Eron bosh murabbiyi O‘zbekistonga qarshi o‘yin haqida nimalar dedi?
JCH-2026 saralashi doirasidagi Eron - O‘zbekiston uchrashuvidan oldingi matbuot anjumanida bosh murabbiy Amir G‘alenoi va futbolchi Alirizo Jahonbaxsh qatnashdi.
"Birinchi navbatda, O‘zbekiston terma jamoasiga Tehronga xush kelibsiz deyman. Shu o‘rinda, O‘zbekiston tibbiy shtabiga minnatdorlik bildirmoqchiman, chunki Toshkentga safarimiz chog‘ida ular bizga ancha yordam berishdi.
O‘zbekiston terma jamoasi haqida to‘xtalsak, so‘nggi 10 yil davomida, ayniqsa, yoshlar miqyosida o‘sishga erishdi. O‘zbekistonda yuqori darajali futbolchilar yetishib chiqdi. Eron chempionatida ham bir qator futbolchilari to‘p tepmoqda.
Futbolchilarimiz ertangi uchrashuvga tayyor. O‘zbekiston terma jamoasi 3-4-3 taktikasida harakat qiladi va bizni asosan qarshi hujumda jazolashga urinsa kerak. Ertaga yaxshi natija ko‘rsatish uchun maydonga tushamiz. O‘zbekiston bilan oldingi uchrashuv statistikasi ham biz yaxshi harakat qilganimizni ko‘rsatib turibdi. Umid qilamanki, ertangi uchrashuvga ko‘plam muxlislar keladi.
Biz kuchli terma jamoaga qarshi o‘ynaymiz, shu sababli chiroyli o‘yin bo‘lishini kutyapmiz.
JCH yo‘llanmasi hali rasman hal etilgani yo‘q. Bizni O‘zbekiston bilan o‘yindan tashqari yana ikkita o‘yin kutib turibdi. Har bir uchrashuvda katta ishtiyoq bilan maydonga tushamiz. Futbolchilar har tomonlama bahsga tayyor.
Tarkibimizda jahon darajasidagi o‘yinchilar yig‘ilgan va bo‘shashmaslik muhimligini yaxshi bilishadi. Shu sababli ehtiyotkor harakat qilamiz.
Uchrashuvlar statistikasi va tarix jihatdan milliy terma jamoa uchun har bir o‘yin juda ham muhim. Shu bois futbolchilarimizni xohlaganimizcha almashtira olmaymiz. Terma jamoani yoshartirish jarayoni bosqichma-bosqich amalga oshirilishi kerak. Ba’zi futbolchilarni shunchaki tarkibdan chiqarib tashlolmaymiz, chunki ularni o‘rnini bosadigan futbolchilarga ega emasmiz.
Taremi haqida to‘xtalsak, futbolchi uchun sog‘liq juda muhim. Uning ertangi o‘yinda qatnashish-qatnashmasligi bo‘yicha qarorni bugun kechqurun qabul qilamiz.
Albatta Eron terma jamoasi FIFA reytingida 16-o‘rinda va o‘z tarixidagi eng yaxshi natijani ko‘rsatib turibdi. Bularning barchasi so‘nggi 2 yillik mehnatimiz samarasidir. Qiyinchiliklarga qaramay, ijobiy natijalarga erishib kelyapmiz, masalan, Osiyo Kubogida Yaponiyani mag‘lub etdik. Hozirda o‘z oldimizga bundan-da yuqori maqsadlarni qo‘yganmiz. JCH final bosqichida ham yaxshi natijalar uchun intilamiz. O‘z o‘rnida, Eron futbol federatsiyasi biz uchun zarur sharoitlarni yaratib berishiga umid qilaman", – dedi G‘alenoi.
"Navro‘z bayrami bilan Eron xalqini tabriklamoqchiman. Biz JCH saralashi boshlanishidan oldin ushbu bosqich qiyin o‘tishini bilardik. Shuning uchun maydonda va uning tashqarisida hamjihat bo‘lib kelmoqdamiz. Biz mundial Eron xalqi uchun qanchalik muhim ekanligini bilamiz. Bosh murabbiy aytgan barcha fikrlarga qo‘shilaman. Eron milliy terma jamoasining har bir natijasi muxlislar uchun muhim. O‘zbekiston ham so‘nggi vaqtlarda Osiyoning eng oldi terma jamoalaridan biri ekanligini namoyon etmoqa. Ertaga bizga qiyin bo‘ladi, biroq astoydil tayyorgarlik olib bordik. Navro‘z sovg‘asi sifatida muxlislarga g‘alabani tortiq etmoqchimiz.
