Masharipov Qirg‘iziston bilan o‘yinda raqib o‘yinchisi qizil olganini bilmagan ekan
O‘zbekiston milliy jamoasi yetakchilari qirg‘izistonliklar o‘yinning bir soatdan ortiq vaqti davomida ozchilik bo‘lib o‘ynaganini sezmagan. Ayrimlar buni tabiiy qabul qilmoqda, boshqalar futbolchining so‘zlariga ishonmayapti, yana kimdir futbolchilarni holatga jiddiy yondashmaslikda ayblamoqda.
Futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy jamoasi futbolchisi Jaloliddin Masharipov JCH-2026 saralashi doirasida Qirg‘izistonga qarshi kechgan o‘yinning 24-daqiqasida raqib himoyachisi Said Datsiyevga ko‘rsatilgan qizil kartochkani ko‘rmay qolgan. U bu haqda 90minutUz podkastida aytib o‘tgan.
Futbolchi o‘yin davomida hujumchilar qarshisida ikki raqib paydo bo‘lgani va bu muammo tug‘dirgani haqida gapirgan. Boshlovchi Qirg‘izistonning qizil kartochkasi O‘zbekistonning zarariga ishlagani, shundan keyin raqib chuqur himoyaga yotib olgani haqida gapirganida futbolchi bunga qo‘shimcha qilib, shunday degan:
«Bitta narsani aytaman, 86-daqiqada zaxiraga olinganimdan keyin o‘tirsam, Hojimat Erkinov aytib qoldi, «aka, yaxshiyam ular qizil oldi» deb. Men hayron qoldim «kim qizil oldi?» deb To‘g‘risi, bilmadim ham, ko‘rmadim ham, o‘sha paytda tepaman deb yotib qolganimda ko‘rmay qolgan ekanman.
O‘yindan keyin dushda turganimizda Eldorga aytdim, «ular o‘yinda qizil olgan ekan» desam, u ham hayron qoldi, «kim qizil oldi, qachon qizil olibdi?» deb. Biz o‘n birga o‘n bir o‘ynadik deb o‘ylagandik. Men ham bilmagan ekanmiz».
Shu vaqtda boshlovchilardan biri tanaffus vaqtida bosh murabbiy qizil kartochkadan kelib chiqqan holda taktikani o‘zgartirmadimi deb savol qo‘ygan.
«Qizil haqida gap bo‘lmadi, Temur aka nimalarnidir aytdi, lekin qizil bo‘lganini hech kim aytmadi. Men zaxiraga olinganimdan keyin bildim, Eldor o‘yin tugaguncha bilmagan ekan, o‘yindan keyin, dushda bildi.
Agar o‘yin vaqtida bilganimizda bo‘shashardik. Agar bilganimda Temur akaga bir himoyachini olib tashlab, hujumchi tashlashni aytardim», degan futbolchi.
Ijtimoiy tarmoqlarda ko‘rsatuvning shu qismi videosi tarqalib, keng muhokama qilinmoqda. O‘yinni tribunalarda o‘tirib jonli kuzatgan ko‘plab muxlislar ham qizil kartochka ko‘rsatilganini keyinroq bilishgani, o‘zbekistonlik futbolchilar o‘sha vaziyatda penalti bilan chalg‘ib, qizil kartochkani e’tiborsiz qoldirishgani, hakam qizil kartochkani VAR tekshiruvidan keyin ko‘rsatgani ham bunga sabab bo‘lganini aytishmoqda.
Shu bilan birga, hech bo‘lmaganda kiyim almashtirish xonasida bu haqda gaplashilmaganiga, murabbiy bu haqda aytmaganiga ishonmasdan, zaharxanda qilayotganlar ham bor.
Shuningdek, ayrimlar futbolchilarni e’tiborsizlik uchun ayblagan.
Jurnalist Qahramon Aslanov o‘z postida bunday vaziyat yuzaga kelganidan qattiq ajablanganini bildirgan:
«Jaloliddin Masharipovning Qirg‘iziston bilan o‘yinda o‘zi va boshqa ba’zi futbolchilar raqib bir futbolchi kam bo‘lib qolganini o‘yin tugaguncha bilmagani meni hayron qoldirdi. Zero, zamonaviy futbolda to‘g‘ri harakatlanish orqali muhim zonalarda son jihatdan ustunlikka erishish katta ahamiyatga ega, hatto eng muhimi deyish mumkin. Jalolning o‘zi ham hujumda aynan son yetishmagani, u va Eldorning oldida doim raqibning 2-3 nafar futbolchisi bo‘lgani qiyinchilik tug‘dirganini tan oldi.
