Superliga 3-turida bizni "olovli" o‘yinlar kutmoqda
FIFA kunlari yakuniga yetgani sababli yana bor e’tiborimiz Superliga bahslariga qaratiladi. 27-29 mart kunlari 3-tur uchrashuvlari o‘tkaziladi. Unda juda muhim va markaziy to‘qnashuvlar bor.
27 mart
16:45. “Xorazm” – “Buxoro”
3-turni boshlab beradigan “Xorazm” va “Buxoro” o‘rtasidagi bahs o‘ziga yarasha ahamiyatlidir. Bilasiz, ikkala klub ham pro ligadan Superligaga yo‘l olishdi. “Xorazm” ikkita turdan keyin ikkita g‘alaba qozonib jadvalda peshqadamlardan biri. “Buxoro”da esa bir mag‘lubiyat va bir g‘alaba bor. “Xorazm” bosh murabbiyi Hakim Fuzaylov o‘z vaqtida “Buxoro”ni ham boshqargan va elitaga olib chiqa olgan. Hozirda Hakim Qayumovich boshchiligidagi “Xorazm” ancha qiziqarli ko‘rinmoqda. Baqoyev jamoasi ham anoyilardan emas. Yaxshi to‘qnashuv bo‘ladi. Hozircha imkoniyatlar teng.
19:30. “Qo‘qon-1912” – “Sho‘rtan”
Ushbu jamoalar ham o‘tgan yili pro ligada o‘ynashdi va bu yil Superligada qatnashish imkoniyatini qo‘lga kiritdilar. Qo‘qonliklar dastlabki ikki turda “Andijon” va “Neftchi”ga qarshi bahslarda durang o‘ynab, ko‘pchilikda yaxshi taassurot qoldirdi. “Sho‘rtan” uchun esa chempionat omadsiz boshlandi. Chunki dastlabki ikki turda g‘uzorliklar mag‘lubiyatga uchradi. Hali raqiblar darvozasiga gol ham ura olmagan “Sho‘rtan” Qo‘qonda o‘z omadini izlab ko‘radi. Oldingi ikkita turda qayd etilgan natijadan kelib chiqib va uy faktori inobatga olinganda “Qo‘qon-1912”da imkoniyatlar biroz yuqoriroq ko‘rinishi tabiiy. Anvar Berdiyev boshchiligidagi “Sho‘rtan” ketma-ket uchinchi mag‘lubiyatga rozi bo‘lmasa kerak, qolganini o‘yinda ko‘ramiz.
28 mart
16:45. “Qizilqum” – OKMK
Mirjalol Qosimov ustozlik qilayotgan olmaliqliklar mavsumni muvaffaqiyatli boshladi. Ikkita o‘yin, ikkita g‘alaba. Navbat uchinchi uchrashuvga. “Qizilqum” Nikola Lazarevich boshqaruvida o‘zining o‘yin uslubini shakllantirishda davom etyapti. Navoiyliklar yetakchilarga qarshi yaxshi o‘ynay olishini oldin ham namoyish etishgan. Agar shu faktor inobatga olinsa OKMKga oson bo‘lmasligi tayin. Lekin tajriba olmaliqliklarga qo‘l kelishini ham istisno qilib bo‘lmaydi.
19:30. “Navbahor” – “Andijon”
Bu ikki nom har doim barchaning e’tibori va qiziqishiga sabab bo‘lib keladi. O‘tgan yilgi O‘zbekiston Kubogi finalidagi yorqin o‘yin hamon barchaning yodida. Jiddiy o‘yin va jiddiy to‘qnashuv bo‘ladi. Ikki jamoa fan-klubi alohida mavzu. Shu kuni stadionda “dahshatli” muhit bo‘lishi aniq. Ikkala jamoa muxlislari o‘yinni yanada qizdirishlariga shubha yo‘q. O‘tgan yili oxirgi turda “Andijon” Namanganda 3:3 hisobida jangovar durang o‘ynagan. “Bobur arena”da esa “Andijon” 3:0 hisobida ustun kelgan. Ammo o‘zaro o‘yinlardagi umumiy statistikada “Navbahor” ustun. Biroq navbatdagi vodiy derbisi oldidan statistikalar bir chetga chiqadi. Maydonda ayovsiz kurash kechadi. Imkoniyatlar hozircha teng. Bunday o‘yinni o‘tkazib yuborib bo‘lmaydi.
