AQSh vizasi cheklovi braziliyalik muxlislarga jahon chempionatida to‘sqinlik qilishi mumkin
AQSh va Braziliya o‘rtasida yuzaga kelgan diplomatik ziddiyat futbol ishqibozlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Braziliyaning yirik axborot manbalariga ko‘ra, AQSh prezidenti Donald Tramp braziliyaliklarga vizalar berilishini vaqtincha to‘xtatish masalasini ko‘rib chiqmoqda. Ushbu cheklovlar, xususan, futbol bo‘yicha jahon chempionati o‘tkaziladigan davrda ham amal qilishi ehtimoli bor.
Ma’lumotlarga ko‘ra, joriy cheklovlar Braziliya terma jamoasi futbolchilariga tatbiq etilmaydi. Braziliya terma jamoasi allaqachon jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan.
Biroq oddiy futbol muxlislari AQShga kirishda muammolarga duch kelishi mumkin. Bu vaziyatga FIFA rahbari Janni Infantino qanday munosabat bildirishi hozircha noma’lum.
Ma’lumki, Infantino AQSh prezidenti bilan yaxshi aloqalarga ega. Eslatib o‘tamiz, 2026 yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionati AQSh, Meksika va Kanada davlatlarida bo‘lib o‘tadi.
Shu sababli, cheklovlar jahon chempionatida ishtirok etmoqchi bo‘lgan braziliyalik muxlislar uchun katta qiyinchilik tug‘dirishi mumkin. Bu holat xalqaro sport tadbirlarida qatnashish imkoniyatiga ham ta’sir ko‘rsatadi.

Ограничение визы США может помешать бразильским болельщикам на чемпионате мира
Дипломатический конфликт между США и Бразилией может негативно сказаться на футбольных фанатах. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Согласно крупным информационным источникам Бразилии, президент США Дональд Трамп рассматривает вопрос о временной приостановке выдачи виз бразильцам. Эти ограничения могут действовать, в частности, в период проведения чемпионата мира по футболу.
По имеющимся данным, текущие ограничения не будут применяться к игрокам сборной Бразилии. Сборная Бразилии уже получила путевку на чемпионат мира.
Однако обычные футбольные болельщики могут столкнуться с проблемами при въезде в США. Как отреагирует на эту ситуацию президент FIFA Джанни Инфантино, пока неизвестно.
Известно, что Инфантино поддерживает хорошие отношения с президентом США. Напоминаем, что чемпионат мира по футболу 2026 года пройдет в США, Мексике и Канаде.
Таким образом, ограничения могут создать большие трудности для бразильских болельщиков, желающих участвовать в чемпионате мира. Эта ситуация также повлияет на возможность участия в международных спортивных мероприятиях.