Rossiyalik murabbiy Igor Osinkin Rossiya Premyer-ligasida legionerlar limiti kuchaytirilishi ehtimoli haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning aytishicha, legionerlar limiti asosan uch-to‘rt klubga taalluqli. Yangi sharoitlarni hisobga olgan holda, barcha klublar bu o‘zgarishlarga moslasha oladi.
Osinkinning so‘zlariga ko‘ra, chempionatga yangi legionerlar limiti joriy etilishi natijasida Rossiya futboli ko‘p narsa yo‘qotmaydi. Ma’lumot uchun, yangilangan legionerlar limiti qoidalari “10+5” tartibiga yaqinlashtiriladi.
Bu tartibga ko‘ra, klublar ro‘yxatida 10 nafar xorijlik futbolchi bo‘lishi mumkin, biroq bir vaqtning o‘zida maydonda faqat 5 nafar legioner o‘ynashi mumkin bo‘ladi. Hozirgi vaqtda Rossiya Premyer-ligasi reglamentida “13+8” shaklidagi formula amal qiladi.
Bu esa har bir klub tarkibida 13 nafar xorijlik futbolchi bo‘lishi va shu bilan birga 8 nafari maydonga chiqishi mumkinligini anglatadi. Yangi qoidalar tasdiqlansa, legionerlar soni va ularning maydondagi ishtiroki yanada cheklanadi.
Bu o‘zgarishlar Rossiya futbolining rivojlanishiga qanday ta’sir ko‘rsatishi hozircha noma’lum. Shu bilan birga, mutaxassislar barcha klublar yangi tartibga moslashishiga ishonch bildirmoqda.

Российские клубы смогут адаптироваться к лимиту легионеров – Осинкин
Российский тренер Игорь Осинкин высказал свое мнение о вероятности ужесточения лимита легионеров в Российской Премьер-лиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, лимит легионеров в основном касается трех-четырех клубов. Учитывая новые условия, все клубы смогут адаптироваться к этим изменениям.
Согласно словам Осинкина, введение нового лимита легионеров в чемпионате не приведет к большим потерям для российского футбола. Для справки, обновленные правила лимита легионеров будут приближены к формату "10+5".
По этому формату в списке клубов может быть 10 иностранных футболистов, однако одновременно на поле может находиться только 5 легионеров. В настоящее время в регламенте Российской Премьер-лиги действует формула "13+8".
Это означает, что в составе каждого клуба может быть 13 иностранных футболистов, и при этом 8 из них могут выходить на поле. Если новые правила будут утверждены, количество легионеров и их участие на поле будет еще более ограничено.
Как эти изменения повлияют на развитие российского футбола, пока неизвестно. В то же время специалисты уверены, что все клубы смогут адаптироваться к новым правилам.