Unda nega tanaffusda raqibning bir futbolchi kam ekani asosiy mavzu bo‘lmadi? Ha, Temur raqibning qizil kartochkasini shundog‘am hamma biladi, degan fikrda «bolalar biz bir kishi ko‘pmiz» deb ta’kidlashni lozim topmagan bo‘lishi ehtimoli haqiqatga yaqin, ammo ko‘rsatmalar chog‘ida bu urg‘u beriladigan va reja uchun asos bo‘luvchi eng muhim detal emasmi? Biz ikkinchi bo‘limga rejasiz chiqdikmi yoki Masharipov va Shomurodov tanaffus paytida murabbiy ko‘rsatmalarini u qadar diqqat bilan tinglamaganmi?

Машарипов не знал, что соперник из Кыргызстана получил красную карточку в игре
Лидеры национальной сборной Узбекистана не заметили, что киргизы играли в меньшинстве более часа. Некоторые воспринимают это как естественное, другие не верят словам футболиста, а кто-то обвиняет игроков в недостаточной серьезности.
Футболист сборной Узбекистана Жалолиддин Машарипов не заметил красную карточку, показанную защитнику соперника Саиду Датиеву на 24-й минуте игры, прошедшей в рамках отборочного турнира ЧМ-2026 против Кыргызстана. Об этом он рассказал в подкасте 90minutUz.
Футболист говорил о том, что во время игры перед нападающими появилось два соперника, и это создало проблемы. Когда ведущий сказал, что красная карточка Кыргызстана сыграла на руку Узбекистану, после чего соперник ушел в глубокую защиту, футболист добавил:
«Скажу одну вещь, когда я сел на скамейку запасных на 86-й минуте, Хожимат Эркинов сказал: «брат, хорошо, что они получили красную». Я удивился: «кто получил красную?» Честно говоря, я даже не знал, не видел, когда я упал, собираясь бить.
После игры, когда мы были в душе, я сказал Эльдору: «они, оказывается, получили красную карточку», он тоже удивился: «кто получил красную, когда она была?» Мы думали, что играем один на один. Я тоже не знал».
В это время один из ведущих задал вопрос, не изменил ли главный тренер тактику из-за красной карточки во время перерыва.
«О красной карточке не говорилось, Темур что-то сказал, но никто не сказал, что была красная. Я узнал об этом только после того, как сел на скамейку запасных, Эльдор не знал до конца игры, узнал только после игры, в душе.
Если бы мы знали об этом во время игры, мы бы расслабились. Если бы я знал, я бы сказал Темуру убрать одного защитника и выпустить нападающего», - сказал футболист.
Часть видео этого эпизода программы распространилась в социальных сетях и активно обсуждается. Многие болельщики, которые наблюдали за игрой на трибунах, также сообщили, что узнали о красной карточке позже, что узбекистанские футболисты в той ситуации отвлеклись на пенальти и не обратили внимания на красную карточку, а судья показал красную карточку только после проверки VAR.
При этом есть и те, кто не верит, что об этом не говорили хотя бы в раздевалке, что тренер не упомянул об этом.
Также некоторые обвиняют футболистов в невнимательности.
Журналист Кахрамон Асланов в своем посте выразил удивление по поводу возникшей ситуации:
«Меня удивило, что Жалолиддин Машарипов и некоторые другие футболисты не знали, что соперник остался в меньшинстве до конца игры. В современном футболе правильное движение для достижения количественного преимущества в важных зонах имеет огромное значение, можно сказать, что это даже самое важное. Жалол сам признал, что нехватка численности в атаке создала трудности, так как перед ним и Эльдором всегда находились 2-3 соперника.
Так почему во время перерыва вопрос о том, что у соперника на одного игрока меньше, не стал основной темой? Да, Темур, конечно, знает о красной карточке соперника, но, возможно, он не счел нужным подчеркнуть, что «мы на одного человека больше». Но разве это не самый важный момент, который должен быть акцентирован и служить основой для плана? Мы вышли на второй тайм без плана или Машарипов и Шомуродов не так внимательно слушали указания тренера во время перерыва?