Mashhur murabbiy Yuriy Syomin Rossiya futbolida legionerlar soniga qo‘yilayotgan cheklovlar haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Avvalroq Rossiya sport vazirligi kelasi mavsumdan boshlab Premyer-ligada legionerlar bo‘yicha cheklovlar yanada kuchaytirilishini ma’lum qilgandi. Yuriy Syomin bu cheklovlarni kuchaytirish tarafdori emasligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, futbol tarixida cheklovlar amalda hech qanday foyda keltirmagan. Syominning fikricha, legionerlar soniga qat’iy cheklov o‘rnatishdan maqsad yo‘q, chunki bunday choralar amaliy natija bermaydi.
U futbolchilarning mahoratini oshirish uchun asosan raqobat muhimligini qayd etdi. Syominning ta’kidlashicha, sun’iy to‘siqlar emas, aynan sog‘lom raqobat futbolchilarning rivojlanishiga turtki beradi.
Shuningdek, Syomin rossiyalik futbolchilarni rivojlantirish uchun faqat cheklovlarni kuchaytirish yetarli emasligini, buning uchun sport maktablarida va boshqa sohalarda ham o‘zgarishlar qilish zarurligini aytdi. Hozirda Rossiya Premyer-ligasida “13+8” tartibi amal qiladi.
Har bir klub mavsum davomida 13 nafar legionerni ro‘yxatdan o‘tkazishi mumkin. Uchrashuv vaqtida esa maydonda bir vaqtda 8 nafar legioner futbolchi harakat qilishi mumkin.

Сёмин не сторонник ужесточения лимита легионеров
Известный тренер Юрий Сёмин высказал своё мнение о лимитах на количество легионеров в российском футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее Министерство спорта России объявило, что с следующего сезона в Премьер-лиге лимиты на легионеров будут ужесточены. Юрий Сёмин подчеркнул, что он не поддерживает ужесточение этих ограничений.
По его словам, в истории футбола ограничения на самом деле не приносили никакой пользы. Сёмин считает, что нет смысла устанавливать строгие лимиты на количество легионеров, так как такие меры не дают практического результата.
Он отметил, что для повышения мастерства футболистов важна именно конкуренция. По словам Сёмина, не искусственные барьеры, а именно здоровая конкуренция способствует развитию футболистов.
Также Сёмин сказал, что для развития российских футболистов недостаточно только ужесточения лимитов, необходимо вносить изменения и в спортивные школы, и в других сферах. В настоящее время в Российской Премьер-лиге действует система "13+8".
Каждый клуб может зарегистрировать 13 легионеров в течение сезона. Во время матча на поле одновременно может находиться 8 легионеров.