Xabaringiz bor, joriy mavsum "Navbahor" tarkibiga bir qator xorijlik futbolchilar qo‘shildi. Ular orasida braziliyalik 25 yoshli himoyachi Gilerme Gedesh ham bor. Superliganing 3-turidan o‘rin olgan "Navbahor" – "Andijon" uchrashuvi arafasida Gedesh klub matbuot xizmati uchun intervyu berdi.
- Gilerme, suhbatimizni jamoamiz tarkibiga qo‘shilishingiz qay tarzda yuz berganligi borasidagi savol bilan boshlasak. Sizni "Navbahor"ga kim taklif etdi?
- Agentim menga Braziliyadan tashqarida o‘ynash uchun imkoniyat qidirayotgandi, boisi, muhitni o‘zgartirishni istayotgandim. Keyin "Navbahor" varianti paydo bo‘ldi va bu menga yoqdi. Natijada "Navbahor" safiga qo‘shildim.
- "Navbahor"ga taklif bo‘lishidan oldin yurtimiz futboli haqida taassurotga egamidingiz?
- To‘g‘risini aytsam, O‘zbekiston futboli haqida kam ma’lumotga ega edim. Jamoangizdan taklif bo‘lishi bilan mamlakatingiz futboli to‘g‘risidagi ma’lumotni ko‘proq o‘rgandim hamda yurtingizda futbol rivojlanayotganligi, "Navbahor" buyuk tarix va ajoyib muxlislarga ega klub ekanligi borasidagi ma’lumotlarga ega bo‘ldim.
- Jamoaga moslashish qiyin kechmadimi?
- Yo‘q, chunki klub mutasaddilari, murabbiylar shtabi hamda futbolchilar meni juda iliq tarzda kutib olishdi. Men jamoaga juda tez moslashib ketdim. Buning uchun ulardan minnatdorman.
- "Navbahor" tarkibida rasmiy o‘yinlarda ham maydonga tushdingiz. Namanganda sizga nima manzur bo‘ldi? Bu yerda o‘zingizni qanday his qilyapsiz?
- Namangan menga juda yoqdi. Juda tinch va yashash uchun qulay, yaxshi shahar ekan.
- Jamoadagi qaysi futbolchilar bilan do‘stlashishga ulgurdingiz?
- "Navbahor"dagi barcha futbolchilar bilan juda yaxshi munosabatdaman.
- O‘zbekiston Superligasi uchrashuvlari sizda qanday taassurot qoldirmoqda?
- Ma’qul kelgan tomoni – chempionatning raqobatbardoshligi va oson o‘yinlarning yo‘qligi. Superligada barcha jamoalarning imkoniyati deyarli teng. Bunday chempionatda o‘ynash esa juda yoqimli.
- O‘zbek tilida ayrim so‘zlarni gapiryapsiz, til o‘rganishda muammo bo‘lmayaptimi?
- Hali o‘zbek tilida ravon gapira olmayman, lekin bir nechta so‘zlarni bilaman. Tilingizni o‘rganish menga unchalik muammo tug‘dirmayapti.
- "Navbahor" muxlislari haqida nima deya olasiz? Har holda rasmiy o‘yinlar hamda taqdimot marosimida ular bilan uchrashdingiz...
- "Navbahor"ga kelishimga klubning buyuk tarixga ega ekanligi bilan birgalikda, ajoyib, fidoyi, sadoqatli muxlislarga ega ekanligi ham turtki bo‘ldi. Buni Namanganga kelishimdan oldin his qilganman. Shahringizga kelib, taqdimot marosimi va rasmiy o‘yinlarda jamoa muxlislari haqiqatan ham "Navbahor"ni munosib tarzda qo‘llab-quvvatlashiga guvoh bo‘ldim.

Бразильский защитник Гилерме Гедеш: "Наманган мне очень понравился..."
Как вы знаете, в этом сезоне в состав "Навбахора" вошло несколько иностранных футболистов. Среди них бразильский 25-летний защитник Гилерме Гедеш. В преддверии матча "Навбахор" – "Андижан" в 3-м туре Суперлиги Гедеш дал интервью пресс-службе клуба.
- Гилерме, давайте начнем наш разговор с вопроса о том, как вы присоединились к нашей команде. Кто пригласил вас в "Навбахор"?
- Мой агент искал возможность играть за пределами Бразилии, потому что я хотел изменить обстановку. Затем появился вариант с "Навбахором", и он мне понравился. В результате я присоединился к "Навбахору".
- Перед тем как получить предложение от "Навбахора", у вас были впечатления о футболе в нашей стране?
- Если честно, я мало знал о футболе в Узбекистане. С получением предложения от вашей команды я больше узнал о футболе в вашей стране и о том, что футбол здесь развивается, а "Навбахор" - это клуб с великой историей и замечательными болельщиками.
- Вам было трудно адаптироваться в команде?
- Нет, потому что сотрудники клуба, тренерский штаб и футболисты очень тепло меня встретили. Я очень быстро адаптировался в команде. Я им за это благодарен.
- Вы уже выходили на поле в официальных играх за "Навбахор". Что вам понравилось в Намангане? Как вы себя здесь чувствуете?
- Наманган мне очень понравился. Это очень спокойный и удобный для жизни, хороший город.
- С какими футболистами команды вы успели подружиться?
- У меня очень хорошие отношения со всеми футболистами "Навбахора".
- Какие впечатления у вас остались от матчей Узбекистана в Суперлиге?
- Положительная сторона - это конкурентоспособность чемпионата и отсутствие легких игр. У всех команд в Суперлиге практически равные возможности. Играть в таком чемпионате очень приятно.
- Вы говорите некоторые слова на узбекском, нет ли у вас проблем с изучением языка?
- Я пока не могу свободно говорить на узбекском, но знаю несколько слов. Изучение вашего языка не вызывает у меня особых проблем.
- Что вы можете сказать о болельщиках "Навбахора"? В любом случае, вы встречались с ними на официальных играх и на презентации...
- Мой приход в "Навбахор" был обусловлен не только тем, что клуб имеет великую историю, но и тем, что у него замечательные, преданные, верные болельщики. Я это почувствовал еще до приезда в Наманган. Приехав в ваш город, я стал свидетелем того, как болельщики команды действительно поддерживают "Навбахор" должным образом на презентации и официальных играх.