20:00. “Bunyodkor” – “Surxon”
“Surxon” kutilmaganda chempionatni ikkita mag‘lubiyat bilan boshladi. Ayniqsa, yillar davomidagi tanaffusdan keyin yangi qurilgan Termizdagi arenaga qaytgach, “Xorazm”ga 0:2 hisobida imkoniyatni boy berish - bu jamoa uchun juda alamli. Keyingi raqib “Bunyodkor” ekanini va safarda to‘p surishini inobatga oladigan bo‘lsak, “Surxon”ga qiyin bo‘ladi. Buning ustiga “Bunyodkor” hali yutqazgani yo‘q va o‘z o‘yini bilan yaxshi taassurot qoldiryapti. “Surxon” g‘alaba uchun bor imkoniyatini ishga soladi. Ko‘p narsa jamoalarning tayyorgarligiga bog‘liq.
29 mart
18:30. “Nasaf” – “Neftchi”
Qarshida markaziy to‘qnashuv guvohiga aylanamiz. “Nasaf” amaldagi chempion. “Neftchi” esa chempionlikni orzu qilyapti va maqsadi aynan chempionlik. Lekin farg‘onaliklar ikkita turda ikkita durang o‘ynab, qimmatli 4 ochkoni yo‘qotdi. Albatta, bu mavsum boshi, biroq chempionlik uchun kurashadigan jamoa uchun yo‘qotilgan har bir ochko oxirida bilinadi. “Nasaf” bir g‘alaba, bir durang o‘ynadi va bor e’tiborini “Neftchi” bilan uchrashuvga qaratgan. Katta o‘yin bo‘ladi. Agar “Neftchi” yana qoqilsa rahbariyat murabbiyni kechirarmikin, ochig‘i bilmadik. Chunki farg‘onaliklar tarkibi eng qimmati va yulduzlar yig‘ilishgan. “Nasaf” jamoaviy o‘yin bo‘yicha birinchi raqamli. Tajriba borasida esa “Neftchi” tengsiz. Super to‘qnashuvni hamma ko‘rsa kerak.
20:00. “Mash’al” – “So‘g‘diyona”
“So‘g‘diyona” Ivan Boshkovich boshchiligida doimo yaxshi taassurot qoldirib kelgan. Lekin yangi mavsumni jizzaxliklar ikkita mag‘lubiyat bilan boshladi. “Mash’al”ning “Paxtakor”ga qarshi ilk turdagi uchrashuvi qoldirilgan va o‘tgan turda mehmonda “Dinamo”ga 1:0 hisobida yutqazdi. Muborak jamoasini oldinda og‘ir o‘yin kutib turibdi. “So‘g‘diyona” safarda “Mash’al”ni yengish uchun tajribasini ishga solishi muqarrar. Lekin bu uchrashuv “Mash’al” uchun o‘z maydonidagi ochilish o‘yini hisoblanadi va bir necha yildan keyin muborakliklar muxlislar qarshisida Superligada o‘ynaydi. Xullas, maydon egalarini jiddiy imtihon kutyapti.
20:30. “Paxtakor” – “Dinamo”
“Paxtakor” o‘tgan turda portugaliyalik murabbiy qo‘li ostida Superligadagi birinchi mag‘lubiyatini qabul qildi. “Mash’al”ga qarshi qoldirilgan o‘yini bor va “Dinamo” bilan bahs esa “Sherlar”ning Superligadagi ikkinchi uchrashuviga aylanadi. Vadim Abramov boshqaruvidagi “Dinamo” “Paxtakor”ga qarshi ochiq va hujumkor o‘yin taklif qilishini kutsa bo‘ladi. Shu bois o‘yin hujumkor va gollarga boy o‘tsa ajablanmaymiz.

Суперлига, 3-й тур, нас ожидают "огненные" игры
Поскольку дни ФИФА подошли к концу, наше внимание снова будет сосредоточено на матчах Суперлиги. С 27 по 29 марта пройдут встречи 3-го тура. В них будут очень важные и центральные противостояния.
27 марта
16:45. “Хорезм” – “Бухара”
Матч между “Хорезмом” и “Бухарой”, который откроет 3-й тур, имеет своеобразное значение. Вы знаете, оба клуба вышли из Про-лиги в Суперлигу. “Хорезм” после двух туров одержал две победы и является одним из лидеров таблицы. У “Бухары” одна победа и одно поражение. Главный тренер “Хорезма” Хаким Фузайлов ранее также тренировал “Бухару” и смог вывести ее в элиту. В настоящее время “Хорезм” под руководством Хакима Каюмовича выглядит довольно интересно. Команда Бакаева тоже не из простых. Это будет хорошее противостояние. Пока шансы равны.