Eron terma jamoasi bu faqat terma futbolchilari degan ma’noni anglatmaydi. Terma jamoaning har bir xodimi qo‘lidan kelganicha faoliyat yuritadi. O‘zim 12 yildan buyon milliy jamoadaman. Shu sababli men va boshqa tajribali futbolchilar yoshlar tezroq kirishib ketishi uchun ularga ko‘mak berib kelyapmiz. Shu jumladan, bosh murabbiyimiz ham, termada yaxshi atmosfera hosil qilishda muhim rolni o‘ynamoqda.", – dedi Jahonbaxsh.
Eslatib o‘tamiz, Eron – O‘zbekiston bellashuvi ertaga "Ozodi" stadionida bo‘lib o‘tadi. Uchrashuv 21:00 ga belgilangan.

Что сказал главный тренер Ирана о матче против Узбекистана?
На пресс-конференции перед матчем Иран - Узбекистан в рамках отборочного турнира ЧМ-2026 приняли участие главный тренер Амир Галенои и футболист Алиреза Яхонбахш.
"Прежде всего, хочу приветствовать сборную Узбекистана в Тегеране. В этом контексте хочу выразить благодарность медицинскому штабу Узбекистана, так как во время нашей поездки в Ташкент они оказали нам значительную помощь.
Если говорить о сборной Узбекистана, то за последние 10 лет, особенно на уровне молодежи, они добились значительного прогресса. В Узбекистане выросло много высококлассных футболистов. Некоторые из них также выступают в чемпионате Ирана.
Наши футболисты готовы к завтрашнему матчу. Сборная Узбекистана будет действовать по тактике 3-4-3, и, скорее всего, они попытаются наказать нас в контратаке. Мы выйдем на поле, чтобы показать хороший результат. Статистика предыдущих встреч с Узбекистаном также показывает, что мы действовали неплохо. Надеюсь, что на завтрашний матч придет много болельщиков.
Мы играем против сильной сборной, поэтому ожидаем красивой игры.
Пока что путевка на ЧМ не решена. Нас ждут еще две игры помимо матча с Узбекистаном. Мы выходим на каждую встречу с большим желанием. Футболисты готовы ко всем вызовам.
В нашем составе собраны игроки мирового уровня, и они хорошо понимают, как важно не расслабляться. Поэтому мы будем действовать осторожно.
Статистика встреч и история показывают, что каждая игра очень важна для национальной сборной. Поэтому мы не можем менять футболистов по своему желанию. Процесс омоложения команды должен осуществляться постепенно. Мы не можем просто исключить некоторых футболистов из состава, так как у нас нет игроков, которые могли бы их заменить.
Что касается Тареми, то для футболиста здоровье очень важно. Решение о его участии в завтрашнем матче мы примем сегодня вечером.
Конечно, сборная Ирана занимает 16-е место в рейтинге ФИФА и показывает лучший результат в своей истории. Все это является результатом нашей работы за последние 2 года. Несмотря на трудности, мы добиваемся положительных результатов, например, мы обыграли Японию на Кубке Азии. В настоящее время мы ставим перед собой еще более высокие цели. Мы стремимся к хорошим результатам и на финальной стадии ЧМ. В свою очередь, надеюсь, что Федерация футбола Ирана создаст необходимые условия для нас", – сказал Галенои.
"Хочу поздравить народ Ирана с праздником Навруз. Мы знали, что этот этап будет трудным перед началом отборочного турнира ЧМ. Поэтому мы работаем вместе как на поле, так и вне его. Мы понимаем, насколько важен чемпионат мира для народа Ирана. Я согласен со всеми мнениями, высказанными главным тренером. Каждый результат сборной Ирана важен для болельщиков. Узбекистан также в последнее время демонстрирует, что является одной из сильнейших сборных Азии. Завтра нам будет сложно, но мы готовились очень серьезно. В качестве подарка к Наврузу мы хотим подарить болельщикам победу.
Сборная Ирана – это не только футболисты. Каждый член команды делает все возможное. Я сам в национальной команде уже 12 лет. Поэтому я и другие опытные футболисты помогаем молодежи быстрее адаптироваться. В этом также играет важную роль наш главный тренер, создавая хорошую атмосферу в команде", – сказал Яхонбахш.
Напоминаем, что матч Иран – Узбекистан пройдет завтра на стадионе "Озоди". Встреча назначена на 21:00.