Zenitga o‘tgan rossiyalik futbolchilar o‘yinini yo‘qotmoqda
Peterburgning “Zenit” klubi sobiq prezidenti Leonid Tufrin fikriga ko‘ra, rossiyalik futbolchilarning ushbu klubga o‘tishi ular uchun foydali emas. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, “Zenit” tarkibiga kirgan mahalliy futbolchilar ko‘pincha zaxira o‘rindig‘ida qolib ketadi va natijada o‘z o‘yinini yo‘qotadi. Masalan, Tufrin so‘zlariga ko‘ra, jamoa bosh murabbiyi Semak Glushenkovni asosan zaxirada o‘tirishga majbur qilmoqda.
Shu sababli, “Zenit” safida o‘ynayotgan ko‘plab rossiyalik futbolchilar o‘z mahoratini ko‘rsata olmayapti. Boshqa klublarga o‘tganidan so‘ng esa ular yana o‘z o‘yinini tiklab, yaxshi natija ko‘rsata boshlaydi.
Tufrin bu borada Sergeev, Krugovoy va boshqa futbolchilar misolida bu holatni ko‘rsatib o‘tdi. Ma’lumot uchun, “Zenit” yangi mavsumning boshlanishida omadsiz ishtirok etmoqda.
Rossiya Premer-ligasining dastlabki to‘rt turida jamoa atigi to‘rt ochko jamg‘ardi. Navbatdagi beshinchi turda “Zenit” Mosvaning “Spartak” jamoasiga qarshi o‘ynaydi.
E’tiborga molik jihati, “Spartak” ham yangi mavsumni qiyinchilik bilan boshlagan va hozirda inqirozga uchragan klublar qatorida turibdi. Shu bois, bu uchrashuv har ikki jamoa uchun ham muhim ahamiyat kasb etadi.

Российские футболисты, перешедшие в Зенит, теряют игру
По мнению бывшего президента петербургского клуба «Зенит» Леонида Туфрина, переход российских футболистов в этот клуб не является для них полезным. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он отметил, что местные футболисты, вошедшие в состав «Зенита», часто остаются на скамейке запасных и в результате теряют свою игру. Например, по словам Туфрина, главный тренер команды Семак в основном заставляет Глушенкова сидеть на скамейке.
По этой причине многие российские футболисты, играющие в «Зените», не могут продемонстрировать свои навыки. После перехода в другие клубы они снова восстанавливают свою игру и начинают показывать хорошие результаты.
Туфрин привел в качестве примера Сергеева, Кругового и других футболистов, чтобы продемонстрировать эту ситуацию. Для справки, «Зенит» неудачно участвует в начале нового сезона.
В первых четырех турах Российской Премьер-лиги команда набрала всего четыре очка. В следующем пятом туре «Зенит» сыграет против московского «Спартака».
Примечательно, что «Спартак» также начал новый сезон с трудностями и сейчас находится среди клубов, переживающих кризис. Поэтому эта встреча имеет важное значение для обеих команд.