19:30. “Коканд-1912” – “Шортан”
Эти команды также играли в Про-лиге в прошлом году и в этом году получили возможность участвовать в Суперлиге. Кокандцы в первых двух турах сыграли вничью с “Андижаном” и “Нефтчи”, оставив хорошее впечатление у большинства. У “Шортана” чемпионат начался неудачно. Поскольку в первых двух турах гузорцы потерпели поражения. “Шортан”, который еще не смог забить гол в ворота соперников, попытается найти удачу в Коканде. Учитывая результаты предыдущих двух туров и фактор домашнего поля, шансы “Коканд-1912” выглядят немного выше. Вряд ли команда Анвара Бердиева согласится на третье подряд поражение, остальное увидим в игре.
28 марта
16:45. “Кизилкум” – ОКМК
Команда, которую тренирует Мирджалол Касимов, успешно начала сезон. Две игры, две победы. Настало время для третьей встречи. “Кизилкум” продолжает формировать свой стиль игры под руководством Николы Лазаревича. Наманганцы уже показывали, что могут хорошо играть против лидеров. Если учесть этот фактор, ОКМК не будет легко. Но опыт может сыграть на руку алмаатинцам.
19:30. “Навбахор” – “Андижан”
Эти два названия всегда привлекают внимание и интерес всех. Яркая игра в финале Кубка Узбекистана прошлого года до сих пор в памяти у всех. Это будет серьезная игра и серьезное противостояние. Два клуба фанатов — отдельная тема. В этот день на стадионе будет “ужасная” атмосфера. Нет сомнений, что фанаты обеих команд будут разжигать игру. В прошлом году в последнем туре “Андижан” сыграл вничью 3:3 с Наманганом. На “Бобур арене” “Андижан” выиграл со счетом 3:0. Однако в общей статистике личных встреч “Навбахор” впереди. Но перед следующим дерби статистика уходит на второй план. На поле будет беспощадная борьба. Шансы пока равны. Такую игру нельзя пропустить.
20:00. “Бунёдкор” – “Сурхон”
“Сурхон” неожиданно начал чемпионат с двух поражений. Особенно, после перерыва в течение многих лет, вернувшись на новую арену в Термене, упустить возможность от “Хорезма” со счетом 0:2 — это очень обидно для команды. Учитывая, что следующим соперником является “Бунёдкор”, будет сложно для “Сурхона”. К тому же “Бунёдкор” еще не проигрывал и оставляет хорошее впечатление своей игрой. “Сурхон” использует все свои возможности для победы. Многое зависит от подготовки команд.
29 марта
18:30. “Насаф” – “Нефтчи”
Мы станем свидетелями центрального противостояния. “Насаф” — действующий чемпион. “Нефтчи” мечтает о чемпионстве и именно эта цель у них. Однако фаргандийцы потеряли ценные 4 очка, сыграв в двух турах вничью. Конечно, это начало сезона, но для команды, борющейся за чемпионство, каждое потерянное очко в конце будет ощущаться. “Насаф” одержал одну победу и сыграл вничью, сосредоточив все внимание на встрече с “Нефтчи”. Это будет большая игра. Если “Нефтчи” снова потерпит поражение, простит ли руководство тренера, не знаем. Поскольку состав фаргандийцев самый дорогой и звезды собрались. “Насаф” — номер один по командной игре. В плане опыта “Нефтчи” не имеет равных. Все должны увидеть супер противостояние.
20:00. “Машал” – “Согдиёна”
“Согдиёна” под руководством Ивана Бошковича всегда оставляет хорошее впечатление. Но новый сезон жиззакцы начали с двух поражений. Матч “Машала” против “Пахтакора” был перенесен, а в прошлом туре они проиграли “Динамо” со счетом 1:0 на выезде. Команду Муборака ждет тяжелая игра. “Согдиёна” обязательно использует свой опыт, чтобы победить “Машал” в гостях. Но этот матч является открывающим для “Машала” на своем поле, и после нескольких лет они играют в Суперлиге перед своими фанатами. В общем, хозяев поля ждет серьезное испытание.
20:30. “Пахтакор” – “Динамо”
“Пахтакор” в прошлом туре под руководством португальского тренера потерпел свое первое поражение в Суперлиге. У них есть перенесенный матч против “Машала”, а игра с “Динамо” станет второй встречей “Львов” в Суперлиге. Ожидается, что “Динамо” под руководством Вадима Абрамова предложит открытую и атакующую игру против “Пахтакора”. Поэтому, если игра будет атакующей и богатой на голы, это не удивит.