PSJ Safonovni sotmoqchi: sabab va muammolar izohi
Fransiyaning L’Equipe nashri bosh muharriri o‘rinbosari Jan-Filip Leklerning aytishicha, Parijning “PSJ” klubi rossiyalik darvozabon Matvey Safonovdan voz kechishni istamoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu masalada siyosiy va sportga oid omillar mavjud. Birinchi navbatda, jamoa yaqinda ukrainalik himoyachi Ilya Zabarnyini sotib oldi.
Bosh murabbiy Luis Enrike ushbu futbolchiga katta umid bog‘lamoqda va unga qulay sharoit yaratish niyatida. Shu sababli, klub tarkibida ukrainalik futbolchining o‘zini erkin his qilishi uchun zarur choralar ko‘rilmoqda.
Shuningdek, Leklerning ta’kidlashicha, Safonov o‘tgan mavsumda yaxshi o‘yin ko‘rsatgan bo‘lsa-da, u “PSJ” uchun asosiy futbolchi hisoblanmaydi. Klub uni sotishni istaydi, biroq Safonovning o‘zi jamoani tark etishga rozi emas.
Bundan tashqari, yana bir muammo shundaki, “PSJ” Safonovni “Krasnodar”dan juda katta mablag‘ evaziga sotib olgan. Hozirgi vaqtda bu narx potentsial xaridorlar uchun yuqorilik qiladi va futbolchining boshqa klubga o‘tishini qiyinlashtirmoqda.

PSJ хочет продать Сафонова: объяснение причин и проблем
По словам заместителя главного редактора французского издания L’Equipe Жан-Филиппа Леклера, парижский клуб «ПСЖ» хочет отказаться от российского вратаря Матвея Сафонова. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, в этом вопросе существуют политические и спортивные факторы. Прежде всего, команда недавно приобрела украинского защитника Илью Забарного.
Главный тренер Луис Энрике возлагает большие надежды на этого игрока и намерен создать для него комфортные условия. Поэтому принимаются необходимые меры, чтобы украинский футболист чувствовал себя свободно в составе клуба.
Кроме того, Леклер подчеркивает, что хотя Сафонов показывал хорошую игру в прошлом сезоне, он не является ключевым игроком для «ПСЖ». Клуб хочет его продать, однако сам Сафонов не согласен покидать команду.
Кроме того, еще одной проблемой является то, что «ПСЖ» приобрел Сафонова у «Краснодара» за очень большую сумму. В настоящее время эта цена является высокой для потенциальных покупателей и затрудняет переход футболиста в другой клуб.