Mostovoy: Rossiyalik futbolchilarga nima to‘sqinlik qilmoqda?
O‘tgan yillarda taniqli futbolchi bo‘lgan Aleksandr Mostovoy Rossiya Premyer-ligasida legionerlar soniga qo‘yiladigan cheklovlar kuchaytirilishi mumkinligi haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Yaqinda ushbu cheklovlarni yanada qat’iylashtirish rejalashtirilayotgani haqida ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Mostovoyning ta’kidlashicha, legionerlar masalasida yagona fikrga kelish qiyin.
U sobiq SSSR davrini ham eslab o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘sha vaqtda legionerlar umuman bo‘lmagan, biroq futbol yaxshi rivojlangan edi.
Mostovoy doimo “futbolda pasport emas, inson o‘zi o‘ynaydi. Kim kuchliroq bo‘lsa, o‘sha maydonda bo‘lishi kerak.
Futbolchining millati yoki pasporti muhim emas. Nima uchun rossiyalik futbolchilar eng yaxshi bo‘lishi uchun biror to‘sqinlik bor?” deya o‘z fikrini bildirib o‘tdi.
U legionerlar cheklovi ayrim futbolchilarga yordam berishi, boshqalariga esa aksincha ta’sir qilishi mumkinligini ham qayd etdi. Hozirda Rossiya Premyer-ligasi klublari bir mavsum uchun ko‘pi bilan 13 nafar legionerni ro‘yxatdan o‘tkazishi mumkin.

Mostovoy: Что мешает российским футболистам?
В последние годы известный футболист Александр Мостовой высказал свое мнение о том, что ограничения на количество легионеров в Российской Премьер-лиге могут быть ужесточены. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Недавно появились сведения о планах еще более строгого введения этих ограничений. По словам Мостового, достичь единого мнения по вопросу легионеров сложно.
Он также вспомнил времена Советского Союза. По его словам, в то время легионеров вообще не было, но футбол развивался хорошо.
Мостовой всегда говорит: "В футболе паспорт не важен, играет сам человек. Кто сильнее, тот и должен быть на поле.
Национальность или паспорт футболиста не важны. Почему для российских футболистов есть какие-то препятствия, чтобы стать лучшими?" - отметил он.
Он также отметил, что ограничения на легионеров могут помочь некоторым футболистам, а другим, наоборот, повредить. В настоящее время клубы Российской Премьер-лиги могут зарегистрировать максимум 13 легионеров на один сезон.