Liverpool o‘yini so‘ngida irqchilikda ayblangan muxlis hibsda
Bournemouth jamoasi yarim himoyachisi Antoni Semenyo Angliya Premer Ligasi birinchi turida Liverpoolga qarshi o‘tkazilgan o‘yinda irqchilik haqoratlariga uchradi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu o‘yin 15 avgust kuni Enfild stadionida bo‘lib o‘tdi va Liverpool 4:2 hisobida g‘alaba qozondi. Mersisayd politsiyasi irqchilik haqoratlari yuzasidan kelib tushgan shikoyat asosida gumondor aniqlanganini ma’lum qildi.
O‘yinning davomida ushbu shaxs stadiondan chiqarib yuborildi. Keyingi kuni, 16 avgustda, Liverpool shahrida yashovchi 47 yoshli erkak jamoat tartibini buzganlik va irqchilik haqoratlari bilan bog‘liq jinoyat gumoni bilan hibsga olindi.
Hozirda u tergov jarayonlari uchun ushlab turilmoqda. Ushbu holat futbol maydonida irqchilikka qarshi kurashning muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Futbolchilarning huquqlari va inson qadr-qimmatini himoya qilish uchun barcha zarur choralar ko‘rilmoqda. Politsiya va futbol tashkilotlari bu kabi holatlarning oldini olishga alohida e'tibor qaratmoqda.

Фанат, обвинённый в расизме в конце матча Ливерпуля, задержан
Полузащитник команды Борнмут Антони Семеньо подвергся расистским оскорблениям во время первого тура Английской Премьер-лиги в матче против Ливерпуля. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Матч состоялся 15 августа на стадионе Энфилд, и Ливерпуль одержал победу со счётом 4:2. Полиция Мерсисайда сообщила, что по жалобе на расистские оскорбления был выявлен подозреваемый.
Во время игры этот человек был выведен со стадиона. На следующий день, 16 августа, 47-летний мужчина, проживающий в Ливерпуле, был арестован по подозрению в нарушении общественного порядка и совершении преступления, связанного с расистскими оскорблениями.
В настоящее время он задержан для проведения следственных действий. Этот случай вновь подчеркнул важность борьбы с расизмом на футбольных полях.
Принимаются все необходимые меры для защиты прав футболистов и человеческого достоинства. Полиция и футбольные организации уделяют особое внимание предотвращению подобных инцидентов.