Timur Kapadze Eronga qarshi o‘yin haqida nimalar dedi?
JCH-2026 saralashi doirasidagi Eron - O‘zbekiston uchrashuvidan oldingi matbuot anjumanida bosh murabbiy Timur Kapadze va futbolchi Abbos Fayzullayev ishtirok etdi.
"Ertaga bizni qiziqarli o‘yin kutib turibdi. Eron qanday kuchga egaligini bilamiz, o‘zimizning kuchimizni ham bilamiz. O‘ylaymanki yaxshi tayyorgarlik ko‘rdik. Inshaalloh ertangi bahsga hammamiz tayyormiz", - deb gap boshladi Timur Kapadze.
"Ikkita yaxshi saviyadagi terma jamoalar o‘rtasidagi o‘yin kutib turibdi. Biz bu yerga g‘alaba uchun kelganmiz. Bor kuchimizni berib o‘ynaymiz", - dedi Abbos Fayzullayev.
- Bilamizki, ayni paytda uch nafar o‘zbekistonlik futbolchi Eron chempionatida o‘ynamoqda. Bu sizga Eron terma jamoasi haqida o‘ziga xos ma’lumotlar olishda qanchalik yordam beradi?
- Eron terma jamoasi va Eron ligasini yaxshi bilamiz. Oxirgi yillarda bir necha bor to‘qnash keldik. O‘zimiz ham ma’lumotlar to‘pladik, futbolchilardan ham ma’lumotlar oldik.
- Shomurodov Italiyada o‘ynamoqda, Husanov APLga o‘tdi. Abbosbek Fayzullayev ham kelajakda Yevropaning top chempionatlarida o‘ynashni rejalashtirmoqdami?
Abbos Fayzullayev: - Savol uchun katta rahmat. Lekin hozir bu savolga javob berishning vaqti emas deb o‘ylayman. Sababi ertaga bizni juda muhim o‘yin kutib turibdi.
- Siz O‘zbekiston terma jamoasida ko‘p yillar o‘ynagansiz. Qaysi avlod kuchliroq bo‘lgan deb o‘ylaysiz? Hozirgi jamoa JCHga chiqish uchun yetarlicha salohiyatga egami?
- Menimcha solishtirish noto‘g‘ri. O‘sha paytda o‘sha avlod kuchli edi, hozirgi eng kuchli avlod terma jamoada o‘ynamoqda. Nasib qilsa maqsadimiz sari yaqinmiz!
- Masharipov diskvalifikatsiya tufayli o‘ynay olmaydi. Uning o‘rni qanchalik bilinadi? Oston O‘runov esa Qirg‘iziston bilan o‘ynamadi, u Eron bilan maydonga tusha oladimi?
- Ular terma jamoamizning muhim futbolchilari hisoblanadi. Bu futbol, diskvalifikatsiyalar uchrab turadi. Ostonda jarohat bor, tayyorlanmoqda. O‘yinga tayyor bo‘lsa tushadi. Qolgan futbolchilar sog‘-salomat.

Тимур Кападзе что сказал о игре против Ирана?
На пресс-конференции перед матчем Иран - Узбекистан в рамках отборочного турнира ЧМ-2026 приняли участие главный тренер Тимур Кападзе и футболист Аббос Файзуллаев.
"Завтра нас ждет интересная игра. Мы знаем, какую силу имеет Иран, и знаем свою силу. Думаю, мы хорошо подготовились. Иншааллах, мы все готовы к завтрашнему матчу", - начал разговор Тимур Кападзе.
"Нас ждет игра между двумя хорошими командами. Мы пришли сюда за победой. Мы отдадим все силы на поле", - сказал Аббос Файзуллаев.
- Мы знаем, что в данный момент трое узбекских футболистов играют в чемпионате Ирана. Насколько это поможет вам получить уникальную информацию о сборной Ирана?
- Мы хорошо знаем сборную Ирана и Иранскую лигу. В последние годы мы несколько раз встречались. Мы также собрали информацию, получили данные от футболистов.
- Шомуродов играет в Италии, Хусанов перешел в АПЛ. Планирует ли Аббосбек Файзуллаев в будущем играть в топ-чемпионатах Европы?
Аббос Файзуллаев: - Большое спасибо за вопрос. Но я думаю, что сейчас не время отвечать на этот вопрос. Потому что завтра нас ждет очень важная игра.
- Вы много лет играли в сборной Узбекистана. Какое поколение вы считаете сильнее? Достаточно ли потенциала у нынешней команды для выхода на ЧМ?
- Я считаю, что сравнивать неправильно. В то время то поколение было сильным, сейчас в сборной играет самое сильное поколение. Если повезет, мы близки к нашей цели!
- Машарипов не сможет играть из-за дисквалификации. Насколько это будет заметно? Остон Урунов не играл с Кыргызстаном, сможет ли он выйти на поле против Ирана?
- Они являются важными футболистами нашей сборной. Это футбол, дисквалификации случаются. У Остона есть травма, он готовится. Если он будет готов к игре, выйдет на поле. Остальные футболисты здоровы.