Madridning “Atletiko” futbol klubi bosh direktori Migel Anxel Xil klub uchun yangi stadion qurilishi qanday qilib futbolchilarni xarid qilishda uzoq muddatli muammolarni yuzaga keltirayotgani haqida gapirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, yangi stadion qurilishi katta mablag‘ talab qiladi va bu klubning moliyaviy imkoniyatlarini qisqartiradi. Ma’lumot uchun, klubning yangi stadioni 2017 yilda ochilgan.
Migel Anxel Xilning aytishicha, yangi stadion qurilishi qisqa muddatda o‘zini oqlamaydi. 2021 yilda klub futbolchilar xaridi uchun 120 million yevro ajratishga muvaffaq bo‘ldi, 2024 yilda esa bu maqsad uchun yana 70 million yevro ajratildi.
Aynan shu mablag‘lar evaziga klubga Alvares, Sorlot, Le Norman va Gallager kabi futbolchilarni sotib olish imkoniyati tug‘ildi. Ma’lum qilinishicha, Ispaniya chempionatining yangi mavsumi Madridning “Atletiko” klubi uchun 17 avgust kuni boshlanadi.
Shu kuni klub “Espanol” jamoasiga qarshi o‘yin o‘tkazadi. Klub rahbariyatining ma’lum qilishicha, moliyaviy cheklovlar bo‘lishiga qaramay, jamoa o‘z oldiga yuqori maqsadlarni qo‘ygan.

“Атлетико” сократил трансферный бюджет из-за нового стадиона
Генеральный директор футбольного клуба «Атлетико» из Мадрида Мигель Анхель Хиль рассказал, как строительство нового стадиона создает долгосрочные проблемы при покупке футболистов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, строительство нового стадиона требует больших затрат и сокращает финансовые возможности клуба. Для справки, новый стадион клуба был открыт в 2017 году.
Мигель Анхель Хиль отметил, что строительство нового стадиона не оправдает себя в краткосрочной перспективе. В 2021 году клубу удалось выделить 120 миллионов евро на покупку футболистов, а в 2024 году на эти цели было выделено еще 70 миллионов евро.
Именно благодаря этим средствам клуб получил возможность приобрести таких футболистов, как Альварес, Сорлот, Ле Норман и Галлахер. Сообщается, что новый сезон чемпионата Испании начнется для мадридского «Атлетико» 17 августа.
В этот день клуб проведет матч против команды «Эспаньол». Руководство клуба заявило, что, несмотря на финансовые ограничения, команда ставит перед собой высокие цели.