Shomurodovning penaltisini qaytargan darvozabonga O‘zbekiston klublaridan taklif bor
Qirg‘iziston terma jamoasi darvozaboni Erjan Tokatayevga Rossiya, Qozog‘iston va O‘zbekiston chempionatlaridan qiziqish bo‘lmoqda. Bu haqda jurnalist Aleksandr Troitskiy Telegram kanalida xabar berdi.
Manbaga ko‘ra, Jahon chempionati saralashi 7-tur doirasidagi O‘zbekistonga qarshi bahsda ko‘rsatgan o‘yinidan keyin bir nechta klublar Tokatayevga aloqaga chiqqan. Ular orasida Rossiya Premer Ligasi va Birinchi Ligasi jamoalari, Qozog‘iston hamda O‘zbekistonning ikkita klubi bor. Hozircha ushbu jamoalarning nomi oshkor qilinmagan.
Futbolchi Toshkentdagi o‘yinda 8 ta seyv amalga oshirdi va Eldor Shomurodov tomonidan amalga oshirilgan penaltini qaytardi. Shuningdek, u Sofascore tomonidan uchrashuvning eng yaxshi 2-o‘yinchisi sifatida e’tirof etildi — 8,5 ball.
Erjan Tokatayev hozirda Turkiya Birinchi Ligasi jamoasi “Shanlurfasfor” safida harakat qiladi. Uning klub bilan shartnomasi 2025 yilning 30 iyuniga qadar amal qiladi. Kiper bungacha Qirg‘izistonning “Dordoy” va “Olg‘a”, shuningdek Qozog‘istonning “Turon” hamda “Kaspiy” kabi jamoalari sharafini himoya qilgan.

Вратарю, отразившему пенальти Шомуродова, поступило предложение от узбекских клубов
Вратарь сборной Кыргызстана Эржан Токатаев вызывает интерес со стороны чемпионатов России, Казахстана и Узбекистана. Об этом сообщил журналист Александр Троицкий в своем Telegram-канале.
По информации источника, после игры против Узбекистана в рамках 7-го тура отборочного турнира чемпионата мира несколько клубов связались с Токатаевым. Среди них есть команды Российской Премьер-Лиги и Первой Лиги, а также два клуба из Казахстана и Узбекистана. Пока названия этих команд не раскрыты.
Футболист в игре в Ташкенте совершил 8 сейвов и отразил пенальти, выполненный Эльдором Шомуродовым. Также он был признан лучшим игроком матча по версии Sofascore — 8,5 балла.
Эржан Токатаев в настоящее время выступает за команду Турецкой Первой Лиги "Шанлурфасфор". Его контракт с клубом действует до 30 июня 2025 года. До этого вратарь защищал цвета кыргызских команд "Дордой" и "Олга", а также казахстанских "Турон" и "Каспий".