FIFA reytingi. O‘zbekiston Iroqni ortda qoldirib, Osiyoning oltinchi jamoasiga aylandi
O‘zbekiston terma jamoasi 2026 yilgi jahon chempionati saralash bosqichi doirasida Qirg‘iz Respublikasini o‘z maydonida 1:0 hisobida mag‘lub etdi.
Mazkur g‘alaba Timur Kapadze shogirdlariga turnir jadvalida 3 ochko bilan bir qatorda FIFA reytingida 7 ochko olib keldi. Buning natijasida "oq bo‘rilar" Iroqni ortda qoldirdi va bir pog‘ona yuqorilab, 57-o‘ringa ko‘tarilib oldi.
Iroq esa o‘zidan pastroqda joylashgan Kuvayt bilan durang o‘ynashi oqibatida FIFA reytingida salkam 7 ochkoni boy berdi va ikki pog‘ona pastlab, 58-o‘ringa tushib ketdi.
Shu tariqa, O‘zbekiston terma jamoasi OFKning eng kuchli oltinchi jamoasiga aylandi.
O‘zbekiston terma jamoasi navbatdagi uchrashuvni 25 mart kuni Eronga qarshi o‘tkazadi. Mazkur bellashuvdagi muvaffaqiyat jamoaga yana 17 ochko taqdim etishi mumkin. Mag‘lubiyat esa yana Iroqni o‘tkazib yuborishga sabab bo‘lishi mumkin. "Mesopotamiya sherlari" esa Falastin maydonida g‘alaba qozonish orqali o‘z o‘rniga qaytishga harakat qiladi.

FIFA рейтинг. Узбекистан обошел Ирак и стал шестой командой Азии
Сборная Узбекистана в рамках отборочного этапа чемпионата мира 2026 года одержала победу над Кыргызской Республикой со счетом 1:0 на своем поле.
Эта победа принесла команде Тимура Кападзе 3 очка в турнирной таблице и 7 очков в рейтинге FIFA. В результате "белые волки" обошли Ирак и поднялись на одну строчку, заняв 57-е место.
Ирак же, сыграв вничью с находящим ниже Кувейтом, потерял почти 7 очков в рейтинге FIFA и опустился на две позиции, заняв 58-е место.
Таким образом, сборная Узбекистана стала шестой сильнейшей командой АФК.
Сборная Узбекистана проведет следующий матч 25 марта против Ирана. Успех в этом поединке может принести команде еще 17 очков. Поражение же может привести к потере позиции в пользу Ирака. "Месопотамские львы" постараются вернуть свою позицию, одержав победу на поле Палестины.