сказал Улугбек Бакаев о сегодняшнем матче.
- Команда "Бухара" сегодня показала довольно борьбу и хорошую игру. Как вы думаете, насколько справедливым был результат сегодняшнего матча? Должна ли "Бухара" была проиграть сегодня?
- На мой взгляд, ОКМК не показал игру, достойную победы. Ничья была бы справедливым результатом, но футбол не играется только 90 минут, игра продолжается и в добавленное время. Наша команда не сыграла плохо, мы могли забить и пропустить. Мы были достойны ничьей, но забыли про последние 3-4 минуты и поэтому проиграли. У меня нет претензий к моим футболистам. Первый тур всегда проходит сложно, теперь нам нужно вникнуть в календарь чемпионата.
- Как вы оцениваете игру Асилбека Каюмова, который вышел на замену во втором тайме? Каюмов почти в каждой ситуации терял мяч...
- Я только что об этом говорил, не упоминая имени игрока. Вы сами это заметили. Он терял мяч во всех ситуациях, когда принимал его. Не знаю, с чем это связано, возможно, он не смог войти в игру или не разогрелся достаточно перед выходом на поле. Сказать что-то по этому поводу сложно. Он не смог провести хорошую игру, и нужно подумать о решении этой проблемы. Согласен с вашим мнением.
- Ваша команда пропустила быстрый гол. Как вы думаете, насколько пропущенный быстрый гол изменил план вашей команды на игру?
- Я думаю, что моя команда готова к матчам Суперлиги. Наше психическое и физическое состояние довольно хорошее. Я бы сказал, что наш состав выше среднего. После того, как мы пропустили гол, мы быстро смогли сравнять счет. Сказать что-то сложно. Думаю, игра шла к ничьей. Честно говоря, на мой взгляд, в той ситуации был фол. У каждой команды есть свое мнение, конечно. ОКМК говорит, что фола не было, а мы, наоборот. Органы, оценивающие работу судей, рассмотрят эту ситуацию и вынесут окончательное решение.
- Каковы цели "Бухары" в этом сезоне? Насколько вы довольны собранным составом?
- Мы смогли собрать довольно хорошую команду. Мы собрали состав с оценкой "четыре". ОКМК также был довольно серьезным соперником. Они борются за медали каждый сезон. Я думаю, чемпионат будет довольно интересным и богатым на борьбу. Могу предположить, что будет много голов в последние минуты и таких матчей.