Anton Miranchuk: Shveytsariyada menga iliq munosabatda bo‘lishadi
«Sion» klubi yarim himoyachisi Anton Miranchuk Shveytsariyada rossiyaliklarga nisbatan salbiy munosabat haqida o‘z shaxsiy tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning aytishicha, u bu mamlakatda o‘ynagan davrida ruslarga nisbatan nojo‘ya munosabat yoki rusofobiya holatlariga duch kelmagan. Miranchukning so‘zlariga ko‘ra, Shveytsariyada unga kamroq odam murojaat qiladi yoki ko‘chada gaplashadi.
U Moskvadagi kabi ko‘p e’tibor markazida emas. Stadiondan o‘yindan so‘ng chiqqanda, har doim ovqat va ichimliklar sotiladigan mashinalar bo‘ladi.
Maydonda doimo do‘stona muhit hukm suradi, hatto «Sion» mag‘lub bo‘lsa ham. Miranchukning ta’kidlashicha, unga bo‘lgan munosabat juda yaxshi va iliq.
Shuningdek, Miranchuk mahalliy aholining ingliz tilidagi nutqqa bo‘lgan munosabatiga ham e’tibor qaratdi. Unga ko‘ra, ingliz tilida gaplashgan odamga boshqacha, hatto g‘alati ko‘z bilan qarashadi.
Go‘yoki bu yerda ingliz tilida gaplashish nomaqbul hisoblanadi. Shveytsariya ko‘p tilli davlat hisoblanadi.
Bu mamlakatda rasmiy tillar sifatida nemis, fransuz, italyan va retoroman tillari qabul qilingan. Shu bois, aholining ko‘pchiligi ushbu tillarda muloqot qiladi va ingliz tilidan kamroq foydalaniladi.

Антон Миранчук: В Швейцарии ко мне относятся тепло
Полузащитник клуба «Сион» Антон Миранчук поделился своим личным опытом о негативном отношении к россиянам в Швейцарии. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, во время игры в этой стране он не сталкивался с негативным отношением или проявлениями русофобии. По словам Миранчука, в Швейцарии к нему реже обращаются или разговаривают на улице.
Он не находится в центре внимания, как в Москве. После игры, выходя со стадиона, всегда есть автоматы с едой и напитками.
На поле всегда царит дружелюбная атмосфера, даже если «Сион» проигрывает. Миранчук подчеркивает, что к нему относятся очень хорошо и тепло.
Также Миранчук обратил внимание на отношение местных жителей к английской речи. По его словам, на человека, говорящего на английском, смотрят иначе, даже странно.
Как будто говорить на английском здесь считается неприемлемым. Швейцария является многоязычной страной.
В этой стране официальными языками признаны немецкий, французский, итальянский и ретороманский. Поэтому большинство населения общается на этих языках, а английский используется реже.