Ponomaryov: Rossiya chempionatida hakamlar tanqidi
Sobiq CSKA himoyachisi Vladimir Ponomaryov Rossiya chempionati o‘yinlaridagi hakamlik uslubini tanqid qildi, jumladan, CSKA va Orenburg o‘rtasidagi uchrashuvda ham. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, yon hakamlar offsayd holatlarini darhol belgilab berishi kerak, o‘yinni davom ettirib, voqeani yakunlashga ruxsat berish noto‘g‘ri. Ponomaryovning aytishicha, futbolchilar yugurib, harakat qilmoqda, lekin o‘yinni davom ettirish jarayonida jarohatlar olishadi.
Bu masala jiddiy ko‘rib chiqilishi zarur. U yon hakamlarni ishdan bo‘shatish kerakligini ta’kidladi, chunki oxir-oqibat VAR tizimi voqeani qayta ko‘rib chiqadi.
Ushbu fikrlar «Match TV» telekanalida keltirilgan. Orenburg va CSKA o‘rtasidagi o‘yin 0:0 hisobida durang bilan yakunlandi.
Qoidalarga ko‘ra, hakamlar offsayd gumon qilingan paytda o‘yinni davom ettirishga ruxsat beradi, agar bu vaziyat gol bilan yakunlanishi mumkin bo‘lsa, so‘ngra video ko‘rib chiqish amalga oshiriladi.

Пономарёв: Критика судей на чемпионате России
Бывший защитник ЦСКА Владимир Пономарёв раскритиковал стиль судейства в матчах чемпионата России, в том числе и в игре между ЦСКА и Оренбургом. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, боковые судьи должны немедленно фиксировать офсайды, продолжать игру и позволять завершать эпизод неправильно. По словам Пономарёва, футболисты бегут и действуют, но в процессе продолжения игры получают травмы.
Эту проблему необходимо серьезно рассмотреть. Он подчеркнул, что боковых судей следует уволить, так как в конечном итоге система VAR пересматривает эпизод.
Эти мысли были озвучены на телеканале «Матч ТВ». Игра между Оренбургом и ЦСКА завершилась со счётом 0:0.
Согласно правилам, судьи позволяют продолжать игру в случае подозрения на офсайд, если эта ситуация может закончиться голом, затем проводится видеопросмотр.